Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Koło PTTK podsumowało rok

Najstarsze w Polsce, skoczowskie koło PTTK podsumowało tegoroczną działalność. Miłośnicy gór i turystyki spotkali się w sali skoczowskiego domu kultury na wigilijnym spotkaniu.

Rok 2015 w historii skoczowskiego koła Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zapisze się przede wszystkim jako rok jubileuszowy. Wiosną obchodzono uroczyście 85 lat istnienia koła. Każdy rok przynosi coś nowego. Przychodzą nowi członkowie, ktoś odchodzi, wnosi się coś nowego, ciągle coś się dzieje. Patrząc na rok poprzedni, to zamykamy go z wyższą liczbą członków. Ponad 100 osób opłaca składki. Ale to nie chodzi o liczbę osób, tylko o to, że spotyka się grono ludzi, którzy widzą sens w górach. I to w ogólnym pojęciu. To nie tylko chodzenie po nich, turystyka górska. To są wycieczki autokarowe, krajoznawcze. - mówi Krzysztof Greń, prezes skoczowskiego koła.

Podczas spotkania wspominano tegoroczne wyprawy. m.in. w lutym czworo członków skoczowskiego koła zdobyło Rysy. W lipcu zdobyto najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner. Rok 2015 był dla skoczowskiego PTTK trzynastym rokiem wędrówek górskich w ramach akcji 'Zdobywaj góry, zdobywaj GOT' Odbyło się 14 wycieczek, uczestniczyło w nich blisko 350 osób. Do najważniejszych zdobytych szczytów należy zaliczyć – przejście całej Orlej Perci w Tartach Wysokich, Kościelec, Wielki Rozsutec czy Ostra w Wielkiej Fatrze.
Do przejścia Orlej Perci zgłosiło się kilkanaście osób, tylko części się to udało, z powodu załamania pogody. W górach trzeba jednak mieć świadomość, to wiele świadczy o kulturze turysty, jeśli potrafi się przyznać, że dalej nie idzie. Że się boi, bo może nie zejść żywy i zawraca. Ale później jedzie się znowu, drugi, trzeci raz. Do skutku – przyznaje Krzysztof Greń.

Spotkanie było okazją do przyznania wyróżnień za aktywność – dyplomy Oddziału PTTK w Cieszynie otrzymali Halina Broda, Dariusz Wawrowicz, Witold Kożdoń, Tadeusz Kania i Irena Greń. Dyplomem uznania Koła zostali także wyróżnieni Agnieszka i Piotr Konieczni, Grażyna Kondas.

Jednak Pttkowcy nie tylko organizują wiele wypraw. Dbają o szlaki a także… edukują w zakresie fotografii. Zajmuje się tym Komisja Fotografii Krajoznawczej. Szkoli ona w tym jak zrobić dobre zdjęcie, technikach kadrowania, ale i przekazuje informacje o sprzęcie zarówno tradycyjnym – na klisze i współczesnym – cyfrowym. Większość instruktorów fotografii to osoby po studiach artystycznych czy fotograficznych. Aby otrzymać ten tytuł, trzeba wykazać się podsiadaniem archiwum fotograficznego, brać udział w wystawach, imprezach plenerowych. Zdobywa się tym samym poszczególne odznaki. Mając złotą, można przystąpić do egzaminu na instruktora. - wyjaśnia Andrzej Kowol z komisji fotografii krajoznawczej PTTK.

Plany na przyszły rok skoczowskiego koła to kontynuacja cyklu 'Zdobywaj góry...' marcowy rajd 'Ku źródłom Wisły' i tradycyjne wrześniowe 'Pieczenie Barana'. Skoczowski PTTK nie zapomina także o prelekcjach, podczas których prezentowane będą fotografie z wypraw. Koło zaprasza również do odwiedzin swojej strony internetowej www.pttk.skoczow.ox.pl gdzie na bieżąco zamieszczane są relacje z wypraw i zaproszenia na prelekcje.


Jan Bacza

Przeczytaj też: Najstarsze koło ma 85 lat


 

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-12-15 07:48:04
Funio: Proszę poprawić adres strony koła pttk ,podany nie działa:)
2015-12-15 10:33:56
amo: Również proszę o aktualizację adresu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: