Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak szukać pracy w małym mieście?

Dla większości osób oczywistym jest fakt, że znalezienie pracy w malutkim miasteczku jest dużo trudniejsze niż w metropolii. Wynika to ze znacznie węższego rynku pracy, ograniczonych usług oraz zdecydowanie mniejszego rynku zbytu, na bazie którego przedsiębiorcy tworzą dane miejsca pracy. W mniejszych miastach są również inne potrzeby niż przykładowo w stolicy, jednak przy odrobinie chęci i sprytu ciekawa posada może być na wyciągnięcie ręki. Jak zatem szukać pracy w małym mieście? Podpowiadamy.

Praca w małym mieście - jakie trudności się z tym wiążą?

Wielu młodych ludzi, którzy kończą edukacje w małym mieście, bardzo szybko decydują się na wyjazd. Najczęściej pretekstem jest podejmowanie studiów, a tym samym konieczność opuszczenia rodzinnego domu. Jednak wiele osób jedzie po prostu do tych miejsc, gdzie bezrobocie oscyluje wokół jednego lub dwóch procent i jest zbliżone do naturalnego. Inni nie są jednak ani w stanie wyjechać lub też zwyczajnie nie mogą sobie na to pozwolić. To osoby, które są związane z danym miejscem lub na przykład pozostają w związku z osobą, która zamieszkuje określone miejsce. W takim przypadku konieczne jest znalezienie zatrudnienia, aby móc utrzymać siebie bądź rodzinę.

Otworzenie własnego biznesu

Decyzja o pozostaniu w małym mieście musi się wiązać z poszukiwaniem pracy. O ile nie posiadamy gdzieś blisko własnego gospodarstwa rolnego, to pozostaje nam zdecydować się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub wykonywanie pracy na etacie. Zanim zdecydujemy się na ten drugi krok, zorientujmy się, czy jesteśmy w stanie podjąć własną działalność. To znaczy czy posiadamy kapitał niezbędny do na przykład otwarcia sklepu lub też mamy warunki, aby stworzyć firmę usługową. Wiele tych pytań jest skorelowanych z samym miejscem zamieszkania. Na przykład osoby, które mieszkają w miejscowościach turystycznych lub posiadających urokliwe otoczenie, mogą zdecydować się na założenie agroturystyki.

 Jeżeli postanowimy się zająć sprzedażą, czyli prowadzeniem własnego sklepu, to musimy jasno zorientować się, czy nasz punkt sprzedaży jest w stanie utrzymać się z danej liczby klientów. Nie możemy bowiem, inaczej niż mieszkańcy dużych miast, liczyć na to, że dodatkowi obywatele zaczną przybywać nagle do naszego miejsca zamieszkania. Podobnie należy uczynić, kiedy chcemy otworzyć punkt usługowy. Ten może mieć większą przyszłość, ale jeśli w danym miasteczku funkcjonuje na przykład dwóch stolarzy, to trzeci punkt tego typu zwyczajnie na siebie nie zarobi.

Agencja pracy - o czym mowa w praktyce?

Po stwierdzeniu, że nie mamy ani przestrzeni, ani pieniędzy na założenie przedsiębiorstwa, zmuszeni jesteśmy do szukania pracy na etat. Tą można szukać po znajomości lub na rynku. Musimy jednak mieć świadomość, że rynek ten działa zupełnie inaczej niż w dużym mieście. W tym ostatnim większość osób jest dla siebie anonimowa. Z tego powodu jedynym sposobem poszukiwania pracownika, jeśli chcemy wykluczyć znajomości, jest opublikowanie ogłoszenia skierowanego do każdego potencjalnego chętnego.

 W małym mieście taki zabieg nie jest jednak konieczny. Jesteśmy bowiem w stanie osobiście poinformować każdego potencjalnego pracodawcę o chęci podjęcia zatrudnienia. Możemy też dostarczyć do każdej osoby nasze CV i uargumentować, z jakiego powodu potrzebujemy podjąć pracę właśnie w tym miejscu. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami znaleźć ciekawej oferty, można próbować korzystać z usług agencji pracy.

Praca zdalna - gdzie jej szukać?

W dobie mocno rozwiniętego działania internetu szukanie pracy jest teraz zdecydowanie łatwiejsze niż kiedyś. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniej posady dla siebie w małej miejscowości, możemy sięgnąć po oferty pracy zdalnej. Praktyką są teraz obowiązki wykonywane wprost sprzed naszego komputera czy tabletu. Podpisywana jest klasyczna umowa o pracę bądź zlecenie, zostaje nam przydzielony określony zakres działań , nie wychodząc nawet z domu. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim niemal zaraz po przebudzeniu się jesteśmy od razu w pracy. Wystarczy włączyć narzędzie, na którym wykonujemy swoje obowiązki i gotowe.

 Po drugie, oszczędzamy dzięki temu czas oraz pieniądze na nieraz dalekie dojazdy do sąsiednich miejscowości. Nie musimy przejmować się warunkami na drogach, spóźnioną komunikacją miejską czy zimnem na zewnątrz. Dzięki temu możemy pracować w komfortowych dla nas warunkach bez konieczności zakładania ciepłych ubrań zimą i długim oczekiwaniu na autobus czy pociąg. Takie rozwiązanie pozwoli nam na godne utrzymanie się, bowiem bardzo często widełki prac zdalnych są nieco większe niż w przypadku ofert stacjonarnych.

 Najczęściej wybieranymi są te z działu marketingu, copywritingu czy brandingu. Wiele działań na tych obszarach da się bowiem osiągnąć za pośrednictwem tylko odpowiedniego narzędzia, jakim może być laptop, który mamy u siebie w domu. Tworzenie tekstów, grafik czy animacji jest teraz szczególnie pożądane ze względu na przenoszenie swoich biznesów do przestrzeni internetowej. Ciekawe oferty pracy w Legnicy w portalu GoWork.pl mogą pomóc osobom, które do tej pory nie znalazły swojej ścieżki zawodowej.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: