Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jak wybrać materac sprężynowy, aby zapewnić sobie komfortowy sen?

Ludzie poszukujący nowego materaca na łóżko, a nierzadko i samego łóżka, stają najpierw przed wyborem: sprężynowy czy piankowy? Właściwości obydwu typów materacy są bardzo zbliżone. Różni je konstrukcja i tylko w minimalnym stopniu walory użytkowe. Miłośnicy bardziej tradycyjnych rozwiązań wybierają sprężyny – tym bardziej że nie są to już znane z mebli tapicerskich bonelle ze wszystkimi ich wadami.

Materac sprężynowy kieszeniowy – jak to działa?

Żeby uzyskać powierzchnię doskonale dopasowującą się do ciała leżącego człowieka, umieszcza się dużą ilość małych sprężyn w uszytych z materiału koszulkach. Każda sprężyna działa niezależnie od pozostałych, dzięki czemu materac ugina się tylko tam, gdzie wywierany jest na niego nacisk. Od liczby sprężyn na metr kwadratowy zależy precyzja tych ugięć. Najwyższą spotkać można w materacach kieszeniowych typu multipocket. Są to materace droższe od pozostałych, produkowane dla wymagających użytkowników.

Oczywiście taki materac to nie tylko sprężyny. Po obu stronach znajdują się warstwy pianki, dające jeszcze większy komfort. Nie ma w związku z tym możliwości, żeby któraś ze sprężyn wydostała się na zewnątrz i uwierała użytkownika.

Materace sprężynowe nadają się znakomicie do łóżek małżeńskich. Wynika to z faktu, że nie przenoszą one ugięć powodowanych zmianami pozycji śpiących osób, dzięki czemu żadna z nich nie odczuwa ruchów partnera wykonywanych przez sen.

Trzeba natomiast brać pod uwagę, że materace sprężynowe, zwłaszcza podwójne, szerokie, są dość ciężkie. Nie nadają się więc np. na stelaże podnoszone ręcznie lub elektrycznie. Kto szuka lekkiego materaca, powinien wybrać model piankowy. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z tekstem „Materace – sprawdź, jak dobrać odpowiedni rodzaj, rozmiar i twardość”.

Wiele zależy od producenta

Biorąc pod uwagę to, jak ważny jest sen w życiu każdego człowieka, przy wyborze materaca należy unikać kierowania się ceną. Na tym się po prostu nie oszczędza – nie warto. Warto natomiast odwiedzić adres internetowy https://sennamaterace.pl/13-materace-sprezynowe i uważnie prześledzić opisy produktów. Szczególnie godne polecenia są materace sprężynowe szwedzkiej firmy Hilding. Sprzedaje ona swoje materace od wielu lat na całym świecie, dbając zawsze o jakość wykonania i wieloletnią trwałość. Gwarancja wynosi w tym wypadku aż 15 lat i obejmuje nawet ewentualne odkształcenia.

Najważniejsze kryteria doboru materaca

Prawidłowo dobrany materac powinien być o min. 20 cm dłuższy niż wzrost użytkownika. Jego rozmiary trzeba dobrać do łóżka lub stelaża. Nic nie powinno wystawać na zewnątrz – wystające fragmenty ulegną bowiem odkształceniu.

Materace są produkowane i sprzedawane w czterech odmianach twardości, od H1do H4. Im więcej waży użytkownik, tym twardszy materac powinien kupić. Powyżej 80 kg należy wybierać H3, a powyżej 100 kg – H4.

Kto oczekuje jeszcze więcej, powinien wybrać materac ze strefami twardości. Ciało ludzkie wywiera na podłoże nacisk o różnej sile: więcej waży strefa bioder, mniej – głowa. Do tego dostosowane są materace z siedmioma lub dziesięcioma strefami, zapewniając równomierne podparcie na całej długości ciała.

Liczy się także grubość. Zaleca się unikanie materacy, których grubość (wysokość) nie sięga 20 cm: komfort spania wynika z pracy wielu warstw.

Do materaca należy także dokupić pokrowiec. Jego zadaniem jest ochrona przed kurzem i zabrudzeniami. Aby pokrowiec można było prać, powinien on dawać się łatwo zdejmować i zakładać.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: red.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: