Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kolejne spotkanie z cyklu ''Samorząd na wyciągnięcie ręki'' - tym razem o KPA

Tematem spotkania było stosowanie Kodeksu Postępowania Administracyjnego przez organy samorządowe. Zgodnie z odpowiednimi przepisami, urzędników obowiązują określone terminy, mają oni też prawa i obowiązki, wynikające bezpośrednio z KPA. Z kodeksem tym ma styczność każdy urzędnik i praktycznie każda osoba, załatwiająca jakąś sprawę w urzędzie.

- Stroną postępowania administracyjnego jest każdy, czyjego interesu prawnego, lub obowiązku dotyczy postępowanie, albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny, lub obowiązek. Stronami mogą być osoby zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, jeżeli chodzi o państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne i organizacje społeczne, stroną mogą być również jednostki nieposiadające osobowości prawnej – tłumaczył w czasie prelekcji Kawecki.

W czasie trwania spotkania, zgromadzeni goście mieli szansę dowiedzieć się między innym o tym, że sprawy, zgodnie z KPA prowadzi się i załatwia w formie pisemne, lub w formie dokumentu elektronicznego, jednak mogą być również prowadzone ustnie, telefonicznie, lub za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, w momencie, gdy przemawia za tym interes strony, a przepis nie stanowi inaczej, jednak treść i istotne motywy takiej sprawy powinny być utrwalone w aktach w sprawie pisemnej.

Poruszone zostały również kwestie, takie jak obowiązek pracowników urzędu do udzielania informacji stronom, a także konieczność informowania, w jaki sposób daną sprawę można załatwić, bądź odsyłania stron do innego podmiotu, w danej sprawie właściwego. Sprawy powinny być załatwiane wnikliwie i szybko. W przypadku spraw, które nie wymagają zbierania dowodów, informacji, lub wyjaśnień powinny być załatwiane niezwłocznie, w innych przypadkach bez zbędnej zwłoki. Jeżeli wszczynane jest postępowania wyjaśniające, załatwienie sprawy ma nastąpić najpóźniej w ciągu miesiąca a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych w ciągu dwóch miesięcy.

Poruszane były również kwestie takie, jak stosowanie KPA w praktyce oraz wiele innych zagadnień, przydatnych zarówno z punktu widzenia potencjalnego pracownika samorządu, jak i osób załatwiających sprawy w urzędach. Kolejne spotkanie z cyklu „samorząd na wyciągnięcie ręki” zaplanowane jest na 12 czerwca, planowo zastępca burmistrza, Aleksander Cierniak ma opowiedzieć o urzędzie miejskim i jednostkach miejskich w liczbach.


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: