Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jeden prezydent, dwa miasta, Trzej Królowie

Już za dwa dni - 6 stycznia, kolejny raz ulicami Skoczowa i Cieszyna przejdą tłumy mieszkańców. Wydarzenia z roku na rok przybiera na sile, w Cieszynie wydarzenie będzie miało szczególny charakter, uczestniczyć będzie w nim prezydencka para, a miasto w telewizyjnych przekazach pokażą ogólnopolskie media.

Od ponad dziesięciu lat ulicami polskich miast przechodzi niecodzienny przemarsz. Przebrani w stroje, z koronami na głowach katolicy towarzyszą Trzej Królom w ich Orszakowi. Temu tegorocznemu towarzyszy hasło franciszkańskiego pozdrowienia „Pokój i Dobro”. 6 stycznia, trzeci raz w historii Cieszyna, orszak wyruszy przez miasto.

Uroczystości rozpocznie msza św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny o godzinie 12.00. Sprawować ją będzie m.in. ordynariusz diecezji bielsko – żywieckiej bp Roman Pindel. O godzinie 13.00 pochód spod kościoła wyruszy na rynek, tam spotkają się orszaki ze wszystkich parafii Cieszyna i odbędą się uroczystości z okazji Święta Objawienia Pańskiego. W ich obchodach swój udział zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser – Dudą. Prezydent od kilku dni przebywa na Śląsku Cieszyńskim. Podobnie jak rok temu, spędza wolny czas w rezydencji na Zadnim Groniu. Korzysta też z uroków zimy i szusuje na nartach w Istebnej. 6 stycznia weźmie udział w uroczystościach związanych z świętem Trzech Króli w Cieszynie.

Orszak jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. - W tym miejscu odbędzie się składanie darów, jasełka przygotowane przez młodzież oazową naszej parafii, wspólne kolędowanie pod przewodnictwem parafialnej Scholi Młodzieżowej. Zostanie podane smaczne jadło, będą kiermasze m. in. z wyrobami cukierniczymi, rękodzielniczymi. Mile są widziane przebrania dzieci, za aniołki, pasterzy, dwórki itp. Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie na najpiękniejszy strój zostaną nagrodzone, a najciekawsze stroje zostaną wyróżnione - zapowiada ks. Jacek Gracz, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

Drugim miastem gdzie odbędą się obchody Trzech Króli to Skoczów. Na rynek miasta wyruszą trzy orszaki. Orszak Europejski wyruszy ze Starego Targu o godz. 14:00, Orszak Azjatycki wyruszy ze skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Targową (przy pomniku) o godz. 14:00, Orszak Afrykański wyruszy z Parafii Matki Bożej Różańcowej (Górny Bór) o godz. 13:45. W czasie przejścia orszaków, zablokowane będą ulice dla ruchu samochodowego. Mapa poniżej.

Jak informują organizatorzy, przewidziane są liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. - Każdy uczestnik otrzyma królewską koronę i śpiewnik. Podczas przemarszu będziemy wspólnie kolędować. W okresie Bożego Narodzenia kolędy w sposób szczególny łączą rodziny i całe społeczności. Wspólny śpiew jest głównym elementem Orszaku - zachęcają.

Przemarsz króli i ich orszaków kończy się przy stajence na skoczowskim Rynku. Tam trzykrotnie odpali armata. W rytmie melodii kolędy Bóg się rodzi zebrani odtańczą wspólnie Poloneza Królewskiego. Po odtańczeniu Poloneza każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkową fotografię ze Świętą Rodziną oraz skorzystać z poczęstunku i ciepłej herbaty. Zakończenie wydarzenia w Skoczowie przewidziano o godz. 15:30.

 

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-01-04 22:35:19
kizior: I znowu za naszą kasę trzeba trzeba gościć marionetkę a chodników w mieście nie ma za co odśnieżyć ! Dobra zmiana !
2017-01-05 01:04:06
Ludwik16: Orszak w Cieszynie niech przejdzie w koło dworca PKP I PKS.<br />
2017-01-05 06:57:57
ciamajda: W końcu cała Polska zobaczy jak wygląda Cieszyn. Miasto powiatowe:)<br />Może powrócimy w czasy gdy trawę malowało się na zielono?:)
2017-01-05 08:43:42
Marzanna: Trzeba było zaprosić Komorowskiego jak za czasów Szczurka i Nogawczyka likwidowali dworzec PKS a nie łatkę ciągle przykładać obecnemu burmistrzowi który jest Bogu czemu winny. Musi naprawić to co poprzednicy popsuli nie dość że budżet pusty. Budynek PKS zburzono w jeden dzień, budować nowy trzeba latami i jaki to koszt. Wszystkim piszącym życzę zdrowego rozsądku.
2017-01-05 09:08:36
czytelniczka: W ub. roku w Skoczowie było bardzo sympatycznie na tym Orszaku, mnóstwo ludzi, uśmiechnieci, zadowoleni, takze kto chce to pewnie znowu spedzi teraz fajny czas z rodzina i znajomymi ;) <br />A kto nie chce to nie- ma wybór co robi w tym dniu ze swoim wolnym czasem - Nikt nikogo nie ciągnie powrozem na siłę :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: