Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Już są- wyniki konsultacji w sprawie podziału Zabłocia

23 ankiety pozytywne, 20 ankiet negatywnych, 4 ankiety ''nie mam zdania''- to wyniki ankiet, które przeprowadzono z mieszkańcami w Gminie Strumień w sprawie podziału sołectwa Zabłocie na dwa odrębne sołectwa: Zabłocie i Zabłocie Solanka. Mieszkańcy prawie przez cały miesiąc mogli wyrażać swoje opinie w tej sprawie. Odbyły się również otwarte spotkania konsultacyjne.

Znane są już wyniki konsultacji z mieszkańcami Gminy Strumień w sprawie podziału sołectwa Zabłocie na dwa odrębne sołectwa: Zabłocie i Zabłocie Solanka. Podział ten ma związek z utworzeniem na tym terenie uzdrowiska. Od pewnego czasu, powyższy temat, nie znika z ust, nie tylko mieszkańców wspomnianego sołectwa, ale również całej Gminy. (Oglądaj: Zabłocie uzdrowiskiem? ).

Spotkania konsultacyjne, czy formularze ankietowe to kanały przekazu, dzięki którym, osoby zainteresowane tym tematem mogły się w tej sprawie wypowiedzieć.  Celem konsultacji było poznanie opinii mieszkańców Gminy Strumień o projekcie uchwały Rady Miejskiej w Strumieniu w sprawie podziału sołectwa Zabłocie na dwa odrębne sołectwa: Zabłocie i Zabłocie Solanka oraz nadanie im statutów. Konsultacje przeprowadzono w formie badania ankietowego poprzez: wyrażenie opinii mieszkańców o opublikowanym na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego, stronie internetowej i Biuletynie Informacji Publicznej, projekcie uchwały, za pomocą formularza ankiety. Wyłożono również projekt uchwały podlegający konsultacjom wraz z formularzem ankiety w Urzędzie Miejskim, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i świetlicach środowiskowych oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach – czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Strumieniu.

Na sesji Rady Miejskiej w Strumieniu, którą zwołano we wtorek (29.07), Burmistrz Miasta Anna Grygierek, podsumowała wszelkie działania podjęte do tej pory w sprawie Zabłocia.   Od pewnego czasu są prowadzone działania w celu utworzenia uzdrowiska na terenie sołectwa Zabłocie. (…) W związku z tym, że wszelkie zmiany budzą pewne uwagi i wątpliwości zorganizowano spotkanie z mieszkańcami, którzy znaleźli się w tej strefie. Zebranie dotyczyło tego, czy są za tym, żeby wydzielić tę strefę oraz dążyć do tego, aby sołectwo Zabłocie miało statut uzdrowiska. Odbyło się również spotkanie ogólne z mieszkańcami, gdzie wypowiadano się w sprawie utworzenia uzdrowiska. Wtedy przeprowadzono anonimowe badanie ankietowe – mówiła Pani Burmistrz, po czym dodała. Około 80% ankietowanych było za tym, by stworzyć uzdrowisko. Podjęto również uchwałę z zebrania ogólnego z mieszkańcami, iż są za tym, by na terenie sołectwa Zabłocie było uzdrowisko. Wtedy również mieszkańcy zostali poinformowani, iż w związku z tym, że na terenie Zabłocia jest prowadzone wydobycie, sołectwo będzie musiało zostać podzielone. Następnym krokiem, w związku z zaistniałą sytuacją, było wyznaczenie kolejnych konsultacji. Tym razem nad projektem uchwały Rady Miejskiej w sprawie podziału sołectwa Zabłocie. Znowu były prowadzone spotkania z mieszkańcami oraz badania ankietowe. Niestety, tutaj tych ankiet wróciło do nas mało, bo tylko 47 – podkreśliła Anna Grygierek.

Wśród tych 47 ankiet, 23 ankietowanych było za w/w podziałem sołectwa, 20 ankietowanych wypowiedziało się negatywnie, co do podziału sołectwa Zabłocie na dwa odrębne, zaś 4 ankietowanych odpowiedziało „nie mam zdania”. Wśród głosów, które były negatywne mieszkańcy odpowiadali, że sołectwo jest zbyt małe, by go dzielić (…). Są to ankiety z całego terenu Gminy. Myślę, że te uwagi wynikają głównie z tego, iż mieszkańcy nie wiedzą, że nie mamy innego wyjścia. Jeżeli chcemy, by Zabłocie było uzdrowiskiem to po prostu trzeba wydzielić odrębne sołectwo – podkreślała Anna Grygierek.

W otwartym spotkaniu konsultacyjnym, (czytaj również: Mieszkańcy Zabłocia dyskutują o podziale sołectwa ) wzięło udział 26 mieszkańców. W głosowaniu przyjęto pozytywną opinię o projekcie uchwały Rady Miejskiej w Strumieniu w sprawie podziału sołectwa Zabłocie. Wówczas 24 osoby głosowały za takim podziałem, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Uzyskaliśmy pozytywną opinię zarówno z badań ankietowych, jak i ze spotkań z mieszkańcami – mówiła Anna Grygierek.

Większość radnych brała udział w warsztatach stworzenia nowej strategii. Wówczas, podczas paneli dyskusyjnych, wiodącym tematem było wykorzystanie naturalnych skarbów naszej ziemi, czyli solanki i borowiny. Co ważne, nie tylko sami mieszkańcy Zabłocia widzą szansę dla siebie. Myślę, że jest to szansa dla wszystkich, aby te nasze bogactwa naturalne w ten sposób wykorzystać. Jest to sprawa nas wszystkich –przyznał Czesław Greń, przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu.

Uchwała w sprawie podziału sołectwa Zabłocie na dwa odrębne sołectwa: Zabłocie i Zabłocie Solanka oraz nadania im statutu, została przyjęta jednogłośnie przez radnych podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 29 lipca br.

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: