Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kino na Granicy na sesji Rady

Podczas XII sesji Rady Miejskiej Cieszyna, która odbyła się 30 października 2019 roku, wśród zaproszonych gości znalazła się Jolanta Dygoś, dyrektor Przeglądu Filmowego Kino Na Granicy. Podczas krótkiej prezentacji, wskazywano dlaczego miasto powinno zadać o to, aby festiwal z Cieszyna nie odszedł i na jakiej zasadzie funkcjonuje jego organizacja.

- Przegląd Filmowy Kino na Granicy każdego roku przyciąga coraz więcej osób. W 2019 roku liczba akredytowanych uczestników festiwalu wyniosła 4781. Całkowity Budżet wydarzenia wynosi 1 320 000 złotych, udział strony polskiej to 920 000 złotych, z czego 520 000 (57%) to wsparcie ministerstwa, państwowych instytucji kultury i innych samorządów (strona polska), wsparcie sponsorów to 170 000, czyli 18% wszystkich kosztów, wsparcie Miasta Cieszyn to 120 000 złotych, czyli 13% kosztów, a pozostałe 12% środków pochodzi ze sprzedaży biletów i akredytacji. Jest to 110 000 złotych – wyjaśniała podczas prezentacji Jolanta Dygoś.

Koszty związane z organizacją festiwalu są wysokie, jednak dużo zyskuje na tym samo miasto Cieszyn. Przy wsparciu na poziomie 120 000, udział lokalnego samorządu nie jest zbyt wysoki, a korzyści, które płyną z przyciągnięcia do nadolziańskiego grodu prawie 5000 turystów, są bardzo duże. Jak podkreślała dyrektor festiwalu, w związku z tym organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że dotacja na kolejną edycję zostanie utrzymana na tym samym poziomie, lub zwiększona, nie zaś zmniejszona.

Zgodnie z prezentacją szacunkowych danych, turysta w lokalnych punktach gastronomicznych i sklepach, zostawia średnio 241,5 złotego dziennie. Są to koszty noclegu i wyżywienia, czasem również środki są wydawane na lokalne atrakcje, czy transport. Wpływ z samych akredytacji siedmiodniowych wynosi więc średnio około miliona złotych. Podczas 22. Edycji Przeglądu, która odbędzie się w dniach 30.05-05.05.2020 miasto może więc spodziewać się kolejnego oblężenia turystów, a lokalni przedsiębiorcy mogą liczyć na zdecydowanie lepszy utarg. Jak podkreślano jednak podczas prezentacji, Przegląd to przede wszystkim kino. 190 filmów polskich, czeskich i słowackich oraz liczne wydarzenia towarzyszące. W edycji 2020 planowane jest między innymi spotkanie vlogerów, blogerów, a także osób poruszających się w mediach takich jak Facebook, Youtube, czy Twitter, piszących o polskich filmach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: