Jak powinna wyglądać ul. Kluckiego w Cieszynie? - II debata
I debata podwórkowa przy ul. Ludwika Kluckiego w Cieszynie odbyła się w kwietniu br. Uczestnicy spotkania dyskutowali o funkcjach tej przestrzeni oraz o tym, jak ją wykorzystać m.in. na cele społeczne, czy artystyczne. Każdy z uczestników przedstawił swoje pomysły. W środę (24.05) odbyła się II debata. Moderatorem spotkania był ponownie Aldo Vargas Tetmajer, specjalista w zakresie rozwoju przestrzennego miast i rewitalizacji.
Architekt Bartłomiej Buława przedstawił uczestnikom debaty, propozycje zmiany wizerunku ul. Kluckiego. Podkreślał, iż zaproponowane rozwiązania są efektem licznych spotkań zarówno z mieszkańcami, jak i użytkownikami tej ulicy. Priorytetem jest ożywienie ulicy Ludwika Kluckiego – podkreślał architekt.
Zwrócono uwagę na nawierzchnię, elewacje oraz szereg innych drobnych, ale ważnych zagadnień, takich jak: odwodnienie, oświetlenie, monitoring, zieleń. Sporo uwagi poświęcono nawierzchni. Bartłomiej Buława przedstawił pewne rozwiązania. Chcemy, aby ten historyczny bruk został zamieniony na kostkę wykonaną z materiału naturalnego – najlepiej z piaskowca. Chodzi o to, żeby ta górna powierzchnia była bezpieczna, gładka – tłumaczył architekt.
Kamień w odcieniach ciepłych zostałby rozłożony w układzie rzymskim, bądź równoległym – a wszystko to na odpowiedniej podbudowie. Schody według koncepcji miałyby zostać odtworzone w całości również z piaskowca. Przed podjęciem jakichkolwiek działań wymagana jest jednak zgoda konserwatora zabytków. Na razie to dyskusja otwarta. Nie uzgodniliśmy jeszcze ostatecznej wersji. Rozpoczęliśmy dialog z konserwatorem. Nie wiadomo, czy zgodzi się na nasze propozycje – zwrócił uwagę architekt.
Odnowiona ma zostać nie tylko nawierzchnia, ale również elewacje, które dziś nie zachwycają. Tutaj padły propozycje, by rozświetlić przestrzeń jasną kolorystyką – odcieniami bieli. To według architekta pozwoli na optyczne jej powiększenie. Chcemy by ta uliczka wyróżniała się na tle innych. Biel jest również neutralna, dzięki czemu elewacje będziemy mogli w różny sposób uatrakcyjniać – dodał Buława.
Podczas debaty wspomniano także o oświetleniu. Pojawiła się propozycja, by ujednolicić bieg latarni. Umieścić wszystkie lampy, których docelowo miałoby być pięć, na jednej stronie – tak, aby oświetlenie było równomierne. Warto dodać, iż jakiekolwiek zmiany elewacji wymagają zgody właścicieli prywatnych z którymi według zapewnień prowadzone są rozmowy.
Przyszłościowo, zrewitalizowaną przestrzeń przy ulicy Kluciego, zdobiłyby instalacje zmienne. Wymieniono m.in. wystawę artystyczną, neonów, kompozycje zieleni. Pojawił się również pomysł, by dolny skwer zamienić na letnią scenę, gdzie mogłyby odbywać się np. kameralne koncerty.
Podczas II debaty została przez architekta przedstawiona koncepcja. Teraz czas na wizualizację oraz rozmowy z konserwatorem. Graficzną wizualizację będzie można zobaczyć w Internecie. Być może zostanie ona zaprezentowana jeszcze w innej formie. Pojawił się pomysł, by przedstawić wizualizację na specjalnie przygotowanych panelach, tutaj na tej ulicy – zdradził Vargas Tetmajer. Takie panele miałyby pojawić się jeszcze przed wakacjami letnimi.
Czytaj również: I debata przy ul. Kluckiego
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.






Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
