Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koncert inauguracyjny jubileuszu w ZPiT Ziemi Cieszyńskiej

W niedzielę (12.01.2020) w Kościele Jezusowym w Cieszynie odbył się koncert inauguracyjny z okazji jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. W trakcie muzycznego wieczoru można było usłyszeć polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu członków zespołu na czele z dyrygentem – Piotrem Gruchelem.

- Dziękujemy serdecznie za przybycie, jesteście wspaniali! Tym samym zapraszamy na kolejne z naszych wydarzeń jubileuszowych, a dokładnie na Koncert Kolęd, który odbędzie się już w tę sobotę - 18 stycznia. – zachęcali przedstawiciele Zespołu podczas jubileuszowego koncertu. W planach są również kolejne koncerty ZPiT Ziemi Cieszyńskiej, a obchody jubileuszu odbywać się będą przez kilka miesięcy.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej powstał w 1950 roku. Początkowo 8 par rozpoczęło swoją przygodę z tańcem i folklorem. Pierwsze miesiące i lata upłynęły amatorom zabawy i folkloru na występach głównie podczas zakładowych uroczystości Spółdzielni Spożywców, jednak już po trzech latach niewielka grupa przeobraziła się w ponad stuosobowy zespół. W ramach ZPiT Ziemi Cieszyńskiej wyróżnia się chór mieszany, grupę estradową, dziecięcy zespół taneczny i główny zespół taneczny.

Na repertuar zespołu składają się głównie tańce, melodie i pieśni Śląska Cieszyńskiego, jednak podczas różnego rodzaju koncertów pojawiają się utwory z innych regionów, czy też znane w całej Polsce. Jak podkreślają władze Cieszyna na swojej stronie internetowej, ZPiT Ziemi Cieszyńskiej jest ambasadorem regionu, który pokazuje naszą kulturę i tradycję zarówno na Śląsku Cieszyńskim, jak i na całym świecie.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: