Nowe mieszkania socjalne przy ulicy Wiślańskiej
Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura zaprosił m.in. radnych Rady Miejskiej na prezentację nowo wybudowanego wielorodzinnego budynku z mieszkaniami socjalnymi przy ul. Wiślańskiej 25 w Cieszynie. W spotkaniu uczestniczyła m.in. Prezes Zarządu ZBM Elżbieta Domagała oraz pracownicy ZBM. Cieszę się bo jest to piąty budynek z mieszkaniami socjalnymi, który został wybudowany przez naszą Gminę. W każdym pełniliśmy funkcję inwestora zastępczego. Cieszę się tym bardziej, że jest to pierwszy budynek gdzie znalazło się miejsce dla rodzin z dziećmi. Tutaj nie mamy patologii, tutaj mamy młode, świetne rodziny z dziećmi, które z wielką radością odbierały klucze. Właściwie wszystkie mieszkania są już zasiedlone. (…)Tutaj mieszkają ludzie którzy mają niski dochód. Istnieje przekonanie, że lokal socjalny to lokal z wyroku, dla patologii, często tak niestety jest, ale wiele osób czekających w kolejce to młodzi ludzi zaczynający dorosłe życie. Mają dochody, pracują ale te dochody nie dają im możliwości zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych na wolnym rynku – podkreślała Domagała.
Budynek który powstał przy ulicy Wiślańskiej zarówno na zewnątrz jak i w środku prezentuje się doskonale. Jest to budynek trzykondygnacyjny z użytkowym poddaszem z 24 mieszkaniami socjalnymi. Powierzchnia zabudowy wynosi 492,47 m2, zaś pow. użytkowa łączna to 1164,64 m2. W budynku znajdują się mieszkania o łącznej pow. użytkowej 863,28 m2 p.u. bez gospodarczych pomieszczeń przynależnych.
Każde mieszkanie składa się z pokoju dziennego z aneksem kuchennym, drugiego mniejszego pokoju, łazienki i przedpokoju. Przeciętna powierzchnia mieszkań, bez pomieszczeń przynależnych, wynosi 35,97 m2. Łącznia powierzchnia użytkowa mieszkań wraz z pomieszczeniami przynależnymi wynosi 915,14 m2.
Lokale wyposażone są w zlewozmywaki na szafkach, kotły gazowe dwufunkcyjne, kuchnie elektryczne 4-palnikowe z piekarnikami, łazienki są wyposażone w umywalki, prysznice, muszle ustępowe kompaktowe. Wszystkie lokalne wyposażone są w indywidualny pomiar dostarczanych mediów takich jak: woda, prąd, gaz. Na zewnątrz budynku znajduje się parking na 24 pojazdy, pochylnia dla niepełnosprawnych, układ komunikacji pieszej, a także elementy małej architektury – plac gospodarczy ze śmietnikiem, ogrodzenie, zieleń.
Warto dodać, iż aby otrzymać mieszkanie socjalne trzeba spełniać pewne warunki. Co dwa lata weryfikowane są uprawnienia dochodowe rodzin które takie mieszkanie otrzymały. W przypadku gdy rodzina osiąga wyższy dochód, wówczas powinna zwolnić lokal socjalny dla innych rodzin. Umieszczana jest na liście przyśpieszeń na lokal komunalny. Mam nadzieję patrząc na zadowolone miny naszych mieszkańców, którzy już za tymi drzwiami rozpoczynają swoje życie, że to będzie dla nich dobry start – zaznaczyła Domagała.
Budynek zaprojektowała Pracownia Projektowa PIK, zaś wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budowlane „EKOBUD”. Całkowity koszt inwestycji to 2 466 469,46 zł brutto. Warto jednak dodać, iż zadanie jest objęte dofinansowaniem ze środków Funduszu Dopłat BGK w Warszawie w kwocie 739 940,84 zł.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.