Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jest wyrok - wraca do pracy. Bogusław Słupczyński wygrał z COK

W dniu dzisiejszym prawomocnym wyrokiem Sądu II Instancji, zostałem przywrócony do pracy w Cieszyńskim Ośrodku Kultury ''Dom Narodowy'' - napisał wczoraj wieczorem (23 stycznia) na facebookowej stronie Cieszyńskiego Studia Teatralnego, jego założyciel, Bogusław Słupczyński.
Wszystkim, którzy wraz ze mną wierzyli w sprawiedliwość i wspierali mnie, z całego serca bardzo dziękuję! Bardzo bym chciał, żeby ta decyzja Sądu dodała wiary wszystkim tym, którzy zostali niesprawiedliwie potraktowani przez swoich pracodawców. A wszystkim ludziom kultury (i nie tylko kultury) w Cieszynie, dała przekonanie, że nie wolno uginać się strachem przed jakąkolwiek Władzą. Człowiek, pracownik, obywatel jest podmiotem, nie przedmiotem - pisze reżyser.
 
Bogusław Słupczyński, aktor i reżyser Cieszyńskiego Studia Teatralnego, został początkiem marca ubiegłego roku dyscyplinarnie zwolniony z pracy w Cieszyńskim Ośrodku Kultury.
 
Jak pisaliśmy w materiale z 7 marca 2013, List w obronie Słupczyńskiego, Bogusław Słupczyński otrzymał dyscyplinarne zwolnienie z pracy z rąk nowo wybranej dyrektor Domu Narodowego Cecylii Gasz-Płońskiej. Pracodawca podawał 3 powody: 1. nieprzestrzeganie ustalonego porządku pracy i regulaminu pracy poprzez opuszczanie bez usprawiedliwienia miejsca pracy, 2. nieprzestrzeganie przepisów o ochronie danych osobowych poprzez wynoszenia poza teren budynku COK dziennika zajęć oraz 3. udostępnienie kluczy do pomieszczeń Domu Narodowego osobom trzecim.
 
Reżyser odwołał się od decyzji kierownictwa COK. Wczoraj uprawomocnił się wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, który nakazuje przywrócenie Słupczyńskiego na stanowisko w COK.
 
Z Bogusławem Słupczyńskim, rozmawia Jan Bacza.
 
Kiedy zapadł wyrok drugiej instancji sądu, nie chciał się Pan wypowiadać. Teraz, jak rozumiem, po jego uprawomocnieniu, może Pan już komentować sprawę.
 
Tak, w zasadzie tak.
 
Jakie są Pana plany w związku z tym wyrokiem.
 
Zgłosiłem się do pracy. Właśnie wychodzę na badania lekarskie. Ponieważ miałem dłuższą niż 30 dni przerwę w pracy, muszę je wykonać. W poniedziałek spotykam się z panią dyrektor COK, myślę, że dowiem cię jakie COK ma oczekiwania wobec mnie.
 
Był  Pan etatowym pracownikiem Domu Narodowego.
 
Tak. Dokładnie pełniłem funkcję starszego instruktora teatralnego.
 
Jak rozumiem sąd nakazał przywrócenie Pana na to samo stanowisko.
 
Dokładnie tak.
 
Czy ktoś, po Pana zwolnieniu, to miejsce zajął?
 
Z tego co wiem, to nie.
 
Czyli, jak rozumiem, powróci Pan na swoje dawne miejsce pracy. Pytanie tylko brzmi, czy Pan tego chce?
 
Wszystko zależy od tego, co usłyszę, bo naprawdę nie wiem, jak sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy,
 
Sąd drugiej instancji wydał wyrok nakazujący przywrócenie Pana do pracy, a jaka była decyzja pierwszej instancji?
 
Pierwszy był identyczny, o przywróceniu do pracy. COK się odwołało od tego, Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej. potwierdził decyzję Sądu Rejonowego w Cieszynie. Zapadł wyrok prawomocny, na tym się sprawa zakończyła. Z tego co wiem, Dom Narodowy nie ma już możliwości dalszego odwołania.
 
Czyli w poniedziałek zgłosi się Pan do pracy, jak gdyby nigdy nic.
 
No, może nie jak gdyby nic (śmiech), ale przyjdę.
 
W międzyczasie związał się Pan ze Skoczowem i Teatrem Elektrycznym. Powstał tutaj Ośrodek Edukacji Teatralnej i Międzykulturowej, prowadzić ma edukację teatralną. Będzie Pan dalej działał tym kierunku?
 
Tak, będę to kontynuował. Traktuję to bardzo poważnie. W tej chwili nie wiem, jak to wszystko się potoczy, w jakim kierunku, w jaki sposób będę to godził, ale chcę to robić dalej. Jednak sprawa jest delikatna. O to walczyłem, o przywrócenie do pracy. W tej chwili z tym łączy się też to, że powinienem otrzymać trzymiesięczne wynagrodzenie z tytułu pozostawania bez pracy. Po prostu posłucham, co ma do powiedzenia pani dyrektor i zobaczymy, co będzie dalej. Jaką ma dla mnie propozycję.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
 
Więcej o tym temacie pisaliśmy w materiałach:
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: