Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wyremontowany Krzyż

Konserwację zleciła Gmina Jasienica.. Przydrożny krzyż Męki Pańskiej w Iłownicy przeszedł gruntowną renowację, łącznie z odtworzeniem fragmentów figur z piaskowca

Krzyż powstał w 1825 roku

Zabytkowy krzyż stoi przy ul. Skoczowskiej nieopodal szkoły w Iłownicy. Powstał w 1825 r., ale nie wiadomo, kto go ufundował, ani wykonał. – Od dawna zabiegaliśmy o renowację krzyża. To wyjątkowy zabytek, świadczący zarówno o głębokiej wierze poprzednich pokoleń Śląska Cieszyńskiego, jak i ich zamiłowaniu do piękna. Dlatego cieszę się, że doprowadziliśmy do jego odnowienia – wyjaśnia wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.

Pomnik uległ zniszczeniu

Krzyż przez historyków sztuki określany jest jako pomnik, trzyosiowa kamienna kapliczka słupowa z rozbudowanym przedstawieniem na osi środkowej. Wykonany został z piaskowca w technice kamieniarskiej. Główną część stanowi wysoki cokół z rozbudowaną rzeźbą Chrystusa ukrzyżowanego, zaś po obu stronach umieszczone są samodzielne figury modlących się Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Wokół pomnika stoją cztery kamienne słupy ogrodzenia, do których był przytwierdzony drewniany płotek. Przez kolejne dekady piaskowiec, z którego wykonano pomnik, uległ zwietrzeniu, zaatakowały go też pasożyty. Najbardziej ucierpiały szczegóły rzeźby, przede wszystkim twarze figur.

Właścicielki nie było stać na jego renowację

Jadwidze Róży Filapek, właścicielce gruntu, na którym stoi kaplica, bardzo zależało na odnowieniu. Jak wyjaśnia Janusz Pierzyna, koszt renowacji był jednak poza możliwościami finansowymi właścicielki. Krzyż jako obiekt zabytkowy podlegał nadzorowi konserwatorskiemu, co oznaczało, że renowacji nie można było przeprowadzić samodzielnie, lecz musiała zostać wykonana przez kwalifikowanego konserwatora dzieł sztuki i pod nadzorem służb ochrony zabytków. – Dlatego wspólnie uznaliśmy, że z budżetu Gminy podejmiemy się renowacji i rozpoczęliśmy proces wydzielenia działki na której stoi krzyż. W efekcie dotychczasowa właścicielka nieodpłatnie przekazała całość działki na rzecz Gminy Jasienica, a my bez zwłoki zleciliśmy prace restauratorskie – mówi Janusz Pierzyna.

Całość prac pochłonęła ponad 60 tysięcy złotych

Prace renowacyjne rozpoczęły się w lipcu, oczyszczono m.in powierzchnię rzeźb, a następnie je odkażono, wzmocniono osłabione fragmenty kamienia, uzupełniono ubytki i dokonano rekonstrukcji rzeźbiarskiej. Na koniec zabezpieczono preparatami chroniącymi przed zwietrzeniem i obecnością szkodliwych mikroorganizmów. Całkowicie wymieniono również drewniane ogrodzenie. Całość prac kosztowała 62,5 tys. zł.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-11-02 20:09:05
edward pilich : Wójt pójdzie do nieba
2022-11-03 07:31:18
Jakkolwiek Żywy : Kapliczka, która od wielu lat niszczała, a społeczność kościelna miała ją w zadzie, usytuowana na prywatnym gruncie, wyremontowana za publiczne pieniądze w miejscu, którego jednynym atutem jest bliskość Bielska... Nie wiem czy wójt pójdzie do nieba, w cywilizowanym kraju poszedłby do mniej przyjemnego miejsca, i to od razu, po wyroku, nie śmierci.
2022-11-03 07:54:22
Jakkolwiek Żywy : Z dossier Janusza Antoniego Pierzyny, wójta gminy Jasienica: "Największe niepowodzenie (lub rozczarowanie): to, że samorządy w Polsce nie otrzymują wystarczających środków finansowych na utrzymanie oświaty". Miał 62.5 tysiąca zł. Prze*ie*rzył na kapliczkę. A my się z Podlasia śmiejemy....
2022-11-03 08:27:50
Marx.: ewidentnie nie tylko wójt, ale cała rada liczy na miejscówkę w niebie - ciemnogród wymiera powoli
2022-11-03 18:08:48
koszor: Żywy- czytaj, potem komentuj. Na jakim prywatnym gruncie? Właścicielka przekazała nieodpłatnie grunt gminie, a ta wyremontowała zabytkowy krzyż. Może teraz ogarniesz.
2022-11-03 18:16:58
koszor: Nie będzie pokoju w kraju, w którym jest tyle nienawiści, co w powyższych osobach. Wielu złośliwców przewidywało w minionych epokach upadek Kościoła. Wszyscy oni stali się już dawno pokarmem dla robaków, a Kościół zgodnie ze słowami Chrystusa trwa nadal.
2022-11-03 20:00:26
Marx.: koszor twoje poglądy są dramatycznie przeterminowane
2022-11-03 21:49:19
Jakkolwiek Żywy : @koszor, świątek stał na prywatnym gruncie. Następnie wydzielono z niego tylko teren swiątka, żeby go wyremontować. Formalny ruch mający na celu wyprowadzenie pieniędzy z budżetu z pozorem zachowania praworządności. Na upadek kościoła nie ma potrzeby czekać. On już dawno istnieje tylko w patologicznych układach brudnych biskupów z brudnymi rządami, bo nawet dla większości swoich formalnych wiernych nic nie znaczy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: