Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jazda bez pasów grozi ...

Jazda w pasach – jedni przestrzegają, inni lekceważą nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą ich niezapinanie. Policyjne statystyki podają, że jedną z największych  przyczyn dużej śmiertelności wypadków drogowych jest lekceważenie przez kierowców i pasażerów obowiązku korzystania z nich.

Używanie pasów bezpieczeństwa w znacznym stopniu wpływa na poprawę bezpieczeństwa użytkowników pojazdu. - Zawsze zapinam pasy, mam już taki nawyk– przyznaje Tomasz Sitek z Cieszyna, kierowca z 30-letnim stażem – nigdy też nie bagatelizuję tego, gdy podwożę do szkoły wnuki. Ruszamy kiedy mam pewność, że wszyscy siedzą na swoich miejscach bezpiecznie. Od osoby, która znajduje się na siedzeniu obok, też wymagam, żeby się dostosowała do reszty, bez względu czy wiozę teścia, kolegę, czy sąsiada.

W 2009 roku policja ujawniła 378 355 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami, którzy nie zadbali o zapięcie pasów lub przewozili dzieci bez specjalnych fotelików. Ta liczba budzi trwogę. Czy w tym roku będziemy jeździć bezpieczniej ? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć już każdy sam...

Za jazdę bez zapiętych pasów grozi...

- Naruszenie obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem skutkuje 100 złotowym mandatem i 2 punktami karnymi – potwierdza mł. asp. Rafał Domagała rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Za niedopełnienie obowiązku przewożenia dziecka w foteliku grozi nam mandat w wysokości 150 zł i 3 punkty, a za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami - 100 zł i 1 punkt. Mandatem zostaną ukarani zarówno kierowca, jak i pasażerowie, którzy nie podporządkują się temu obowiązkowi.

Podsumowując jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa to nie tylko możliwość "zaliczenia" mandatu, lecz także igranie ze śmiercią. Niestety nie do wszystkich to dociera. Internet pełen jest zaskakujących informacji, takich jak na przykład ta: „Jeśli ktoś z was nie chce, nie lubi lub często zapomina zapiąć pasy to jest na to rozwiązanie - jestem w stanie załatwić zaświadczenie lekarskie pozwalające na jazdę bez pasów! Kosz takiego zaświadczenia to 50pln i starcza ono na rok. Ja osobiście jeżdżę w pasach dla mojego bezpieczeństwa (gdyż mam już jednego kalekę w rodzinie po wypadku motocyklowym - mojego młodszego brata) ale jeśli ktoś ma ochotę na taki świstek to się polecam...”

To już warto pozostawić bez komentarza.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: