Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kamil Janicki o kobietach w historii

We wtorek (25.09.2018) w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie z Kamilem Janickim – polskim historykiem, publicystą i pisarzem. W trakcie spotkanie mówiono o kobietach, chociaż głównie skupiono się na postaciach z dwudziestolecia międzywojennego, nie brakowało odniesień do innych epok historycznych.

Kamil Janicki to historyk, publicysta i pisarz. Jego książki wydano w nakładzie ponad 200.000 egzemplarzy. Część z nich zyskało miano bestsellerów – tutaj m.in. „Pierwsze damy II Rzeczypospolitej”, „Upadłe damy II Rzeczypospolitej”, „Damy złotego wieku”, czy też „Żelazne damy”. W maju 2018 roku w księgarniach pojawiła się najnowsza książka autora, zatytułowana „Epoka milczenia”. - O kobietach w historii pisze się mało. Sama kronika Galla Anonima opisuje wiele postaci męskich i zaledwie trzy kobiety, z których jedna jest postacią legendarną, więc należy ją raczej traktować, jako część podania. W XX wieku wiele osób jest w stanie wymienić wszystkich prezydentów Polski, jednak ja nie byłem w stanie przypomnieć sobie polskich żon prezydentów. Książki historyczne to często publikacje, które powstały na skutek powstania innych publikacji. Wtedy lepiej już przeczytać książki wskazane w bibliografii kolejnej pozycji. Ja staram się pisać o kwestiach i osobach, o których wcześniej nie pisano – tłumaczył w trakcie trwania wydarzenia pisarz.

Chociaż wiele osób uważa, że Kamil Janicki jest po prostu feministą, w rzeczywistości jego działania mają na celu upamiętnienie, czy też zgromadzenie większej ilości danych na temat kobiet, które zostały przez historię zapomniane, a ich rola była znaczna. Nie boi się poruszać tematów kontrowersyjnych, czego najlepszym przykładem jest najnowsza książka autora, która ukazała się w maju 2018 roku. Opisuje świat ukryty za pozorami, konwenansami i tabu. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-27 15:25:10
bronek91: "Sama kronika Galla Anonima opisuje wiele postaci męskich i zaledwie trzy kobiety,"- cytat Zdaje się, iż to dopiero demografia historyczna zapoczątkowała społeczne a nie jednostkowe postrzeganie historii. Od czasu stosowania zdobyczy tej dziedziny zaczęto poważnie zwracać uwagę na rolę kobiet. Zatem w perspektywie historycznej całkiem niedawno. W okresie tak zwanego Galla nie znano/stosowano narzędzi pozwalających zebrać odpowiednie informacje a do tego panowały inne konwencje.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: