Jedność Ciała,Ducha i Wiary
Z tej okazji w niektórych miejscowościach Śląska Cieszyńskiego, np. w Wiśle organizowane jest jedno, centralne nabożeństwo dla wiernych wszystkich wiślańskich parafii podkreślające jedność Ciała, Ducha i wiary wyrażanej w miłości i nadziei.
31 października to dzień wolny od pracy dla wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Zainicjował zmiany
Ks. Waldemar Szajthauer, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle wyjaśnia, że w rzeczywistości Marcin Luter rozpowszechnił swoje tezy, aby wywołać akademicką dyskusję na temat panującej praktyce sprzedaży odpustów. Luter polemizował z panującym poglądem, że istnieje możliwość odkupienia się od grzechów. - Jednak zamiast wywołać akademicką dyskusje, zainicjował Reformację. - podkreśla duchowny.
Przypomnijmy - Dzień Reformacji w 1667 r. został ogłoszony oficjalnym dniem pamięci na mocy rozkazu elektora saskiego Jerzego II, którego decyzją również ujednolicono datę. - Wcześniej w różnych kościołach narodowych obowiązywały różne daty upamiętnienia, na przykład dzień narodzin i śmierci Lutra, 31 października wkrótce stał się dniem Pamiątki Reformacji. Pamiątka Reformacji to święto z różnymi wydarzeniami. W programie są uroczyste nabożeństwa w kościołach, koncerty, akademie. - dodaje ksiądz Waldemar.
Tylko pismo…
Duchowny wyjaśnia, że Pamiątka Reformacji to przede wszystkim dziękczynienie za Reformatorów Kościoła, którzy dali Kościołowi niezmienną Ewangelię, źródło wiary, którą Duch Święty budzi w tych, co słuchają Ewangelii. Podkreślane są główne zasady Reformacji: Sola Gratia – Tylko łaska, Sola Scriptura – Tylko Pismo, Solus Christus – Tylko Chrystus, Sola Fide – Tylko wiara. - W związku z zbliżającym się Zgromadzeniem Ogólnym Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), które odbędzie się w dniach 13-19 września 2023 r. w Krakowie, podejmujemy tematy: „Jedno Ciało”, „Jeden Duch”, Jedna nadzieja” w nawiązaniu do słów ap. Pawła: „Jedno ciało i jeden Duch, jak też powołani jesteście do jednej nadziei, która należy do waszego powołania; Jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest; Jeden Bóg i Ojciec wszystkich, który jest ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich” – Efezjan 4, 4-6. - podkreśla proboszcz.
Bułeczki reformacyjne
W niektórych kościołach podaje się tradycyjne tak zwane bułeczki reformacyjne, małe kwadratowe kieszonki z ciasta drożdżowego z odrobiną dżemu pośrodku – kulinarną pamiątką po róży Lutra, którą zdobił niegdyś swoje pisma. - Walce reformacyjne są dobrze znane w Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii, zwłaszcza w okolicach Lipska. Z kolei w okolicach Drezna i Vogtlandu znany jest chleb reformacyjny, przypominający struclę bożonarodzeniową, posmarowany dżemem morelowym i pokryty polewą z fondant.- opowiada ewangelicki duchowny.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.




















Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
