Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Komu liceum? Komu? Nowe pomysły na skoczowski ogólniak

Kolejne tygodnie rozmów i kolejne pomysły na rozwiązanie kwestii skoczowskiego liceum. Przypomnijmy - starostwo nie chce dopłacać do najdroższego liceum w powiecie, gmina, rodzice i nauczyciele chcą, by szkoła pozostała na swoim miejscu. Kompromisu nie widać.

Pierwsze pomysły był takie, by liceum przenieść do oddalonej o blisko kilometr szkoły na Bajerkach i utworzenie tam zespołu szkół ponadgimnazjalnych. Później pojawił się pomysł aby gimnazjum nr 2 przeniosło się z ulicy Bielskiej i zostało połączone z liceum. A gmina na spółkę ze starostwem dzieliłaby się kosztami.
Teraz pojawiła się kolejna alternatywa. Proponujemy, by to gmina Skoczów przejęła liceum i była jego organem prowadzącym – mówił podczas ostatniej sesji rady starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk.
Argumenty są ciągle te same i aktualne. To koszty. Bierzemy oczywiście pod uwagę fakt, że szkoła była budowana z myślą o szkolnictwie dla Skoczowa. Że liceum dla Skoczowa jest niezwykle ważne. Ale z drugiej strony, uważamy że liceum  jako samodzielna szkoła nie ma prawa utrzymać się w tym budynku przy takich kosztach – mówi starosta.
Dlatego wśród wielu rozmów, pojawiła się nowa koncepcja. Aby pozostawić liceum tam gdzie jest, a połączyć go z inną szkołą. To rozwiązanie jest dobre – słyszymy z ust szefa powiatu.

Warunkiem jest jednak uporządkowanie właściciela budynku. Dlatego też, starostwo chce bezpłatnie użyczyć gminie budynek. Warunek jest jeden – to gmina Skoczów przejmie obowiązki prowadzenia całego zespołu.


POSŁUCHAJ

- mówi starosta Jerzy Nogowczyk. I jak dodaje, druga alternatywa to przenosiny liceum na Bajerki, a w miejscu tej szkoły Skoczów, może połączyć dwa gimnazja, lub gimnazjum ze szkołą podstawową.
Czy jednak pomysł prowadzenia przez gminę liceum jest akceptowany przez radnych? Zdaniem przewodniczącego skoczowskiej Komisji Oświaty i Kultury – Stanisława Kaczmarka – cała sprawa wymaga gruntownej analizy. A przy tych rozmowach powinny być wszystkie strony. Czyli zarówno starostwo, my jako samorząd ale i przedstawiciele liceum i gimnazjum. I nie wyobrażam sobie, aby właśnie przedstawicieli gimnazjum nie pytać o zdanie. I jest jeszcze jedna – najważniejsza kwestia – czy miasto stać na takie rozwiązanie? - pyta retorycznie Kaczmarczyk

POSŁUCHAJ

Dwie szkoły w jednym budynku to na pewno są oszczędności
– zauważa burmistrz Skoczowa Janina Żagan. Ale jak dodaje – jestem świadoma tego, że gmina przejmując liceum przejmuje również wszystkie zobowiązania finansowe. A to w naszej sytuacji nie jest bez znaczenia. Jednak Burmistrz Janina Żagan idzie jeszcze dalej w reorganizacji szkolnej administracji. Jej zdaniem, dobrym rozwiązaniem będzie, jeśli jedna dyrekcja poprowadzi gimnazjum, liceum oraz znajdująca się opodal podstawówkę.

POSŁUCHAJ


Na najbliższy piątek zaplanowano kolejne posiedzenie skoczowskiej Komisji Oświaty i Kultury. Mają na nim być obecne wszystkie zainteresowane strony. W lutym, na sesji w powiecie mają zapaść ostateczne decyzje w sprawie skoczowskiego liceum.

Jan Bacza

źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: