Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Karwina (Zaolzie): Zaproszenie na wiosenne porządki na cmentarzu

W najbliższą sobotę 7 bm. ruszą wiosenne porządki na zaniedbanym cmentarzu ewangelickim w starej Karwinie na dawnej kolonii Meksyk. Jest to kontynuacja prac z jesieni ub. roku, kiedy to grupa zapaleńców postanowiła doprowadzić do odpowiedniego stanu opuszczoną i zarosłą nekropolię. Akcja ta jest otwarta dla wszystkich chętnych, którym leży na sercu pielęgnowanie pamiątek polskości na Zaolziu.

Tegoroczne prace przebiegną w najbliższe soboty, czyli 7, 14 i 21 kwietnia w godz. 9:00-14:00. Jak informują organizatorzy dotychczas udało się uporządkować dwie trzecie cmentarza (ok. 4 tys. metrów kwadratowych). Na terenie tym wykarczowano krzaki, usunięto powalone suche drzewa i odniesiono konary i gałęzie. Teraz odbędą się prace wykończeniowe na pozostałym obszarze, a także rozpocznie się oczyszczanie grobów z mchu i chwastów, i ustawianie przewróconych nagrobków. Organizatorom zależy na zakończeniu porządków w tym miesiącu, aby „rozbuchana przyroda” ponownie nie wzięła w swoje posiadanie tej zabytkowej nekropolii.

W rozsyłanym pocztą elektroniczną zaproszeniu organizatorzy podkreślają, że ich inicjatywa ma charakter niezależny i ekumeniczny: „Zależy nam na zachowaniu pamięci o przodkach, by nie zapomniano, że w nieistniejącej już starej Karwinie mieszkali także Polacy i mieli niebagatelny udział w jej powstaniu i rozwoju. Zapraszamy każdego, niezależnie od narodowości, wyznania czy światopoglądu, komu leży na sercu pielęgnowanie historycznych śladów na Zaolziu. Prosimy o wsparcie w ramach możliwości, czy to poprzez stawienie się na miejscu i włączenie się w prace porządkowe, czy też poprzez powiadomienie o tej inicjatywie przyjaciół i bliskich”. Warto wspomnieć, że idea „przywrócenia cmentarza do życia” spotkała się z pozytywnym odzewem zarówno osób, których przodkowie na nim spoczywają, władz miasta Karwina, jak i przedstawicieli duchowieństwa ewangelickiego na Zaolziu.

Więcej szczegółowych informacji na temat tegorocznych prac porządkowych można uzyskać u jedenego z organizatorów, Stanisława Kołka, telefonicznie: +420 607 895 465 lub drogą mailową: stkoa@seznam.cz

(ÿ)

O porządkach na karwińskiej metropolii pisaliśmy już w materiałach: „Wielkie cięcie na cmentarzu... Sprzątają cmentarz w Karwinie”  i „Zaolzie: Drugie ''cięcie'' za nami, czyli sprzątania cmentarza ewangelickiego c.d.” 

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: