Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jakie sporty można uprawiać ze swoim psem?

Na uprawianie sportu z psem decyduje się coraz więcej osób. Tego typu aktywność to nie tylko wspaniała zabawa, ale też sposób na zadbanie o zdrowie swoje i pupila. Co ważne, czworonożny przyjaciel zawsze jest chętny i gotowy do wspólnych ćwiczeń. Warto zatem wiedzieć, jakie sporty można uprawiać ze swoim psem.

Jak przygotować się do uprawiania sportu z psem?

Uprawianie sportu z pupilem wymaga odpowiedniego przygotowania. Do treningów warto przygotowywać już szczeniaka, jednak nie mogą być one zbyt długie i forsowne. Należy pamiętać, że żadna aktywność nie powinna odbywać się pod przymusem.

Pies, który uprawia sport, powinien dobrze się odżywiać. Dieta powinna zapewnić mu odpowiednią ilość kalorii, witamin i składników odżywczych. Wśród gotowych mieszanek dobrze sprawdza się karma Brit. Niektóre czworonogi mogą wymagać dodatkowej suplementacji. Pies nie powinien jeść bezpośrednio przed treningiem. Nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Pupil powinien przez cały czas mieć dostęp do świeżej wody.

Na początek warto poznać stan zdrowia pupila. W tym celu należy umówić się na wizytę do weterynarza i wykonać niezbędne badania (łącznie z oceną układu ruchu). Należy powtarzać je regularnie, minimum raz na pół roku. Bez tego nie można uprawiać sportu z psem.

Sporty, które można uprawiać z psem

Nie trzeba być zawodowcem, aby uprawiać sport z psem. Istnieje długa lista aktywności, których można podjąć się wspólnie z pupilem. Dzięki temu każda osoba z pewnością znajdzie odpowiednią dla siebie. Warto pamiętać, że powinna być ona dostosowana do stanu zdrowia i możliwości organizmu – także pupila.

Najpopularniejszym sportem, który można uprawiać z psem jest canicross, czyli po prostu bieganie. Pupil posiada specjalną uprząż, którą jest połączona z pasem biodrowym właściciela. Charakterystyczne jest to, że pies biegnie przed człowiekiem. Z tego powodu dyscyplinę tą zalicza się do psich zaprzęgów. Osobom z nieco słabszą kondycją poleca się dogtrekking, czyli długie spacery z czworonożnym przyjacielem po różnych terenach (zwłaszcza górzystych).

Miłośnicy jazdy na rowerze mogą wypróbować bikejoring (znany także pod nazwą canicyclocross). Jest to dosyć trudna dyscyplina, jednak bardzo widowiskowa. Polega ona na tym, że dwa psy ciągną rower swojego opiekuna. Sport ten także jest zaliczany do psich zaprzęgów. Jego zimową odmianą jest skikjöring – pupil ciągnie właściciela na nartach.

Wśród sportów, które można uprawiać z psem, znajdują się także dyscypliny wodne. Najmodniejszy jest paddleboard. Człowiek stoi na specjalnej desce (przypominającej deskę surfingową) i porusza się przy pomocy długiego wiosła. Pupil jest tylko pasażerem, ale wspólne spędzanie czasu w ten sposób może przynieść sporo frajdy.

Niewiele osób wie, że z psem można także tańczyć. Dyscyplina ta nazywa się po prostu dog dancing. Właściciel wraz z pupilem poruszają się w rytm muzyki, wykonując bardziej lub mniej zaawansowane figury taneczne i triki. Istnieje nawet kilka odmian tego sportu.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: red.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: