Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jeśli będzie ustawa, będzie wegiel - to Cieszyn ma plan!

Samorządy czekają na wejście w życie ustawy o dystrybucji węgla.Dzis podpisał ja prezydent. Od tego czasu gminy będą miały trzy dni na zorganizowanie punktów dystrybucji węgla dla mieszkańców. Cieszyn już poczynił kroki w tym temacie. 26 października Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz spotkała się z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy są gotowi współpracować z Miastem w zakresie zaopatrzenia mieszkańców Cieszyna w węgiel.

Gminy ankietują, analizują i szacują jakie jest zapotrzebowanie na węgiel i możliwości jego dystrybucji. - Analizujemy procedury, szacujemy zapotrzebowanie, rozpatrujemy możliwe rozwiązania i czekamy na opublikowanie ustawy – informuje Gabriela Staszkiewicz.

Organizacja węgla dla mieszkańców Cieszyna opierać się będzie na współpracy z przedsiębiorcami - tak, by miasto nie tworzyło konkurencji dla lokalnego rynku.

Cieszyn ma plan na dystrybucję surowca w następujący sposób: Mieszkaniec Cieszyna składa wniosek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (wniosek będzie dostępny po publikacji ustawy). MOPS wydaje zaświadczenie, na mocy którego mieszkaniec może zakupić węgiel po cenie określonej w ustawie. Mieszkaniec uda się do przedsiębiorcy, u którego może kupić węgiel (lista przedsiębiorców zostanie opublikowana na stronie Miasta i MOPS, będzie także dostępna w formie papierowej w Urzędzie Miejskim. Liczba ton węgla, jaką będzie można zakupić, zostanie określona w przepisach wykonawczych do ustawy).
Co ważne, zaświadczenie zostanie wydane przez MOPS tym mieszkańcom, którzy spełniają warunki uprawniające ich do dodatku węglowego.

Wiele kwestii jest jak dotąd niewiadomych. Nie wiemy, kiedy i gdzie mamy odebrać węgiel, nie wiemy również, jaki będzie kraj jego pochodzenia – dodaje Burmistrz Miasta Cieszyna. – Mogę jednak zapewnić, że postaramy się, aby węgiel był dostępny dla naszych mieszkańców jak najszybciej. Najważniejsze jest to, aby nikt nie został bez możliwości jego kupienia.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-11-02 18:16:37
Ar--Ai: Czy to przypadek, gdy 22 wysoko postawionych menedżerów pracujących dla Orlenu wpłaca jednego dnia równe, identyczne kwoty na kampanię wyborczą dwóch kandydatek PiS? Taka zbieżność miała miejsce w kampanii do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. A obdarowanymi tego samego dnia, tymi samymi kwotami od menedżerów zależnej od rządu spółki, były startujące w wyborach była premier Beata Szydło i była rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Znaczną część kampanii wyborczej kandydatów PiS do europarlamentu sfinansowały osoby sprawujące kierownicze stanowiska w zależnych od rządu spółkach i zależnych od PiS instytucjach państwowych.
2022-11-02 18:29:33
Ar--Ai: Mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej "Rubinkowo" w Toruniu zapłacą wyższe rachunki za ciepło. To efekt podłączenia geotermii ojca Tadeusza Rydzyka do miejskiej sieci ciepłowniczej. Opłata stała za ciepło z Geotermii Toruń jest o 500 procent wyższa niż w PGE Toruń. Opłata zmienna to 64 procent więcej niż w PGE. Podwyżki dotyczą ponad 100 tysięcy osób. Projekt Rydzyka został sfinansowany kwotą blisko 50 mln złotych z publicznych pieniędzy. "Nie rozumiem, dlaczego mamy sponsorować prywatny biznes osoby, która robi interes na mieszkańcach Torunia. To klasyczny wałek." - mówi jeden z wykolegowanych przez Rydzyka.
2022-11-02 18:44:20
suski: Napędzana pieniędzmi państwowych gigantów spółka SuperLIGA, której współwłaścicielem jest Polski Związek Tenisowy, to wydmuszka służąca m.in. do finansowania prywatnego biznesu skazywanego za czyny chuligańskie kibola Legii. Na czele tej sponsorowanej przez LOTTO spółki stoi doradczyni Jacka Sasina, która równocześnie zajmuje się dofinansowywaniem sportu przez spółki Skarbu Państwa.
2022-11-02 18:49:17
suski: Od początku rządów PiS podmioty związane z Tadeuszem Rydzykiem dostały z państwowej kasy ponad 325 mln zł. Najhojniej wspierają je ministerstwo kultury (185 mln zł), ministerstwo sprawiedliwości (co najmniej 26 mln) i fundusz ochrony środowiska (blisko 74 mln zł).
2022-11-03 07:24:59
iga: M-toły Artykuł o węglu o oni piszą o kapuście
2022-11-03 08:32:10
Marx.: iga nie widzisz związku? - ta władza czego się nie tknie to spieprzy albo rozkradnie i węgiel nie jest tu niczym wyjątkowym, łatwo jej przychodziło jedynie w czasie dobrej koniunktury kupowanie ciemnego ludu za ochłapy typu 500+ - i co z tą kapustą, myślisz, że szary kurdupel do spółki z Sasinem i Pinokiem mogą także kapustę zaorać???...
2022-11-03 10:40:41
Mach: Iga niech zatem piszą o kapuście. Redakcje zazwyczaj nie piszą o tematach niewygodnych albo politycznie ryzykownych- to swoisty rodzaj autocenzury. Uznali, że lepiej się nie narażać, ich zdaniem nie przyszedł jeszcze czas na zmianę "kabota". Przyjdzie wkrótce czas na obywatela Piszczyka.
2022-11-03 15:40:09
perpetua: iga to klasyka PiS-owskiej hipokryzji i zakłamania - jej się "nie na temat" nie podoba wyłącznie wtedy kiedy nie po jej myśli
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: