Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Klasyk modernizmu w Ustroniu

Na ustrońskim rynku do końca wakacji można oglądać wystawę poświęconą 30-leciu Sanatorium i Szpitalowi ''Równica''.

Jest jednym z najbardziej transparentnych obiektów tego typu w naszym kraju. Sanatorium i Szpital „Równica” obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia swojego istnienia. 24 listopada 1986 roku otwarto I Oddział Kardiologiczny Szpitala Uzdrowiskowego w Ustroniu. W przeciągu wielu lat z usług placówki skorzystało już tysiące kuracjuszy.

Od ostatniej soboty (18 czerwca) możemy oglądać, na pierzei ustrońskiego rynku, wystawę poświęconą historii budowy, a także  obecnego funkcjonowania charakterystycznego dla Ustronia obiektu. Widoczne na planszach ekspozycji fotografie przedstawiają niezwykłe walory architektoniczne budynku sanatorium - flagowego przykładu polskiego powojennego modernizmu, który zachwyca nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Twórcy projektu obiektu „Równicy”, czyli Henryk Buszko i Aleksander Franta inspiracji szukali w dziełach „ojca modernizm”, Szwajcara Le Corbusiera. Opracował on „pięć zasad nowoczesnej architektury”, na którą składają się: uniesienie budynku ponad poziom terenu na słupach, wolny plan, wolna fasada, poziome pasy okien, płaski użytkowy dach. Te elementy widoczne są w bryle ustrońskiego sanatorium, co sprawia, że podziwia go niejeden znawca architektury. Efektem są liczne artykuły i publikacje na temat „Równicy”, która dominuje nad całą dzielnicą Zawodzie.

Warto zobaczyć wystawę w Ustroniu, aby zapoznać się z historią i współczesnością sanatorium, które jest niewątpliwie perełką architektoniczną.

Mateusz Bielesz


źródło: ox.pl
dodał: MB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-06-23 09:17:19
Przepierón: Te pluskwy co pare dni temu sanatoriuszy pogryzły też widnieją na tej wystawie ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: