Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Karol Stryja in Memoriam

Requiem d-moll op.48, jedno z najwybitniejszych dzieł muzyki sakralnej, francuskiego kompozytora Gabriela Urbain Fauré zabrzmi w najbliższą środę (04.04.12) w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Zagra orkiestra Orkiestry Filharmonii Śląskiej oraz solistów: Elżbiety Grodzkiej - Łopuszyńskiej - sopran i Adama Szerszenia ? baryton. Za pulpitem dyrygenckim stanie Jerzy Kosek, uczeń Karola Stryji.

Podczas środowego koncertu wystąpi Orkiestra Filharmonii Śląskiej oraz:

Elżbieta Grodzka - Łopuszyńska
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej. Jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta. W roku 2004 otrzymała stopień doktora sztuk muzycznych.

Adam Szerszeń

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie śpiewu Danuty Rajchel. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. Michaliny Growiec. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych.  Od 2002 r. jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Katowicach. Na stałe współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie i Operą Śląską w Bytomiu. Gości także na estradach krajowych filharmonii.

Jerzy Kosek
Dyrygent i pedagog, urodzony 16 kwietnia 1960 w Ornecie. Studiował w klasie dyrygentury Karola Stryji w Akademii Muzycznej w Katowicach, uzyskując dyplom z wyróżnieniem.
Jerzy Kosek obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Chóralistyki i Muzyki Religijnej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Karol Styryja in Memoriam

04.04.2012 (środa)
Kościół Jezusowy, Plac Kościelny 6
Organizator: Filharmonia Śląska im. H. M.Góreckiego

Gabriel Urbain Fauré, francuski kompozytor, organista i pedagog przełomu XIX i XX wieku, autor wielu cenionych pieśni i utworów kameralnych oraz cieszącego się niesłabnącą popularnością Requiem. Wypracował oryginalny styl, szczególnie na gruncie harmonii, wywierając niebagatelny wpływ na młodsze pokolenie kompozytorów. Fauré odegrał wyjątkowo ważną rolę w kształtowaniu się muzycznego impresjonizmu czy szerzej – estetyki francuskiej muzyki I połowy XX wieku i dzieł jej najznakomitszych przedstawicieli – Ravela i Debussy’ego

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o imprezach odbywających się w Cieszynie zapisz się na newsletter na www.cieszyn.pl

Promocja UM Cieszyn

źródło: Promocja UM Cieszyn
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: