Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Judosz przejdzie ulicami Skoczowa

Jak co roku ulicami Skoczowa w Wielki Piątek i Wielką Sobotę przejdzie słomiana kukła – Judosz.  Do kultywowania tej niecodziennej tradycji zachęca Towarzystwo Miłośników Skoczowa i Ochotnicza Straż Pożarna.

Od lat za Judoszem podążają młodsi i starsi mieszkańcy Skoczowa z głośnym okrzykiem „kle,kle,kle”. Jak głosi zwyczaj przejście z kukłą ulicami miasta ma wymieść całe zło, które wraz z Judoszem zostanie spalone w Wielką Sobotę.

Wszyscy chętni gromadzą się w samo południe przy budynku straży pożarnej. Wspólnie z gromkim „kle,kle,kle” uczestnicy pochodu zmierzają na Rynek, potem ul. Bielską, Poprzeczną i Kościelną, by wrócić Cieszyńską do budynku straży. Kukła kłania się ratuszowi oraz miejscowej parafii. W Wielką Sobotę po przebytej trasie Judosz zostaje spalony, a wraz z nim całe zło.

I w tym roku Towarzystwo Miłośników Skoczowa i Ochotnicza Straż Pożarna zapraszają do uczestnictwa w pochodzie. Początek w samo południe w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Najmłodsi uczestnicy pochodu będą mogli bezpłatnie wypożyczyć klekotki.

ZOBACZ FILM OGIEŃ POCHŁONIE JUDASZA

KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: