Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kandydaci o szansach Cieszyna

Wraz ze wzrostem poziomu życia coraz więcej osób z wielkich miast poszukuje odskoczni, czasowej bądź tylko weekendowej, w mniejszych ośrodkach na prowincji, gdzie inwestują w nieruchomości o charakterze rekreacyjnym: domy lub mieszkania. Jaką ofertę, według Pana, Cieszyn może przedstawić w tym zakresie?

To czwarte z pięciu pytań, jakie zadaliśmy kandydatom na burmistrza Cieszyna. Prezentujemy ich odpowiedź:

 

Włodzimierz Cybulski: Cieszyn nie jest prowincją, nie jest też typowym obszarem inwestycyjnym dla szukających działek rekreacyjnych. Fakt, że jest sporo ludzi zainteresowanych nabyciem tu nieruchomości ale argumentami, które przyciągają jest właśnie bliskość miasta Cieszyna, które jest atrakcyjne gospodarczo, gdzie jest dobry poziom życia, czyste środowisko, a oprócz tego piękna okolica. Jeśli ktoś szuka odskoczni od wielkiego miasta na prowincji, to ma do wyboru inne lokalizacje typu Kazimierz Dolny. W Cieszynie ma dobrą komunikację, środowisko ludzkie o bogatej tradycji, zabytki, liczne instytucje i urzędy – i to jest magnesem tego miejsca: dostęp do kultury i rozrywki na wysokim poziomie, możliwości inwestycyjne.

Kazimierz Kawulok: Cieszyn już teraz ma wspaniałą ofertę dla takich osób a wpływa na to przede wszystkim optymalna lokalizacja miasta. Z jednej strony mamy relatywnie niskie odległości do takich ośrodków jak Katowice czy Karwina. Z drugiej strony miasto oferuje bliskość natury, mnogość miejsc w których można aktywnie spędzić wolny czas, bezpieczeństwo, piękno samego miasta, niższe ceny oraz wiele innych rzeczy.

O możliwościach jakie dają atuty naszego miasta może świadczyć poziom zainteresowania apartamentami na rynku. Ja osobiście widzę dwa problemy, które tłumią potencjał miasta o którym wspomniano w pytaniu. Pierwszym z nich są przeszkody administracyjne w postaci np. braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenów co wydłuża proces inwestycyjny.

Drugim jest nieefektywna promocja atutów, które wymieniłem. Promocja miasta w postaci drukowanych materiałów jest w obecnych czasach niewystarczającym środkiem. Osobiście skupiłbym się na nowoczesnych i tańszych formach komunikacji np. na publikacji w Internecie panoramicznych zdjęć miasta nałożonych na mapy Google. Dzięki takiej prezentacji Cieszyna każdy mógłby przekonać się, iż w odróżnieniu od innych miast – Cieszyn oferuje atrakcyjne tereny prawie w każdym swoim zakątku. Nie rozumiem, dlaczego miasto nie zdecydowało się do tej pory na sięgnięcie po tego rodzaju formy promocji.

Pojawianie się nieruchomości o charakterze rekreacyjnym generowałby popyt na szeroko pojęte usługi budowlane a co za tym idzie pomniejszałoby stopę bezrobocia w Cieszynie.

Olgierd Lizoń: Rekreacja w zasadzie kojarzy się na pierwszy rzut oka z aktywnością ruchową. Należy więc zadać sobie pytanie jak mocną stroną jest zaplecze i infrastruktura przeznaczona do uprawiania sportu. Czy jest tak naprawdę dostępna ogółowi ludności? Ile jest boisk do piłki nożnej, ile kortów tenisowych? Jak wygląda sprawa dróg rowerowych i dostępność dla dzieci nowoczesnych placów zabaw? Drugim filarem rekreacji jest oferta kulturalna miasta. Jakość wystaw w galeriach, repertuar teatralny i kinowy. Ilość i jakość festiwali, poziom imprez plenerowych i performerskich. To ściąga do małego miasta ludzi zamożnych i aktywnych, chcących nie tyle oderwać się od zgiełku, co poczuć poza biznesowy puls życia. Dobrym probierzem takiego stanu, gdzie aktywnie spędza czas taka właśnie grupa ludzi jest wybór wśród oryginalnych restauracji. Cieszyn z pewnością może poszczycić się wielowiekowością swej atmosfery. W takiej przestrzeni mogą pojawiać się właśnie ludzie szukający tu swego azylu, swego drugiego miejsca.

Adam Swakoń: Cieszyn może i powinien stanowić alternatywę dla mieszkańców dużych aglomeracji jako miejsce do spokojnego, a jednocześnie aktywnego i interesującego miejsca spędzania czasu. Wymaga to rozbudowy bazy noclegowej, możliwości łatwego dojazdu, dogodnego parkowania a przede wszystkim informacji i promocji miasta. Trzeba koniecznie zwiększyć tempo i dokończyć opracowywanie planów zagospodarowania przestrzennego dla wszystkich części Cieszyna, przygotować tereny pod budownictwo mieszkaniowe i rekreacyjne. Należy również mieć świadomość, że osoby z zewnątrz osiedlają się głównie w Ustroniu, Wiśle , Brennej. Osoby dojrzałe kusi spokój, osoby młodsze szukają pomysłu i miejsca na biznes. To wszystko może dać im także Cieszyn. W pierwszej jednak kolejności pomyślmy o potrzebach naszych mieszkańców!

Mieczysław Szczurek: Czy to ma być pytanie do kandydatów na burmistrza miasta, czy może do stowarzyszenia pośredników i zarządców nieruchomości? Przecież miasto nie posiada szerokiej oferty lokali mieszkalnych, które można by przeznaczyć do sprzedaży. Miasto może przyciągać turystów ciekawymi imprezami, atrakcyjną ofertą turystyczną itp. Tak, aby ludzie chcieli często przyjeżdżać, a docelowo nabyć mieszkanie czy dom. Jestem zwolennikiem traktowania oferty turystycznej kompleksowo, wiele do zaoferowania mają nasze gminy, Cieszyn natomiast wypełniony jest atrakcjami historycznymi. Wykorzystując bazę, jaką dysponuje Cieszyn można zrobić wiele ciekawych przedsięwzięć, które wpłyną na wzrost zainteresowania Cieszynem przez turystów.

Odpowiadając natomiast na tak postawione pytanie, to co władze Cieszyna mogą w tym zakresie zrobić, to jedynie wskazać deweloperom oraz prywatnym osobom tereny, gdzie nowe osiedla czy domy mogą powstać, oraz konsekwentnie dążyć do objęcia całego terenu miasta planem zagospodarowania przestrzennego.

Jan Szwarc: Trudno wypowiadać się na powyższy temat nie mając szczegółowego rozeznania w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wszelkie dywagacje na ten temat będą więc tylko pustymi słowami czego bardzo nie lubię nawet w kampanii wyborczej. Rzetelność wobec mieszkańców jest dla mnie sprawą najważniejszą. Po przeanalizowaniu planu zagospodarowania przestrzennego należy podjąć temat. Uważam, że każdy człowiek ma prawo do wypoczynku w różnej formie. Jak mi wiadomo dużo mieszkańców korzysta ze swoich ogródków działkowych. Jeżeli mieszkańcy będą zainteresowani taką formą wypoczynku weekendowego to władze samorządowe powinny temat podjąć.

 

(opr. łg)

Czytaj także:

- Jaki wizerunek Cieszyna? Kandydaci odpowiadają

- Kandydaci o uniwersytecie

- Kandydaci o obu Cieszynach

źródło: Ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: