Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dostosowanie domu do potrzeb chorego z dysfunkcją ruchową

We wtorek (25.09.2018) na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie z cyklu Pro Salute. Tym razem temat dotyczył przygotowania mieszkania lub pojedynczego pokoju dla osoby chorej z dysfunkcją ruchu. Było to pierwsze z serii spotkań, dotyczących opiekę nad chorym w warunkach domowych.

Spotkanie poprowadziła Dorota Szelong-Kajstura, która przez wiele lat opiekowała się chorymi w ich domach. Duża część wykładu dotyczyła samopoczucia osoby chorej, pozostała została poświęcona sprawom technicznym, które z pewnością ułatwią przygotowanie domu, mieszkania, lub pojedynczego pokoju na przyjęcie osoby chorej z dysfunkcją ruchu.
- Wprowadzając zmiany, należy pamiętać, że  dostosowanie mieszkania do potrzeb osób chorej jest szansą dla niej na zachowanie przynajmniej części samodzielności. W domu nie można przeprowadzić rewolucji, ponieważ zaburzy to poczucie komfortu u chorego, który nie będzie czuł się już jak u siebie. Miejsce, w którym przebywa osoba z dysfunkcją ruchu, musi być nie tylko funkcjonalne, ale też przytulne i wygodne. Każde przyjazne otoczenie wpływa pozytywnie na psychikę i nastrój chorego – tłumaczyła prowadząca.

Pozostałe porady dotyczyły przede wszystkim kwestii technicznych. Osoba chora powinna być ułożona w łóżku, do którego dostęp jest z obu stron. W pokoju chorego nie powinno utrzymywać się zbyt wysokiej temperatury, a wszystkie prace porządkowe powinny być prowadzone przy zastosowaniu mokrych szmatek, ponieważ dzięki temu w pokoju nie będzie unosił się kurz, który z pewnością nie wpływa zbyt korzystnie na zdrowie. Dla osób zainteresowanych dostosowaniem domu, mieszkania, lub pokoju do potrzeb chorego istnieją specjalne dofinansowania, które pokrywają większość kosztów, związanych z wprowadzanymi zmianami.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: