Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: darmowe parkowanie w soboty

Już w połowie stycznia br. będziemy mogli parkować w soboty w Cieszynie za darmo. Opłaty za parkowanie będą pobierane tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku. Uwaga! Sobotnie opłaty będą obowiązywać na parkingach przy targowisku.

W porządku obrad czwartkowej (29.12) sesji Rady Miejskiej Cieszyna znalazł się projekt uchwały w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania, wysokości stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w tych strefach, wysokości opłaty dodatkowej i sposobu poboru tych opłat. Powyższa uchwała została przyjęta przez cieszyńskich samorządowców jednogłośnie.

Uchwała wprowadza zmiany w zakresie poboru opłat za postój samochodów na drogach publicznych. Opłaty będą pobierane tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.

Zmiana pojawia się również w wysokości dziennej opłaty dodatkowej w przypadku nieuiszczenia opłaty za parking. Jeżeli odpowiemy na wezwanie i wniesiemy opłatę w ciągu 7 dni od dnia jej wystawienia to zapłacimy 30 zł, po tym terminie 50 zł.

W celu ujednolicenia zasad poboru opłat Burmistrz wprowadzi również takie same zasady na parkingach gminnych poza drogami publicznymi. Wyjątkiem będą jednak parkingi przy targowisku, które jak podkreśla magistrat cieszą się zainteresowaniem właśnie w soboty. Chodzi o „stare lodowisko” oraz płytę „B” targowiska, a także parking przy ul. Sarkandra.

Zwracam uwagę na właściwe oznakowanie tych nowych zasad, aby to było dla mieszkańców jasne i czytelne – zaznaczył na sesji Przewodniczący Rady Krzysztof Kasztura.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-01-04 21:10:21
wny: Z konkurencyjnego portalu wiemy, że RM długo dyskutowała na ten temat. Kto więc był inicjatorem tej uchwały? Jakie były pierwotne zapisy? Jaki cel tej zmiany? O ile zmniejszą się wpływy do miasta z tego tytułu? <br />Nie jestem przekonany czy to aby na pewno dobra decyzja. Skoro parkingi (płatne) były pełne to znaczy, że był popyt. A że są pełne wie ten kto w centrum musi zaparkować.<br />
2017-01-04 21:53:07
TomLem: @wny- pytasz, \&quot;Kto więc był inicjatorem tej uchwały?\&quot; poczytaj wyroki WSA w sprawie opłat za parkowanie w wyznaczonych strefach parkowania a uzyskasz odpowiedź. Niektórym popyt i łatwy zarobek przesłaniają obowiązek przestrzegania prawa, co jest w przypadku JST wymagane lecz niestosowane.
2017-01-05 23:17:13
wny: do TomLem - dzięki za konkretną odpowiedź. Jednakże kwestia ta nie jest tak jednoznaczna:<br />http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/wsa-augustow-legalnie-pobiera-oplaty-za-parkowanie-w-soboty<br />należy również zauważyć, że w wielu miastach i gminach opłata za parking w Soboty nadal jest pobierana. Faktem jednak jest, że ostatnie orzeczenia WSA tego zabraniają. Wynika z tego, że za parkingi nie płacimy w dni wolne od pracy (Soboty i Niedziele) oraz święta.
2017-01-06 12:21:02
corrado12: Dokładnie . Orzeczenie NSA w tej kwestii mówi jednoznacznie , więc miasto łamie prawo utrzymując opłaty przy targowisku.
2017-01-06 20:43:12
Optimist: A co z płatnym parkingiem przy ul. Zamkowej za Motozbytem, bo to podobno nie jest miejski, lecz kolejowy parking. Czy tam też będzie bez opłat w dni wolne?<br /> No i słowo dotyczące jakości parkingów. Skoro miasto pobiera opłaty, to powinno zadbać o to, by nawierzchnia placu parkingowego była przynajmniej równa, bez dziur i kamieni. Chyba to nie są wygórowane wymagania.
2017-01-07 12:45:12
TomLem: @corrado12, przeczytaj jeszcze raz orzeczenia WSA, które dotyczą stref parkowania przy drogach publicznych a nie terenów gminnych przeznaczonych na parkingi, później podnoś zarzuty o łamaniu prawa.<br />@Optimist, czy twoim zdaniem gmina powinna remontować parkingi należące do PKP, przy niewygórowanych twoich wymaganiach?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: