Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zamiast drobniaków - komórka. Nowy system parkowania w Skoczowie

Od początku tego tygodnia, w nowy sposób można zapłacić za postój samochodu na skoczowskich parkingach. Nie trzeba mieć drobnych - wystarczy telefon komórkowy. To dzięki niemu i systemowi komputerowemu zainstalowanemu w skoczowskim Zarządzie Dróg, zapłacimy za parkowanie.

Kilka lat temu opłatę pobierali parkingowi, zrezygnowano z nich końcem 2009 roku. W ich miejsce postawiono parkomaty. Teraz, od kilku dni zamiast wrzucać drobne do maszyny – można za postój zapłacić wystukując odpowiedni kod w telefonie komórkowym.
Skoczów jako jedyna gmina naszego powiatu wprowadziła system CityPay.  Mieszkańcy miasta będą mieli łatwiejsze życie – mówi z uśmiechem Maciej Brzezicki z firmy Multic Technology, wprowadzającej nowy system. Na czym on polega? Nie trzeba już szukać monet czy samego parkomatu. Stawiamy samochód i dzwonimy pod specjalny numer. System pyta nas wówczas o numer samochodu, strefę parkowania oraz czas na jak długo chcemy pozostawić samochód. - wyjaśnia Brzezicki.

Jednak zanim zapłacimy za parkowanie w ten sposób, musimy założyć konto w systemie CityPay. Zajmuje to chwilkę. Podajemy tutaj swoje dane – nr telefonu komórkowego, numery rejestracyjne jednego lub kilku samochodów które posiadamy. Wybieramy także miasto, które nas interesuje. W chwili obecnej są to tylko Skoczów i Pszczyna. Kiedy posiadamy już swoje konto, możemy przelać na nie pieniądze. Może to być 20, 30 czy 100 zł – cała kwota przeznaczona jest na parkowanie – dodaje Brzezicki.

POSŁUCHAJ

Dzwoniąc pod stacjonarny numer 33-488-98-39 wybieramy opcje, które nas interesują. Akceptując wybór, z naszego konta pobierane są środki i w tym momencie możemy parkować tak długo, na ile opłaciliśmy miejsce. Jednak do tej pory, płacąc w parkomacie otrzymywaliśmy bilet parkingowy, płacąc droga telefoniczną go nie otrzymamy. Pracownicy MZD są wyposażeni w specjalne urządzenia mobilne, wprowadzają do nich numery samochodów i otrzymują informację czy miejsce jest opłacone i na jak długo – wyjaśnia Maciej Brzezicki.
Co oprócz wymogu posiadania przy sobie drobnych, zyskuje kierowca? Z dowolnego miejsca może przedłużyć czas parkowania. Nie trzeba już wychodzić z kolejki od lekarza, by wykupić kolejny bilet parkingowy – dodaje Brzezicki.
Pieniądze, które pochodzą z opłat za parkowanie trafiają do gminnego budżetu, trudno więc mówić że są przeznaczane na przykład na remont dróg. Nie mniej im więcej pieniędzy w budżecie – tym większa jest nadzieja, że gminne drogi będą w lepszym stanie. A rocznie z parkingów do budżetu trafia około 300 tysięcy złotych – mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Skoczowie Piotr Hanzel. Nowy system będzie funkcjonował równolegle z parkomatami.


POSŁUCHAJ

W tej chwili jednak z systemu korzystać będą głównie mieszkańcy miasta, bądź osoby, które często przyjeżdżają do Skoczowa. Wymóg założenia konta powoduje, że nie mogą z systemu skorzystać np. turyści, którzy są przejazdem przez miasto. Ale Skoczów rozważa wprowadzenie opcji płatności drogą sms. Wówczas opłatę za postój, zapłacimy w rachunku telefonicznym.

Dzięki nowemu systemowi można sprawdzić ile samochodów każdego dnia zaparkowało w strefie, ile osób dokonało transakcji, a także, w jakich godzinach. Ile kosztuje gminę obsługa systemu? Jest to kwota poniżej dziesięciu tysięcy złotych rocznie – słyszymy od dyrektora MZD.

Skoczów obecnie posiada siedem miejsc, w których pobierana jest opłata. Najdrożej jest oczywiście na Rynku. Tutaj półgodzinny postój kosztuje 2 zł. W urzędzie planują także wydłużenie płatnej strefy parkowania. Chodzi o odcinek ulicy Cieszyńskiej, powyżej straży pożarnej w stronę ulicy Objazdowej.
Wszelkie informacje o nowym systemie znajdziecie także na stronie www.citypay.pl.

Jan Bacza

Zobacz też:

Skoczów zwalnia parkingowych

Więcej parkingów w Skoczowie

źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: