Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jerzy Swatoń nie żyje. Były minister środowiska pochodził z Cieszyna

Nie żyje Jerzy Swatoń, były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz minister środowiska w rządzie Marka Belki. Polityk pochodzący z Cieszyna miał 77 lat.

Swatoń był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie, a następnie kończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Pradze. Tam też podjął studia doktoranckie z zakresu organizacji i zarządzania, ale doktoratu nie obronił. Wykształcenie zdobywał także na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W latach 1971-1988 pracował w Naczelnej Organizacji Technicznej, a potem do 1993 roku w urzędzie wojewódzkim. Przez dużą część zawodowego życia związany był z szeroko rozumianą ekologią i ochroną środowiska - należał do grona założycieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którego w 1993 roku został pierwszym Prezesem Zarządu i piastował to stanowisko nieprzerwanie przez 9 lat.

Jerzy Swatoń wchodził także w skład Rady Nadzorczej Banku Ochrony Środowiska. W latach 2003-2004 był najpierw wiceprezesem, a potem prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 2 maja 2004 roku został mianowany na ministra środowiska w rządzie Marka Belki, ze stanowiska ustąpił 24 kwietnia 2005.

- Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o śmierci pochodzącego z Cieszyna Jerzego Swatonia, mojego kolegi, zaangażowanego ekologa i wyjątkowego polityka - pożegnał zmarłego Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury.

Pogrzeb zmarłego odbędzie się w piątek (12 lipca) o 12:00 z Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.

kr/mat.pras. 

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: