Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tężnia w Strumieniu

Strumieńska fontanna cieszy się sporym powodzeniem. Wciąż przybywa turystów, którzy chcą korzystać z mikroklimatu wytwarzanego przez zabłocką solankę. Władze Strumienia, chcą pakiet zdrowotnych atrakcji w gminie poszerzyć, jeśli uda się pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej niebawem w parku stanie tężnia.


Strumień nie jest już tym miastem, co kilka lat temu. Od kiedy w parku stanęła fontanna solankowa, miasto odwiedza coraz więcej turystów. - Fontanna cieszy się sporym powodzeniem. Przyjeżdżają do nas  nawet grupy zorganizowane, które chcą z walorów solanki zabłockiej korzystać - mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.

Do niedawna turyści i mieszkańcy mogli delektować się solanką tylko w strumieńskim parku. Dziś można już ja kupić w ujęciu solanki w Zabłociu i w najstarszej cukierni na Podbeskidziu przy ul. 1 Maja w Strumieniu.
W parku trwają prace porządkowe.  Wyburzone zostały stare budynki, trwają prace przy pielęgnacji zieleni, a być może niebawem pojawi się tu kolejna atrakcja. - Mam nadzieję, że uda się pozyskać pieniądze na realizację tego zadania i uda nam się tężnię wybudować. Bardzo podoba mi się organizacja tężni w Rabce Zdroju. U nas z pewnością tak duży obiekt nie powstanie, jednak tężnia mniejszych rozmiarów znalazłaby miejsce w strumieńskim parku, a inhalacja tym mikroklimatem z solanki miałaby jeszcze większy efekt - dodaje Anna Grygierek.

Solanka Zabłocka wydobywana jest w Zabłociu od 1891r. Solanka pochodzi  z prehistorycznego oceanu, jaki przed 15 milionami lat rozciągał się na tym terenie dzisiejszej Gminy Strumień.  Solanka zawiera niezbędne mikroelementy potrzebne do stworzenia unikalnego mikroklimatu morskiego, który działa leczniczo, relaksująco i uspokajająco na nasze zdrowie i samopoczucie.

Kąpiele oraz okłady z solanki są idealną formą regeneracji organizmu po całodziennym zmęczeniu psychicznym i fizycznym. Solanka jest też naturalną wodą leczniczą od wielu lat stosowaną do inhalacji, kąpieli, okładów i płukania gardła. Ma zastosowanie zarówno w hydroterapii, kosmetologii jak i medycynie naturalnej. W oparciu o badania potwierdzono, że wdychana solanka posiada właściwości bakteriobójcze, działa przeciwzapalnie zmniejszając procesy zapalne na całej przestrzeni układu oddechowego.

Dorota Kochman

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: