Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Karol Niedoba i mali cieszyńscy mistrzowie'' w cieszyńskim Muzeum

W piątek (12.12) w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbyło się otwarcie wystawy pod tytułem ''Karol Niedoba i mali cieszyńscy mistrzowie''. Ekspozycja będzie czynna do 28 lutego 2015 roku.

W piątek (12.12) w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego otwarto wystawę pod tytułem „Karol Niedoba i mali cieszyńscy mistrzowie”. Szkice i obrazy, które przyozdobiły wnętrza Galerii w większości są dziełem polskiego malarza, nauczyciela i pedagoga Karola Niedoby. Przypadająca w tym roku 150 rocznica urodzin tego cieszyńskiego artysty zainspirowała organizatorów wystawy do zaprezentowania jego dzieł. To ostatnia wystawa, którą w tym roku organizujemy w Muzeum. Ekspozycja poświęcona jest Karolowi Niedobie, ale również innym malarzom cieszyńskim, których w tym mieście nigdy nie brakowało i nie brakuje – mówił podczas otwarcia wystawy Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Podczas piątkowego wernisażu głos zabrał również Mariusz Makowski, pomysłodawca wystawy. Makowski przybliżył przybyłym gościom postać Karola Niedoby. Po wojnie około 700 dzieł malarza przekazała do muzeum jego córka. Trudno je tutaj wszystkie pokazać i wyeksponować to jest tylko mała reprezentacja. Nie chcieliśmy jednak robić wystawy tylko i wyłącznie poświęconej Karolowi Niedobie. Chcieliśmy również pokazać innych artystów z Cieszyna tworzących na przełomie XIX i XX wieku – mówił Makowski.

W Galerii Muzeum Śląska Cieszyńskiego można więc obecnie podziwiać tylko małą część rysunków, akwareli i obrazów olejnych Karola Niedoby. Malarz preferował zwłaszcza krajobrazy, z tych też dzieł jest najbardziej znany. Wystawa ta jest okazją do poznania malarza z trochę innej strony. Przygotowując tę ekspozycję chciałam Państwu pokazać zwłaszcza te mniej znane dzieła Niedoby. Połowę tej wystawy tworzą rysunki, szkice i to głównie pochodzące z okresu akademickiego, kiedy Niedoba studiował w Monachium. Wówczas popularne było szkicowanie – wszyscy szkicowali, malarze studiowali także ludzką anatomię stąd chociażby akty, które możemy znaleźć w bogatej spuściźnie Karola Niedoby – mówiła Irena Adamczyk, współorganizatorka wystawy.

Ściany Galerii Wystaw Czasowych zdobią jednak nie tylko obrazy Karola Niedoby, ale również innych artystów, wywodzących się ze Śląska Cieszyńskiego. Prezentujemy obrazy w większości dzieła graficzne, ale też pastele, oleje 9 innych artystów, rówieśników Niedoby - podkreślała Adamczyk.

Wystawę będzie można podziwiać do 28 lutego 2015 roku w godzinach otwarcia ekspozycji stałej w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

 

MSZ


 

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: