Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Język polski w Baszkirii

We wtorek (08.05) w ramach działania Sekcji Historyczno-Geograficznej i Hobbystycznej cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się spotkanie z nauczycielami Szkoły Języka Polskiego i Kultury Uniwersytetu Śląskiego, który opowiedzieli o swojej wyprawie do Baszkirskiej Ufy, gdzie uczyli dzieci i młodzież języka polskiego.

- Nie wszyscy, którzy przychodzili na nasz zajęcia byli osobami, które miały wcześniej styczność z językiem polskim. Część osób słyszała go po raz pierwszy, jednak chciała się go nauczyć. Działaliśmy zarówno w Instytucie Filologii i Komunikacji Międzykulturowej Baszkirskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego, jak i w polskiej szkółce niedzielnej – tłumaczyli prowadzący.

W Ufie każdego roku organizowane są warsztaty języka polskiego. Chociaż większość mieszkańców regionu jest wyznania muzułmańskiego w rzeczywistości inne religie są tolerowane, w regionie koegzystują ze sobą osoby z różnymi korzeniami, w tym również część z polskimi. Zainteresowanie językiem polskim, jak wskazywali prowadzący, było spore, a dzieci i młodzież bardzo chętnie się uczyli.

Całość została zakończona wielkim dyktandem z języka polskiego. Jego treść niestety nie została przytoczona, ze względu na konieczność zdeponowania tekstu w Katowicach. Zainteresowanych wzięciem udziału w dyktandzie również było sporo, chociaż w niektórych przypadkach sprawiło ono młodym warsztatów polonistycznych sporo problemów.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: