Dostosowanie domu do potrzeb chorego z dysfunkcją ruchową
Spotkanie poprowadziła Dorota Szelong-Kajstura, która przez wiele lat opiekowała się chorymi w ich domach. Duża część wykładu dotyczyła samopoczucia osoby chorej, pozostała została poświęcona sprawom technicznym, które z pewnością ułatwią przygotowanie domu, mieszkania, lub pojedynczego pokoju na przyjęcie osoby chorej z dysfunkcją ruchu.
- Wprowadzając zmiany, należy pamiętać, że dostosowanie mieszkania do potrzeb osób chorej jest szansą dla niej na zachowanie przynajmniej części samodzielności. W domu nie można przeprowadzić rewolucji, ponieważ zaburzy to poczucie komfortu u chorego, który nie będzie czuł się już jak u siebie. Miejsce, w którym przebywa osoba z dysfunkcją ruchu, musi być nie tylko funkcjonalne, ale też przytulne i wygodne. Każde przyjazne otoczenie wpływa pozytywnie na psychikę i nastrój chorego – tłumaczyła prowadząca.
Pozostałe porady dotyczyły przede wszystkim kwestii technicznych. Osoba chora powinna być ułożona w łóżku, do którego dostęp jest z obu stron. W pokoju chorego nie powinno utrzymywać się zbyt wysokiej temperatury, a wszystkie prace porządkowe powinny być prowadzone przy zastosowaniu mokrych szmatek, ponieważ dzięki temu w pokoju nie będzie unosił się kurz, który z pewnością nie wpływa zbyt korzystnie na zdrowie. Dla osób zainteresowanych dostosowaniem domu, mieszkania, lub pokoju do potrzeb chorego istnieją specjalne dofinansowania, które pokrywają większość kosztów, związanych z wprowadzanymi zmianami.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.