Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Koncert z okazji 99. rocznicy utworzenia Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego

W piątek 20. Października w teatrze w Cieszynie odbył się uroczysty koncert, zorganizowany przez Miasto Cieszyn. Wydarzenie upamiętniało 99 rocznicę powstania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, która wykształciła się po zakończeniu I Wojny Światowej. W pierwszej części koncertu zgromadzeni widzowie mogli podziwiać orkiestrę Big Silesian Band, z kolei po przerwie przy fortepianie zasiadł gość specjalny - Waldemar Malicki.

- Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego powstała 19 października 1918 roku. Jej głównym celem było przejęcie władzy po klęsce zaborcy (Austro-Węgier – przyp. Red.) na terenie Śląska Cieszyńskiego i przyłączenie go do odradzającego się po 123 latach państwa Polskiego – mogliśmy usłyszeć ze sceny. Następnie rozległa się muzyka.

Repertuar, to głównie muzyka filmowa –Wiedzą Państwo, planując mój występ, stwierdziłem że aż do końca trwania koncertu, czyli do 23:30 (koncert zaczynał się o godzinie 19:00 – przyp.red) będę grał muzykę Pendereckiego – po tych słowach Waldemara Malickiego na Sali rozległy się śmiechy – jednak organizatorzy stanowczo nalegali na zmianę repertuaru. Postanowiłem więc, że zagram Paderewskiego. Wiedzą Państwo jaka jest różnica? Paderewski już nie żyje, więc nic nam nie zrobi – żartował zaproszony gość.

- Jadąc do Państwa przemierzyłem dosyć dużą odległość. Widziałem wiele dróg w złym stanie, ale również takich, na których można było przycisnąć pedał gazu. Widziałem piękne krajobrazy i wiele samochodów. Widziałem wypadki – to nie była zwykła opowieść, tylko zapowiedź jednego z utworów, w wykonaniu Waldemara Malickiego – naprawdę wiele rzeczy na drodze można zobaczyć. Postanowiłem więc opisać Wam swoją podróż – po tych słowach, do uszu zgromadzonych słuchaczy nie mogło dotrzeć nic innego, niż linia melodyczna z dawnego serialu „Polskie drogi”.

Utworów było sporo, a filmy były tematem przewodnim. Można było usłyszeć między innymi linię melodyczną z „Mission Impossible”, czy też „Indiany Jonesa”. „Skyfall” oraz najpopularniejszy utwór, znany z „Titanica”. Wszystkie  zostały odegrane przy wsparciu wokalnym – Drodzy Państwo, jak wskazują moje statystyki, w Cieszynie występuję średnio co 20 lat. W związku z tym następnego koncertu może nie być – tym humorystycznym akcentem Waldemar Malicki zakończył koncert.


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: