Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kino na Granicy coraz bliżej. Sztuka nie tylko filmowa

Już za nieco ponad tydzień w Cieszynie rozpocznie się święto kina - 28 kwietnia wystartuje 18. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. Ponad 100 filmów czeka na kinomanów. Ale nie tylko - będą również koncerty, wystawy i spektakle z udziałem znanych gości.

Podczas 18. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w ciągu sześciu dni będzie można obejrzeć ponad 100 filmów polskich, czeskich, słowackich i węgierskich należących do klasyki, jak i atrakcyjnych premier.

- Przedpremierowy pokaz "Kosmosu" według Witolda Gombrowicza będzie jednym z najważniejszych wydarzeń 18. edycji Kina na Granicy – komentuje Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Przeglądu. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć wiele innych polskich filmów czekających dopiero na premierę kinową: “Ojciec” Artura Urbańskiego, "Baby Bump" Kuby Czekaja, "Walser" Zbigniewa Libery, „Klezmer” Piotra Chrzana oraz „Nowy Świat” w reżyserii Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego.

Wejście w dorosłość Kino na Granicy świętować będzie specjalnym cyklem „Osiemnastka na osiemnastkę”, gdzie wyświetlone zostaną filmy poświęcone dojrzewaniu oraz nocnym seansem filmów erotycznych. W programie także retrospektywy artystów trzech kinematografii: polskiej (Agata Kulesza, Grzegorz Królikiewicz), czeskiej (Anna Geislerová, Ladislav Helge) i słowackiej (Magda Vášáryová, Dušan Trančík) oraz przegląd najważniejszych dzieł Szkoły Filmowej w Łodzi.

Katalog festiwalowy z opisem wszystkich filmów można pobrać w zakładce przegląd -> katalogi/programy.

Wybrane projekcie poprzedzone zostaną spotkaniami z twórcami. Swój udział potwierdzili m.in.: Kuba Czekaj, Marek Koterski, Kinga Dębska, Dušan Trančík, Grzegorz Królikiewicz, Agnieszka Smoczyńska, Magdalena Łazarkiewicz czy Mariusz Grzegorzek. Podczas tegorocznego festiwalu będzie można spotkać także bohaterki retrospektyw aktorskich: Agatę Kuleszę, Magdę Vášáryovą i Annę Geislerovą, a także Mariana Dziędziela czy Martę Nieradkiewicz.

Gwiazdą muzyczną osiemnastki Kina na Granicy będzie Mary Komasa. Polską scenę muzyczną reprezentować będzie także zespół zimowa, a oprócz nich zagrają kapele z Czech (Holden Caufield, Čankišou) i Słowacji (Gallgrapp). Koncerty odbędą się w nowym klubie festiwalowym na terenie Browaru Zamkowego.

Podczas festiwalu odbędzie się spotkanie literackie z Jerzym Kronholdem autorem książki "Skok w dal" oraz "Aktorki. Portrety" Łukasza Maciejewskiego, dyrektora programowego KnG z udziałem Jolanty Fraszyńskiej oraz Małgorzaty Zajączkowskiej. Kolejną atrakcją będzie monodram "Nie lubię pana, Panie Fellini" w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej w reżyserii Marka Koterskiego.

Szczególny charakter tegorocznego „dorosłego” Kina na Granicy wzięli pod uwagę autorzy wystawy Kinemato(graf). Na wernisażu podzielą się swoim spojrzeniem i graficzną interpretacją przełomowych wydarzeń związanych z motywem dojrzewania oraz dorosłości w dorobku kinematografii zarówno polskiej, jak i zagranicznej.

Równolegle do filmowej majówki w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy" odbędą się zajęcia dla dzieci, podczas których będą mogły przyjemnie i twórczo spędzić swój czas. Oferta skierowana jest dla najmłodszych widzów Kina na Granicy, których rodzice będą mogli w tym czasie udać się na wybraną projekcję.

Tegoroczne 18. Kino na Granicy odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 3 maja. W sprzedaży internetowej, która potrwa do 24 kwietnia dostępne są karnety 3- i 6-dniowe. Więcej informacji na www.kinonagranicy.pl

 

Portal OX.PL jest patronem medialnym wydarzenia.


źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-04-25 20:15:14
jagotek: Oby jeszcze więcej było takich imprez jak ta
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: