Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

„Jonasz” – uzależnienie od narkotyków

„Chciałem tylko spróbować jak to jest po zapaleniu skręta”, „Nie myślałem, że się od tego uzależnię”, „Zaczęło się tak niewinnie. Nie wiedziałem nawet kiedy nie potrafiłem już bez tego nadawać na odpowiednich falach” – tak to się zaczyna.

Początki to próbowanie dla towarzystwa, żeby nauka szła lepiej, tylko raz w tygodniu najlepiej w piątek wieczorem żeby się odstresować po całym tygodniu. Nie zauważamy, że w pewnym momencie tracimy nad tym kontrolę i się uzależniamy od środków odurzających. Jest to problem nie tylko dużych miast, ale dotyka także osoby z naszego powiatu często żyjące obok nas.

Czym jest uzależnienie od narkotyków? Jak sprawdzić czy osoba z naszego środowiska ma problem z czymś takim? Czy można się z tego wycofać i jak to robić? Uzależnienie od narkotyków jest postępującą chorobą prowadzącą do wyniszczenia organizmu (w skrajnych przypadkach do śmierci uzależnionego). Cechą charakterystyczną choroby jest konieczność przyjmowania środka odurzającego. Środek ten powoduje uzależnienie psychiczne i fizyczne. Narkoman odczuwa wewnętrzny przymus zwiększania dawek przyjmowanych środków psychoaktywnych. Oznaką świadczącą o zażywaniu narkotyków może być zmiana sposobu bycia, środowiska, stylu ubierania się. Osoby uzależnione często oddalają się od przyjaciół i rodziny, mają problemy w kontaktach z otoczeniem, stają się drażliwe, nerwowe, zaniedbują codzienne obowiązki (szkolne, zawodowe, domowe). Takie zachowania powinny stać się „lampką ostrzegawczą” dla osób podejrzewających, że ich bliscy mogą być uzależnieni od narkotyków.

Podstawowym objawem uzależnienia jest niekontrolowany przymus sięgania po substancje odurzające. Osoba uzależniona traci kontrolę nad przyjmowanymi narkotykami, mimo starań nie jest w stanie utrzymać abstynencji. Do objawów narkomanii zalicza się: wzrost tolerancji na substancje odurzające, sięganie po narkotyki mimo zauważenia nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, psychicznych i społecznych, do których one prowadzą, skoncentrowanie się na zdobywaniu narkotyków, pojawienie się zespołu abstynencyjnego (drżenie rąk i mięśni, nadmierna potliwość, drażliwość, omamy, depresja, pogorszenie koncentracji, lęki).

Czy wystarczy tylko przestać brać i wszystko wróci do ładu i porządku? Otóż nie. Leczenie uzależnienia od narkotyków to proces długotrwały i bardzo złożony. Ze względu na różny sposób oraz moc oddziaływania poszczególnych środków, a także stopień zaawansowania nałogu, leczenie uzależnienia od narkotyków może przybierać różne formy. Musimy tutaj pamiętać, że nałóg dotyka wiele sfer życia człowieka, więc w leczeniu należy każdej tej sferze poświęcić odrębny czas. Niezwykle istotne w terapii osób uzależnionych od narkotyków jest wsparcie bliskich.

Leczenie uzależnienia od narkotyków składa się z następujących etapów:

1.wchodzenie w trzeźwość (detoksykacja),
2. trzeźwość,
3. zapobieganie nawrotom,
4. praca z rodziną.

Istnieje kilka modeli leczenia uzależnienia od narkotyków. Jednym z nich jest model wspólnotowo-resocjalizacyjny, który  polega na leczeniu w ośrodkach leczniczych o charakterze wspólnot. Uzależniony otrzymuje przede wszystkim wsparcie psychiczne w leczeniu, także od innych uzależnionych. Podstawą jest integracja z osobami uzależnionymi i wspólne pokonywanie nałogu. Jest to bardzo trudny i ciężki proces leczenia uzależnienia od środków psychoaktywnych – narkotyków. Często porównywalny z uzależnieniem od alkoholu. Osoby trzeźwiejące od takich właśnie substancji również spotykają się czy to na grupach wsparcia czy na rozmowach w klubie „Jonasz”. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy, wsparcia czy chociaż pogadania z drugim śmiało może podejść do SSA „Jonasz” w Skoczowie, ul. Rynek 19. Nikt nie zostanie na pewno odesłany z kwitkiem do domu.

AK

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-25 11:40:08
krzysztof.mm: najwyższa pora na specjalistyczne poradnie odwyku od wytresowanego posłuchu wobec klechów - większość owczarni już wyzwoliła się sama, pozostałym biedakom chrześcijański obowiązek nakazuje pomoc
2019-03-25 17:07:09
bronek91: Narkotyk w formie prezentowanej w artykule stanowi doskonałe narzędzie walki z szeroko pojętą KULTURĄ, która z samej natury swej rzeczy charakteryzuje się elementem przymusu. Nie ma lepszego narzędzia rozbijania i niszczenia społeczeństwa niż narkotyk. Stosowne doświadczenie wyniosła Wielka Brytania na kanwie swych relacji z Chinami, już w XIX wieku. Narkotyk, jako narzędzie walki z opresyjnym charakterem kultury i kulturą jako taką, w charakterze powszechnie stosowanego środka rozreklamowała tak nazywana REWOLUCJA 1968 r. Niebagatelną rolę odegrały różne środowiska antykulturowe, kontrkulturowe i subkulturowe, mniej więcej takiego rodzaju jak hipisi.
2019-03-25 17:09:56
bronek91: Religia i wyznanie stanowią elementy szeroko pojętej kultury, które charakteryzują się pewną dozą przymusu. Stosowanie narkotyku utrudnia zachowywanie dyscypliny, z czasem nawet uniemożliwia i przez to stanowi doskonałe narzędzie walki z systemem i kulturą oraz przeprowadzania REWOLUCJI środkami bezkrwawymi. In plus, narkotyk stanowi również element bardziej egzotycznych dla Europy form religii i wyznaniowości. Przez co ludzie czujący potrzebę religijności i wyznaniowości, naturalne dla rodzaju ludzkiego, w stosowaniu narkotyków i przy dodaniu dowolnej ideologii z elementami religii i wyznaniowości, mogą znaleźć ujście dla swych metafizycznych potrzeb. Niewątpliwie kolejny przykład na to jak lewactwo, nie lewica, ma destrukcyjny wpływ na współczesną Europę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: