Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Karta Polaka również na Zaolziu

O Kartę Polaka będą mogli niebawem ubiegać się również Polacy mieszkający na Zaolziu. Tydzień temu polski rząd przyjął projekt ustawy, która rozszerza obowiązywanie Karty Polaka na wszystkie kraje świata.

Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego, dający jego posiadaczowi szereg uprawnień, jak np. bezpłatne uzyskanie Karty Stałego Pobytu, podejmowanie legalnej pracy bez posiadania zezwolenia, prowadzenie działalności gospodarczej na takich samych zasadach, jak obywatele Polski, bezpłatne kształcenie, darmowe zwiedzanie muzeów państwowych czy korzystanie z ulg na przejazdy koleją. Do tej pory z przywilejów wynikających z posiadania Karty Polaka mogli jednak korzystać tylko mieszkańcy byłych republik sowieckich, którzy udokumentowali polskie pochodzenie. – Projekt przewiduje rozszerzenie ustawy o Karcie Polaka na cały świat tak, aby objąć jej przepisami wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu. W związku z proponowanymi zmianami projekt przewiduje również zmianę nazwy dotychczasowej Rady do Spraw Polaków na Wschodzie na Radę do Spraw Polaków na Obczyźnie.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Piotr Dariusz Bonisławski, rządowy projekt ustawy rozszerzającej Kartę Polaków dla wszystkich Polaków bez względu na ich miejsce zamieszkania poza granicami RP ocenia jako „bardzo dobry ruch”. – Ten projekt pokazuje, że Polsce bardzo zależy na środowiskach polonijnych i środowiskach polskich za granicą, że bardzo zależy jej na nich nie tylko w sensie deklaratywnym, ale również w sensie przekazywania tych wszystkich usprawnień i ułatwień, jakie z Kartą Polaka się wiążą.

Pod koniec ub. roku o przyznanie tego dokumentu Polakom mieszkającym na Zaolziu postanowił zabiegać Kongres Polaków w RC. Uchwałę zobowiązującą Radę Kongresu Polaków do podjęcia działań w tym zakresie Rada Przedstawicieli KP przyjęła w połowie listopada. Jak potwierdza bowiem wiceprezes Kongresu Polaków w RC, Józef Szymeczek, brak Karty Polaka utrudnia Zaolziakom życie głównie w sytuacjach, kiedy w kontaktach z polskimi urzędami i instytucjami muszą udokumentować polskie pochodzenie. – Karta Polaka jest niepodważalnym świadectwem przynależności do narodu polskiego. Dobrze, że Polacy z Zaolzia też będą mieli do niej dostęp. Kiedy dziesięć lat temu wprowadzano ten dokument, nie spodziewaliśmy się nawet, że przybierze on taką rangę i że z biegiem czasu będzie przynosić coraz więcej korzyści – mówi Szymeczek.

Aby Zaolziacy mogli zacząć wnioskować o Kartę Polaka, rządowy projekt ustawy musi uchwalić jeszcze Sejm, Senat oraz podpisać go prezydent.

Głos Live - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-11 17:52:50
bronek91: "Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego, "- Obawiam się, iż niektórzy samorealizujący się "aktywiści" poszczególnych jaczejek mogą potraktować ten uzasadniony gest jako przykład promocji rzekomego "faszyzmu".
2019-04-11 17:54:20
bronek91: Tego rodzaju projekt powinien funkcjonować już od dawna. Trzymamy kciuki za powodzenie legislacyjne.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją