Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wielkie cięcie na cmentarzu... Sprzątają cmentarz w Karwinie

Pomiędzy dwiema niegdysiejszymi dzielnicami Karwiny - Meksyk i Nowy Jork znajduje się cmentarz. Zapomniana nekropolia ''wraca do życia'' dzięki grupie entuzjastów. Do akcji sprzątania cmentarza dołączyć może każdy.

Historia cmentarza ewangelickiego w starej Karwinie sięga 1902 roku. Ziemię pod cmentarz i stojącą na nim kaplicę ofiarował Józef Kraina, on też (wg nekrologu z 1934 roku) ufundował dzwon, który był w kaplicy. Uroczystości otwarcia nowego cmentarza i marowni odbyły się 19 lipca 1903 roku. Po dwudziestu latach cmentarz poszerzono, a w 1934 roku spoczął na nim Kraina.

W zeszłym tygodniu, z inicjatywy Beerclubu - Braci Kuflowej na Zaolziu, stawiło się dziesięciu wolontariuszy, którzy przez kilka godzin usuwali zwalone drzewa i karczowali krzaki. Co zastali, a co udało im się dokonać pokazują zdjęcia - ZOBACZ. To jednak nie koniec prac:

- W najbliższą sobotę, 21 października (a potem jeszcze 28-go), mniej więcej od godz. 9-tej na zapomnianym i niszczejącym cmentarzu ewangelickim w starej Karwinie (d. kolonie Meksyk i Nowy Jork) odbędą się prace porządkowe w celu ratowania tej nekropolii i "przywróceniu jej do życia" – informują inicjatorzy z BC i dodoają: - Akcja ta ma charakter spontaniczny, niezależny i ekumeniczny. Zależy nam na zachowaniu pamięci o przodkach, o tym, by nie zapomniano, że w nieistniejącej już Karwinie mieszkali Polacy i mieli niebagatelny wkład w jej powstanie i rozwój.

Jak zaznaczają członkowie BC, nie bez znaczenia jest też fakt, że inicjatywa ta została podjęta w przededniu ewangelickiego Święta Reformacji i obchodzonej w tym Kościele Pamiątki Świętych Pańskich i Pamiątki Umarłych oraz katolickiego wspomnienia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

Organizatorzy zapraszają każdego, niezależnie od wyznawanej religii i światopoglądu, komu leży na sercu pielęgnowanie polskich śladów na Zaolziu, aby w ramach swych możliwości wsparł tę akcję, czy to poprzez stawienie się na cmentarzu i włączenie się w prace porządkowe, a jeśli nie ma takiej możliwości to przynajmniej poprzez powiadomienie o tej inicjatywie jak najwięcej potencjalnie zainteresowanych osób.

Szczegółowych informacji udziela jeden z organizatorów:
kom. +420 607 895 465
e-mail: stkoa@seznam.cz

Współrzędne cmentarza - 49°49′30 N 18°28′1 E

- Jeśli nie zapomnimy o naszych przodkach, to ci, co po nas nadejdą, nie zapomną i o nas. Do zobaczenia zatem 21 i 28 października w starej Karwinie-Meksyku
– zapraszają organizatorzy akcji.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: