Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uchwała Krajobrazowa: historyczne zespoły indywidualne

Prace nad cieszyńską Uchwałą Krajobrazową są już bardzo zaawansowane. Aktualnie opisane zostały poszczególne typy krajobrazu, które można wyszczególnić w Cieszynie i wskazano, jakie założenia uchwały miałyby się do nich odnosić. Poniżej prezentujemy założenia dla historycznych zespołów indywidualnych.

Wszystkie wyszczególnione typy cieszyńskiego krajobrazu to:
• Miasto historyczne
• Przedmieście historyczne
• Historyczne zespoły indywidualne
• Domy jednorodzinne
• Dzielnice ekonomiczne
• Bloki mieszkalne
• Krajobraz seminaturalny
• Krajobraz liniowy

Historyczne zespoły indywidualne to typ krajobrazu, gdzie zabytki stanowią część krajobrazu i jednocześnie stanowią swojego rodzaju indywidualną część. Zaliczyć do nich można na przykład Wzgórze Zamkowe - Zespoły obejmujące znaczny obszar, przyległy bezpośrednio lub pośrednio do historycznego miasta, pełniący w przeszłości wysoko wyspecjalizowane funkcje, obecnie z zachowanym układem (częściowo lub w całości), odrębnym od pozostałych obszarów Cieszyna. Wybitne przykłady architektury, które swą odrębnością i wyjątkowością wyróżniały się zarówno w czasach ich powstawania, jak i współcześnie. Wzgórze Zamkowe, klasztor Elżbietanek, Koszary, Szpital Śląski i Uniwersytet Śląski, bo o tych pięciu zespołach mowa, stanowią również na meta-poziomie o wyjątkowości Cieszyna – miasta otoczonego: siedzibą władcy, murami służącymi kontaktowi z transcendencją, ochroną zdrowia, kształtowaniem mądrości aż po zabudowę służącą armii – wyjaśniają twórcy Uchwały Krajobrazowej. Założenia dla miejsc tego typu to:

Szyldy – znaczne ograniczenie gabarytu, formy jak w dzielnicy miasto historyczne:
sytuowanie szyldów do wysokości parteru;
• dopuszczenie szyldów nad witrynami, dopasowanych do podziałów kompozycyjnych elewacji;
• dopuszczenie szyldów w witrynach meblowych, dopasowanych do architektury witryny;
• szyldów semaforowych (wysięgników);
• szyldów w witrynach o powierzchni niedominującej przeszklenia;
• tabliczki dopasowane do boniowania i innych podziałów na murowanych fragmentach parteru;
• gabloty ekspozycyjne o ograniczonym rozmiarze na murowanych elementach elewacji
Reklamy – zakaz;


Warto zwrócić uwagę, że na część zespołów zabytkowych w Cieszynie silnie oddziałuje dzielnica ekonomiczna – Na przedstawionych poniżej kadrach na pierwszym planie widać dzielnicę ekonomiczną i litery przestrzenne poniżej skrajnej krawędzi elewacji (zgodnie z aktualnie obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego: „zakazuje się montażu reklam na dachach”, konstrukcja obecnych liter przestrzennych zawiera elementy mocowane bezpośrednio do połaci dachowej) oraz gablotę ekspozycyjną do 3 m2 – wyjaśniają osoby odpowiedzialne za prace nad treścią Uchwały Krajobrazowej.


Obszary zabytkowe (indywidualne zespoły), ze względu na ochronę konserwatorską, posiadają aktualnie szyldy sytuowane w sposób prawidłowy.

 

JŚ/mat.pras.

 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-28 10:28:48
berta25: I takimi sprawami zawracają głowę czyżby Cieszyn nie miał innych problemów ?? chociażby małe ulice gdzie nie można przejść bo nie ma drogi tonie się w błocie i dziurach ??
2019-01-28 10:33:10
berta25: Zauważyłem,że komentarze nie wygodne dla Ratusza są usuwane dlatego nie bede już tutaj komentował szkoda mego czasu
2019-01-28 10:52:01
tom lem: Co powstrzymuje redakcję przed ujawnieniem nazwisk osób odpowiedzialnych za prace nad treścią Uchwały Krajobrazowej. RODO (?) , a może brak odwagi kto jest autorem tych wypocin wynika z faktu, że Urząd zapłacił znajomym króliczka poza przetargiem? Nie spodziewam się, że autorami tego projektu są urzędnicy magistratu, chociaż możliwe i życzę powodzenia przy zmianie wizerunku takiej firmy jak LEROYMERLIN, nakazem likwidacji liter z dachu. To się obsługa prawna urzędu dorobi na wojnie z takim potentatem, ważne by umowa należności za usługę gwarantowała zysk bez konieczności wygrania procesu.
2019-01-28 13:07:48
tom lem: Nie wiem dlaczego, przypomniał mi się szum medialny na skalę krajową o zepsutym krajobrazie zakopanego przez " sterczący" ni stąd ni zowąd krzyż na giewoncie. Czy to nie to środowisko jest inicjatorem tych bzdur za grube tysiące, a może miliony(?) też nie potrafię dokładnie ustalić, gdy redakcja zajęła się sprawą pod kątem konsultacji, pomijając istotne dane kto jest autorem tej pracy. Nie można negować umocowania do prac nad prawem miejscowym, ale czy w tym wypadku nie jest to sprawa powiatu i uchwalenia przez radę powiatu nie gminy? To opracowanie wygląda na kolejną "Ewę", która otworzyła biuro paszportowe na cieszyńskim zamku i rozdaje paszporty zaprzyjaźnionym przedsiębiorcom, zapominając o fakcie, że od lat sprawy pozwoleń załatwia się w urzędzie powiatowym a osoby przedstawiające i zatwierdzające projekty posiadają odpowiednie uprawnienia nie tylko wykorzystujące komputer do zamiany foto na bitmap. W perspektywie już mamy przewidzianą rewitalizację witryn sklepowych cieszyńskiego centrum przez domorosłych specjalistów od kultury i sztuki z poparciem socjologicznego bełkotu. Nie jest konieczne kolejne prawo wystarczy egzekwować obowiązujące przez Nadzór Budowlany.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: