Jakość powietrza na Śląsku Cieszyńskim
- Jest to część naszych działań, mająca na celu promowanie ekologii – mówił Bogdan Ficek, pracownik urzędu – okazuje się, że działania mające na celu szerzenie świadomości dotyczącej ochrony środowiska najlepiej sprawdzają w przypadku dzieci szkolnych. W czasie zajęć, czy warsztatów uczniowie zyskują wiedzę, dotyczącą na przykład negatywnego wpływu spalania śmieci na środowisko naturalne, czy też jak ważne jest segregowanie śmieci. Później stosują zdobytą wiedzę w praktyce, jednocześnie nakłaniając rodziców czy dziadków do działań proekologicznych.
Jak się okazuje działania takie w naszym regionie są szczególnie ważne – Zgodnie z danymi statystycznymi w naszym regionie, w związku ze złym stanem powietrza, rocznie umiera około 50. Osób. Jest to duża liczba, powinniśmy coś zmienić, aby takie sytuacje nie miały miejsca – powiedział Bogdan Ficek w rozmowie z ox.pl – W naszym regionie przekroczona jest dopuszczalna norma stężenia w powietrzu substancji, jaką jest benzoalfapiren. Powstaje on w wyniku spalania węgla. Na chwilę obecną nie ma możliwości wyeliminowania tego gazu całkowicie. Ludzi nie stać na wymiany systemów grzewczych na ekologiczne, jednak bardzo ważne jest uświadamianie społeczeństwa w tym aspekcie.
Zgodnie z badaniami dostępnymi na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze w naszym regionie na tle Polski nie jest najgorsze. Oczywiście nie znajdziemy tam danych dotyczących benzoalfapirenu. Dostępne są podstawowe pomiary, dotyczące dwutlenku węgla, czy też pyłu zawieszonego – Jednak dane, dotyczące chociażby wspomnianej substancji rakotwórczej są niepokojące. Dlatego właśnie powinniśmy robić wszystko, aby emitować szkodliwych substancji do otoczenia możliwie najmniej – podsumowuje Bogdan Ficek.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.