Tężnia w Strumieniu
Strumieńska fontanna cieszy się sporym powodzeniem. Wciąż przybywa turystów, którzy chcą korzystać z mikroklimatu wytwarzanego przez zabłocką solankę. Władze Strumienia, chcą pakiet zdrowotnych atrakcji w gminie poszerzyć, jeśli uda się pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej niebawem w parku stanie tężnia.
Strumień nie jest już tym miastem, co kilka lat temu. Od kiedy w parku stanęła fontanna solankowa, miasto odwiedza coraz więcej turystów. - Fontanna cieszy się sporym powodzeniem. Przyjeżdżają do nas nawet grupy zorganizowane, które chcą z walorów solanki zabłockiej korzystać - mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.
Do niedawna turyści i mieszkańcy mogli delektować się solanką tylko w strumieńskim parku. Dziś można już ja kupić w ujęciu solanki w Zabłociu i w najstarszej cukierni na Podbeskidziu przy ul. 1 Maja w Strumieniu.
W parku trwają prace porządkowe. Wyburzone zostały stare budynki, trwają prace przy pielęgnacji zieleni, a być może niebawem pojawi się tu kolejna atrakcja. - Mam nadzieję, że uda się pozyskać pieniądze na realizację tego zadania i uda nam się tężnię wybudować. Bardzo podoba mi się organizacja tężni w Rabce Zdroju. U nas z pewnością tak duży obiekt nie powstanie, jednak tężnia mniejszych rozmiarów znalazłaby miejsce w strumieńskim parku, a inhalacja tym mikroklimatem z solanki miałaby jeszcze większy efekt - dodaje Anna Grygierek.
Solanka Zabłocka wydobywana jest w Zabłociu od 1891r. Solanka pochodzi z prehistorycznego oceanu, jaki przed 15 milionami lat rozciągał się na tym terenie dzisiejszej Gminy Strumień. Solanka zawiera niezbędne mikroelementy potrzebne do stworzenia unikalnego mikroklimatu morskiego, który działa leczniczo, relaksująco i uspokajająco na nasze zdrowie i samopoczucie.
Kąpiele oraz okłady z solanki są idealną formą regeneracji organizmu po całodziennym zmęczeniu psychicznym i fizycznym. Solanka jest też naturalną wodą leczniczą od wielu lat stosowaną do inhalacji, kąpieli, okładów i płukania gardła. Ma zastosowanie zarówno w hydroterapii, kosmetologii jak i medycynie naturalnej. W oparciu o badania potwierdzono, że wdychana solanka posiada właściwości bakteriobójcze, działa przeciwzapalnie zmniejszając procesy zapalne na całej przestrzeni układu oddechowego.
Dorota Kochman
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.