Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jesień z gwiazdami w Cieszynie

Artur Rojek, Irena Santor, gwiazdy Piwnicy pod Baranami i najlepsze polskie kabarety - jesień w teatrze w Cieszynie zapowiada się bardzo atrakcyjnie.

O kulturalnej jesieni z organizatorem wydarzeń - Jerzym Tessarem z Pate Media - rozmawia Jan Bacza

 

Jak to się stało, że zaprosił Pan Artura Rojka na koncert do Cieszyna. Wszak jest to artysta, który podbija aktualnie największe sceny festiwalowe w kraju.

Jak dzisiaj na to patrzę trochę z boku i cofam się w czasie, kiedy rozpocząłem starania o koncert Artura Rojka zaraz po ukazaniu płyty „Składam się z ciągłych powtórzeń” nie spodziewałem się, że płyta odniesie taki sukces. Wszystkie obecne single które zostały wypuszczone miały niesamowite powodzenie, trafiały na pierwsze miejsca list przebojów. „Syreny” grane były we wszystkich możliwych stacji radiowych. Niesamowity hit, który ma ponad 1,5 mln odsłon na youtube.

Cieszę się, że te moje wybory artystów to jest to, co mnie się podoba. Jak tylko kupiłem płytę Rojka nie wiedziałem, co będzie mnie czekać po przesłuchaniu, ale zaczarował mnie. Płyta została zamknięta w odtwarzaczu samochodowym i jest grana na okrągło. Odkrywam wszystkie te utwory na nowo.

Jeszcze bardziej podnieca mnie fakt, że ten artysta wystąpi na deskach teatru w Cieszynie z 6-osobowym zespołem. Nie odpuszczamy niczego ani w nagłośnieniu, ani w oświetleniu. Myślę, że osoby, które przyjdą do teatru zostaną powalone nie tylko samym dźwiękiem, ale oświetleniem. To światło, które zostanie specjalnie ciężarówkami przywiezione to ponad 3,5 t sprzętu, najnowsze systemy laserowe, specjalne elementy graficzne. Nastrój będzie tworzony nie tylko przez Artura Rojka, ale też przez to, co się będzie działo obok, czyli zostaniemy uderzeni i dźwiękiem, i światłem także efekt będzie piorunujący.

Jak Artur Rojek odnosi się do występu w takiej kameralnej atmosferze?

Dla niego to będzie występ bardzo kameralny, bo będzie to niespełna 500 osób, które zobaczą koncert. To może się akurat spodobało artyście, że może zagrać w trochę innej formie. Jest przyzwyczajony do grania na olbrzymich festiwalach, typu Open’er gdzie został świetnie przyjęty.

Tutaj troszeczkę będziemy mieli zaprzeczenie tych wielotysięcznych tłumów. Będziemy mogli usiąść. Wyobrażam sobie że niejeden facet zaprosi swoją kobietę, usiądą w welurowych fotelach teatru i zagłębią się w tę muzykę, słowa, które są bardzo ważne.

Tak sobie pomyślałem że fajnie byłoby zamknąć oczy i wsłuchać się w to, co na scenie, ale żal będzie je zamykać bo będzie się naprawdę wiele działo. Koncert już 11 września w Bielskim Centrum Kultury i 12 września w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie.

Kolejny koncert już 27 września. W teatrze wystąpią najbardziej znani muzycy z krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Przeszukując w głowie artystów, wykonawców i utwory, które tworzą atmosferę, staram się dopasować możliwości jakie daje nasz teatr. I takim ostatnim skojarzeniem była Piwnica pod Baranami. To jest koncert w wykonaniu wszystkich największych gwiazd Piwnicy. Na scenie łącznie  muzykami przewinie się prawie 30 wykonawców. To olbrzymia ilość sław. Wśród nich największe nazwiska: Alosza Awdiejeww, Tadeusz Kwinta, Mieczysław Święcicki, Tamara Kalinowska, ale trzeba koniecznie zajrzeć do ulotek, bo znanych nazwisk na tym koncercie jest znacznie więcej.

Będzie to koncert dosyć długi, bo aż 3 godziny z przerwą, ale będzie to właśnie koncert, który zadziała bardzo fajnie na nasze emocje i zostanie nam na długo w pamięci. Za miesiąc  artyści Piwnicy wystąpią w Bielsku. Chcemy tych artystów przybliżyć nie tylko mieszkańcom Cieszyna, ale również bielska

W październiku kolejny wielki i ważny koncert – Irena Santor zaśpiewa już 4 października.

Artystka wystąpi z trzema znakomitymi muzykami. Będzie to jej występ nie tylko z największymi przebojami, ale również z piosenkami z najnowszej płyty „Zamyślenia”. Bo Irena Santor wydała 10 czerwca swoją najnowszą płytę, nagrała pierwszy oficjalny teledysk, w którym występują największe gwiazdy polskiej estrady.

Na koncercie w Cieszynie będzie można pośpiewać razem z nią, ale piosenki to nie wszystko. Będzie to również podróż w czasie. Przeniesiemy się w lata ‘60 i ‘70. Pani Irena Santor opowie, jak doszło do nagrania niektórych piosenek, jak wpłynęły one na jej życie, usłyszymy opowieści zza kulis największych festiwali w Polsce, jak to było w Sopocie, Opolu w tamtych czasach. Będziemy mogli zasiąść w fotelach teatru i przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz i przypomnieć sobie te najwspanialsze festiwale, wzruszenia i piosenki które dziś są wielkimi przebojami

Listopad to tradycyjnie już Heca, czyli Cieszyńskie Wieczory Kabaretowe. Co w tym roku?

To spotkanie z kabaretami odbywa się już po raz czwarty i będzie to jak zwykle ostatni weekend listopada, czyli 28-30.11. Czeka nas wiele niespodzianek. Nie chciałbym zapeszać, bo szykuje się naprawdę coś bardzo wielkiego w Cieszynie, co będzie zauważone nie tylko przez Cieszyniaków, ale mam nadzieję, że dostrzegą nas fani kabaretów z całej Polski i za granicy. Ale na razie nie chcę zdradzać szczegółów.

Gdzie można kupić bilety na wszystkie wydarzenia?

Bilety dostępne są tradycyjnie w kasach zarówno cieszyńskiego teatru jak i Bielskiego Centrum Kultury. Można je również kupić przez Internet na stronach tych instytucji. Ponadto zapraszam do kupna biletów na platformy biletyna.pl oraz kupbilecik.pl

Dziękuję za rozmowę.


JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: