Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

Dwie spośród sekcji artystycznych właśnie obchodziły dziesięciolecie nieprzerwanego istnienia. A są to Sekcja Malarska i Ceramiczna. Uroczysty jubileusz zorganizowano w „Cafe Muzeum”. - Przez te dziesięć lat krócej lub dłużej funkcjonowały też w ramach CUTW inne sekcje artystyczne, ale te dwie działają nieprzerwanie – zauważa prezes CUTW. - Niektórzy talent odkryli jeszcze w młodości, inni dopiero po przejściu na emeryturę – wyjaśnia. - Tak się złożyło, że los rzucił mnie do Katowic, na Śląsk. A jak ktoś miał za oknem żywy obraz Czantorii w który co rano spoglądał, a nagle wstaje rano, spogląda za okno i za oknem ma czterdzieści siedem okien w jednym rzędzie, w czterech piętrach i żadnych pól, żadnych drzew... Co się robi? Tęskni się. Ja zawsze rysowałam. Ołówek i papier każde dziecko ma, kredki już nie koniecznie. Więc już jako dziecko, ale i później rysowałam. Ale malować zaczęłam dopiero na emeryturze. Do pana Dadaka na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przyszłam po kolor, bo ja całe życie tylko rysowałam – opowiadała o swoim uczestnictwie w zajęciach malarskich na Uniwersytecie Trzeciego Wieku jedna z członkiń Sekcji Malarskiej Bogdana Zakolska.

Jubileuszowi towarzyszyła wystawa prac malarskich i ceramicznych. A trzeba wiedzieć, że są to prace nie byle jakie. - Pamiętam bardzo dobrze pierwsze spotkanie. A przez te dziesięć lat naliczyłem osiem wyróżnień w konkursach ogólnopolskich – mówił otwierając wystawę prowadzący Sekcję Malarską CUTW Krzysztof Dadak.

Obecny na jubileuszowym spotkaniu Burmistrzu Cieszyna Ryszard Macura zauważył, że członkom sekcji artystycznych należą się podziękowania za przenoszoną na płótna i glinę wrażliwość. - Bo to nie jest kwestia tylko przenoszenia wrażliwości na obrazy, ale wy równolegle tą wrażliwość niesiecie dookoła. Jedno i drugie jest ważne. A w życiu codziennym wydaje mi się, że ważniejsze jest to, że dzielimy się sobą, dzielimy się społeczeństwem. I za to przede wszystkim wam dziękuję – stwierdził.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją