Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koniunkcja Jowisza z Księżycem

Dziś na niebie będzie można oglądać koniunkcję, czyli zbliżenie, Jowisza i Księżyca. Ci, którzy lubią podziwiać nocne niebo, będą mieli okazję zobaczyć jasnego Jowisza w towarzystwie i niewielkim oddaleniu od Księżyca.

Piąta planeta układu słonecznego zbliży się do naszego satelity na odległość niewiele ponad 4 stopni. Będzie to dość bliskie spotkanie, dodatkowo podkreślone wielką tarczą Księżyca, który znajduje się tuż po pełni.

Oba ciała niebieskie najbliżej siebie będą około 18.00, jednak wtedy nic nie zaobserwujemy, ponieważ Srebrny Glob z Jowiszem będą znajdować się jeszcze na horyzoncie, a dodatkowo niebo rozświetla o tej porze jeszcze łuna po zachodzie Słońca. Dlatego warto przełożyć obserwacje na późniejsza porę, warunki ku temu powinny być niezłe już o 20.00. Ze znalezieniem na niebie Księżyca nikt nie powinien mieć problemu, podobnie z Jowiszem - jest on drugim, obok naszego satelity, najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie. Obserwacje będzie można prowadzić gołym okiem, jednak nawet zwykła lornetka może pomóc w zaobserwowaniu czterech księżyców galileuszowych Jowisza.

Odległość Ziemi od Księżyca to 406 tysięcy, a od Jowisza - 598 milionów kilometrów. Faza Księżyca - 97 procent.

Dzisiejszej nocy miejsce ma również złączenie Saturna ze Słońcem, jednak tego zjawiska obserwować się nie da, ponieważ aktualnie planeta ta wschodzi i zachodzi prawie równocześnie z Gwiazdą Dzienną.

Zobacz film o Jowiszu (ang.):

 

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: