Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska” - Spotkanie z Dariuszem Zalegą w Cieszynie

Wartą uwagi najnowszą pozycją wydawniczą jest książka Dariusza Zalegi zatytułowane „Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska”. Autor tego fascynującego dzieła spotkał się niedawno z czytelnikami w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, gdzie podzielił się swoimi spostrzeżeniami i pasją.

Dr Dariusz Zalega to postać wielowymiarowa - dziennikarz, historyk, reżyser filmowy oraz organizator wydarzeń kulturalnych. Jego zainteresowania obejmują nie tylko historię Śląska, ale także ruch robotniczy oraz kulturę ludową, która stanowi centralny punkt jego najnowszej publikacji.

Podczas spotkania w Cieszynie autor opowiadał o inspiracji do napisania książki, zaskakując publiczność faktem, że w młodości poznał więcej szczegółów historii Ghany niż swojego własnego rodowego Śląska. Uświadomienie sobei tego faktu zainspirowało go do zgłębienia historii regionu, którego korzenie tkwią w życiu codziennym i pracy zwykłych ludzi.

Jego podejście do historii Śląska, oparte na badaniach kultury ludowej, przynosi nowe spojrzenie na tę tematykę. Przy czym, mówiąc o kulturze ludowej, Zalega nie ma na myśli tego, co często z kulturą ludową jest kojarzone, a więc malowniczych romantycznych przejawów folkloru wiejskiego. Mówiąc o historii ludowej, Zalega ma na myśli lud pracujący, zwykłych robotników i warunki ich zwykłego, codziennego życia i pracy. W swych badaniach naukowych na tej tematyce właśnie się skupia. Zamiast więc skupiać się na wielkich wydarzeniach i postaciach, Zalega analizuje życie i pracę zwykłych robotników, rzucając światło na ich codzienne doświadczenia i wyzwania.

Spotkanie z autorem prowadziła Agnieszka Lamek-Kochanowska ze Stowarzyszenia im. Tadeusza Regera, które wydaje pismo „Równość”. Publiczność miała również okazję zadawać pytania, co stanowiło doskonałą okazję do pogłębienia dyskusji na temat książki oraz historii Górnego Śląska.

„Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska” to nie tylko książka, to podróż w głąb czasu i przestrzeni, ukazująca nieznane dotąd oblicze regionu i jego mieszkańców. Zachęcamy do zapoznania się z tą fascynującą lekturą, która otwiera przed nami nowe horyzonty i inspiruje do refleksji nad naszą własną historią i tożsamością.

indi

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: