Klasyk modernizmu w Ustroniu
Jest jednym z najbardziej transparentnych obiektów tego typu w naszym kraju. Sanatorium i Szpital „Równica” obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia swojego istnienia. 24 listopada 1986 roku otwarto I Oddział Kardiologiczny Szpitala Uzdrowiskowego w Ustroniu. W przeciągu wielu lat z usług placówki skorzystało już tysiące kuracjuszy.
Od ostatniej soboty (18 czerwca) możemy oglądać, na pierzei ustrońskiego rynku, wystawę poświęconą historii budowy, a także obecnego funkcjonowania charakterystycznego dla Ustronia obiektu. Widoczne na planszach ekspozycji fotografie przedstawiają niezwykłe walory architektoniczne budynku sanatorium - flagowego przykładu polskiego powojennego modernizmu, który zachwyca nie tylko w Polsce, ale także za granicą.
Twórcy projektu obiektu „Równicy”, czyli Henryk Buszko i Aleksander Franta inspiracji szukali w dziełach „ojca modernizm”, Szwajcara Le Corbusiera. Opracował on „pięć zasad nowoczesnej architektury”, na którą składają się: uniesienie budynku ponad poziom terenu na słupach, wolny plan, wolna fasada, poziome pasy okien, płaski użytkowy dach. Te elementy widoczne są w bryle ustrońskiego sanatorium, co sprawia, że podziwia go niejeden znawca architektury. Efektem są liczne artykuły i publikacje na temat „Równicy”, która dominuje nad całą dzielnicą Zawodzie.
Warto zobaczyć wystawę w Ustroniu, aby zapoznać się z historią i współczesnością sanatorium, które jest niewątpliwie perełką architektoniczną.
Mateusz Bielesz
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.