Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jakość powietrza na Śląsku Cieszyńskim

W piątek (20.10) na rynku w Cieszynie odbyła się kolejna edycja warsztatów ekologicznych dla szkół, organizowana przez Urząd Miejski w Cieszynie i Fundację Arka z Bielska-Białej. Tym razem w wydarzeniu wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych, oraz zaproszone zostały gimnazja. Jest to inicjatywa Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, mająca na celu szerzenie świadomości ekologicznej.

- Jest to część naszych działań, mająca na celu promowanie ekologii – mówił Bogdan Ficek, pracownik urzędu – okazuje się, że działania mające na celu szerzenie świadomości dotyczącej ochrony środowiska najlepiej sprawdzają w przypadku dzieci szkolnych. W czasie zajęć, czy warsztatów uczniowie zyskują wiedzę, dotyczącą na przykład negatywnego wpływu spalania śmieci na środowisko naturalne, czy też jak ważne jest segregowanie śmieci. Później stosują zdobytą wiedzę w praktyce, jednocześnie nakłaniając rodziców czy dziadków do działań proekologicznych.

Jak się okazuje działania takie w naszym regionie są szczególnie ważne – Zgodnie z danymi statystycznymi w naszym regionie, w związku ze złym stanem powietrza, rocznie umiera około 50. Osób. Jest to duża liczba, powinniśmy coś zmienić, aby takie sytuacje nie miały miejsca – powiedział Bogdan Ficek w rozmowie z ox.pl – W naszym regionie przekroczona jest dopuszczalna norma stężenia w powietrzu substancji, jaką jest benzoalfapiren. Powstaje on w wyniku spalania węgla. Na chwilę obecną nie ma możliwości wyeliminowania tego gazu całkowicie. Ludzi nie stać na wymiany systemów grzewczych na ekologiczne, jednak bardzo ważne jest uświadamianie społeczeństwa w tym aspekcie.

Zgodnie z badaniami dostępnymi na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze w naszym regionie na tle Polski nie jest najgorsze. Oczywiście nie znajdziemy tam danych dotyczących benzoalfapirenu. Dostępne są podstawowe pomiary, dotyczące dwutlenku węgla, czy też pyłu zawieszonego – Jednak dane, dotyczące chociażby wspomnianej substancji rakotwórczej są niepokojące. Dlatego właśnie powinniśmy robić wszystko, aby emitować szkodliwych substancji do otoczenia możliwie najmniej – podsumowuje Bogdan Ficek.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-21 17:34:19
OWCZARZY1: ZAPALIŁEM W PIECU CO TE DANE MOGĄ SIĘ ZMIENIĆ !!!
2017-10-21 22:18:17
acid: Zaczyna się temat smogu.... Tak idzie od Sosnowca i bucha jeszcze ogniem piekielnym...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: