Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jedziesz na wakacje? Przeczytaj

Skończył się rok szkolny, a więc najwyższy czas pomyśleć o urlopie. Okres wakacji, to czas dalekich podróży, co wiąże się z wzmożonym ruchem autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci  na letni wypoczynek. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie, dostarczając tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.


- Planując wypoczynek naszym pociechom, przypomnijmy im kilka podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się podczas zabawy. Przede wszystkim zadbajmy o to, żeby dzieci nie bawiły się w pobliżu jezdni, a kąpieli używały tylko w miejscach do tego przeznaczonych, gdyż w innym przypadku może skończyć się to tragedią. Wysyłając dzieci na kolonie i inne zorganizowane wyjazdy powinniśmy zadbać o to, aby bezpiecznie dojechały na miejsce i powróciły do domu. Opiekunowie lub organizator wycieczki mogą kilka dni wcześniej powiadomić najbliższą jednostkę policji o terminie i miejscu wyjazdu, a wówczas funkcjonariusze drogówki dokonają stosownej kontroli autokaru i stanu trzeźwości kierowcy – mówi mł.asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Policja apeluje do dzieci i młodzieży o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na to, co robią ich pociechy w czasie wolnym.


O bezpieczeństwie należy też pamiętać, kiedy sami wybieramy się w podróż samochodem. - Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy stan techniczny samochodu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie. Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek –dodaje rzecznik cieszyńskiej policji. Warto już pamiętać o dobrym zabezpieczeniu tego co na wakacje nie zabierzemy. Musimy pamiętać, że złodzieje nie mają wakacji.


- Należy dokładnie pozamykać wszystkie okna i drzwi, zakręcić dopływ gazu i wody, odłączyć niepotrzebne urządzenia elektryczne od zasilania. Dobrą praktyką jest, aby przed wyjazdem poprosić zaufaną osobę, np. sąsiada o zaopiekowanie się mieszkaniem. Czasami wystarczy wieczorem włączyć na chwilę światło, zabrać ze skrzynki pocztowej korespondencję oraz zebrać ulotki spod drzwi – radzi mł. asp. Rafał Domagała.


To tylko niektóre z porad, które przygotowała cieszyńska komenda więcej znajdziemy TUTAJ


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: