Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Każdy go zdaje!

Dziś drugi dzień egzaminu ósmoklasisty. W województwie śląskim przystępuje do niego 20 451 dzieci. Wśród nich są uczniowie szkół powiatu cieszyńskiego. Wyniki ogłoszone zostaną 3 lipca.

 

Krzysztof Słomczyński, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie powiedział, że egzaminy we wszystkich placówkach przebiegają bez przeszkód.

Z informacji OKE w Jaworznie wynika, że w powiecie cieszyńskim 994 uczniów zdawało język polski, matematykę pisało 1001 osób. Język angielski wybrało 962 uczniów. Język włoski 9 osób, a 27 – język rosyjski.

 W internecie dostępne są już arkusze z języka polskiego. Młodzież miała 120 minut na wykonanie wszystkich poleceń. Zdający musieli m.in. rozwiązać zadania odnoszące się do  fragmentu „Kamieni na szaniec”, autorstwa Aleksandra Kamińskiego, a także napisać rozprawkę na temat trafności stwierdzenia, że „warto pomagać innym” lub wypracowanie pt: „Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji… Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie”.

Jak wyjaśnił dyrektor Słomczyński, w tym roku do egzaminu ósmoklasisty przystępuje znacznie mniej uczniów, niż w 2023 roku. - W ubiegłym roku to było 61 410 osóbpowiedział. - Był to efekt reformy oświatowej przeprowadzonej kilka lat temu. W zeszłym roku ze szkół podstawowych wyszły osoby, które chodziły jako sześciolatkowie i siedmiolatkowie. Stąd było tak dużo zdającychdodał.

Egzamin ósmoklasisty jest obligatoryjny. - Przystąpienie do niego warunkuje ukończenie szkoły podstawowej. Osoba, która do niego nie przystąpi – nie kończy szkoły  - podkreślił wicedyrektor.

Po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół artystycznych z kształceniem ogólnym z zakresu VIII klasy.

Egzamin jest taki sam dla uczniów w całej Polsce. Nie można go nie zdać – nie ma minimalnego progu zdawalności.

W czwartek ósmoklasiści będą zdawać język obcy.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: