Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Karta Miejska a bezpłatne przejazdy dla seniorów

Chociaż bilety w formie papierowej w cieszyńskich autobusach mają działać jeszcze przez kilka miesięcy, ludzie wciąż zastanawiają się nad działaniem Karty Miejskiej, która ma być podstawową farmą płatności za przejazdy komunikacją miejską. W związku z licznymi pytaniami, dotyczącymi Karty Miejskiej w praktyce, postanowiliśmy zapytać przedstawicieli ZGK, jak wygląda w tym przypadku kwestia korzystania ze zniżek.

Nad działaniem Karty Miejskiej często zastanawiają się seniorzy, w szczególności osoby uprawnione do nieodpłatnych przejazdów na trasach Cieszyn-Cieszyn. Czy osoby te, korzystając tylko i wyłącznie z połączeń autobusowych w obrębie Cieszyna (czyli na trasach, gdzie za przejazdy nie muszą płacić) również muszą zakładać Kartę Miejską? - Osoby korzystające z bezpłatnych przejazdów w strefie Cieszyn – Cieszyn muszą zarejestrować (przyłożyć) kartę miejską tylko podczas wsiadania do autobusu – nic nie wybierając w menu kasownika. System z automatu zarejestruje bezpłatny przejazd w strefie Cieszyn – Cieszyn – wyjaśniają przedstawiciele cieszyńskiego ZGK.

A co w przypadku, gdy osoba uprawniona do korzystania ze zniżek chce pokonać trasę, której część nie jest już częścią zwolnioną z opłat? Jak się okazuje, w takiej sytuacji kartę należy przyłożyć już w momencie wsiadania do autobusu – zarejestrowany musi zostać cały przejazd. Senior musi więc mieć na Karcie Miejskiej odpowiednią kwotę, która umożliwi naliczenie opłaty za przejazd — W przypadku, gdy osoba uprawniona do bezpłatnych przejazdów w Strefie Cieszyn — Cieszyn pojedzie poza tą strefę, musi posiadać środki na przejazd w elektronicznej portmonetce — wówczas po wejściu do autobusu (przed przyłożeniem karty) z menu kasownika należy wybrać przycisk „Normalny” i zbliżyć kartę miejską — system pobierze opłatę do końca trasy, a przy wysiadaniu należy przyłożyć kartę jeszcze raz i wówczas następuje zwrot środków, jeżeli wystąpiła nadpłata. Inna opcja to opłacić przejazd zbliżeniową kartą płatniczą lub telefonem z funkcją NFC – w tym celu należy udać się do żółtego kasownika znajdującego się w przedniej części autobusu (koło kierowcy). Z menu wybrać „płatność kartą płatniczą lub telefonem z funkcją NFC”, następie wybrać bilet normalny do Pogwizdowa lub Kaczyc i nacisnąć przycisk zapłać. Pojawi się komunikat z prośbą o przyłożenie karty i po jej przyłożeniu transakcja zostanie zaakceptowana. Można również zakupić bilet u kierowcy za wyliczoną gotówkę – tłumaczą przedstawiciele ZGK.

Tak samo, jak w opisanym wyżej przypadku należy postępować w drodze powrotnej, chociaż w przypadku korzystania z Karty Miejskiej, system powinien sam pobrać opłatę, bez konieczności wybierania z menu kasownika opcji „normalny”. W celu przyspieszenia procedury można jednak wybrać wszystkie opcje na kasowniku ręcznie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-28 11:28:41
ktoś: Przy bezpłatnych przejazdach w granicach miasta opłata powinna być naliczana dopiero po opuszczeniu granic miasta, a nie za całą trasę. Z tekstu wynika, że trzeba płacić za całą trasę.
2019-01-28 11:38:18
berta25: Moim zdaniem to poroniony pomysł same problemy są z tym płaceniem - kasownik taki a taki wcisnąć to i tamto to chore !!
2019-01-28 16:22:47
Hera: Dlaczego do karty trzeba podawać wszystkie swoje dane?przecież bilet też nie był podpisany.Moim zdaniem powinna być możliwość kupienia sobie karty i doładowania jej.Ja nie chcę karty w prezencie tylko po to by ktoś mnie kontrolował gdzie się poruszam.Nie wiem po co to komu potrzebne. Ja mam mieć kartę i środki na niej by opłacić przejazd.
2019-01-28 16:39:47
tom lem: Hera: takie już jest zboczenie ZGK Cieszyn- chcą kontrolować wszystkich sami nie będąc kontrolowani przez nikogo.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: