Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Już od poniedziałku ferie zimowe! Zadbajmy o bezpieczeństwo

Już w poniedziałek (11.02.2019) nadejdzie dzień, na który uczniowie w całym powiecie cieszyńskim (i nie tylko) czekali z utęsknieniem. Rozpoczyna się dwutygodniowa przerwa w nauce, czyli ferie zimowe. W tym roku szkolnym, województwo śląskie, wraz z lubelskim, łódzkim, podkarpackim i pomorskim rozpoczyna ferie zimowe w ostatniej turze – przerwa potrwa do 24 lutego.

Ferie w szkołach dla uczniów są swojego rodzaju loterią. Przełom stycznia i lutego zwykle kojarzy się ze śniegiem i zimowymi szaleństwami, jak jednak pokazuje pogoda w ostatnich latach, można również trafić na plusowe temperatury i szare, nijakie dwa tygodnie. Tym razem, zgodnie z przewidywaniami meteorologów aura ma być zmienna – od kilku stopni w plusie, po minusowe temperatury i opady śniegu. Znaczne ocieplenie ma być odnotowane dopiero w okolicach 22 lutego, czyli końcem przerwy zimowej. Dobra wiadomość to fakt, że w Wiśle, czy Ustroniu ma być nieco chłodniej niż w pozostałej części regionu, śnieg na stokach powinien więc się utrzymać.

Niezależnie jednak od przewidywań meteorologów należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych. O odpowiednią edukację w tym zakresie dbają między innymi policjanci – Cieszyńscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo, szczególnie dzieci i młodzieży, zainaugurowali akcję "Bezpieczne ferie 2019". Jak co roku, działania prewencyjne policjantów skierowane są do wszystkich wypoczywających podczas ferii w naszym powiecie. Poza licznymi spotkaniami związanymi z bezpieczeństwem, mundurowi w związku z kampanią MSWiA pod nazwą "Kręci mnie bezpieczeństwo... na stoku", wraz ze Sznupkiem, organizują konkursy o bezpieczeństwie - do wygrania są atrakcyjne nagrody - wyjaśnia asp. Krzysztof Pawlik, Rzecznik Prasowy KPP w Cieszynie.

Odpowiedni poradnik dla dzieci i młodzieży przygotowali również strażacy. Oto główne zasady, których powinniśmy przestrzegać:

  • wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu,
  • do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego,
  • wolno jeździć na łyżwach tylko na zorganizowanych i nadzorowanych lodowiskach, nie wolno wchodzić na lód na zamarzniętych jeziorach, stawach i innych akwenach wodnych. Cienki, kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym, właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania,
  • zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.

Bezpieczne ferie to podstawa. Dlatego dobrze skorzystać ze zorganizowanych zajęć dla dzieci i młodzieży, które odbywać się będą w każdej z gmin na Śląsku Cieszyńskim. Już wkrótce informacje o ofercie na ferie zimowe w poszczególnych gminach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-10 08:05:18
bronek91: Sznupek, powiatowa maskotka w akcji. Zastanawiam się, czy będzie pojawiał się przed 15:14, czy PO 15:14.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: