Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak odpowiedzialnie dokarmiać ptaki ogrodowe?

Zima to czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o skrzydlatych mieszkańcach naszych ogrodów. Należy jednak pamiętać, że ptaki potrzebują naszej pomocy tylko w przypadku mrozów i intensywnych opadów śniegu (na zaśnieżonych terenach trudniej im znaleźć pożywienie). Jak jednak odpowiedzialnie dokarmiać ptaki?

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swoich ogrodach karmników. Dzięki temu nie tylko można obserwować ptaki, które odwiedzają małą budkę, ale również zachęcić je do pozostanie w okolicach naszego ogrodu. Warto jednak pamiętać, że nie powinniśmy dokarmiać ptaków, gdy pogoda umożliwia im samodzielne znalezienie pokarmów. Pomoc przyda im się w przypadku ostrych mrozów i grubej pokrywy śnieżnej, wtedy mogą przemarznąć i bez pożywienia zginąć z głodu.

Jeżeli jednak decydujemy się na dokarmianie skrzydlatych przyjaciół, warto podejść do tematu w sposób odpowiedzialny – dokarmianie ptaków okruchami chleba, czy resztkami naszych posiłków może im zaszkodzić – wyjaśnia Alicja Cieślar prezes Stowarzyszenia "AS” – najlepiej zakupić gotowe mieszanki ziaren, przygotowane dla konkretnych ptaków. Nie wolno wsypywać do karmnika solonych ziaren, które my chętnie spożywamy (na przykład prażone, solone orzeszki czy nasiona) – uzupełnia.

Karmy dla ptaków można kupić nawet za kilka lub kilkanaście złotych. W sklepach zwykle można również kupić specjalne karmniki, jednak te można również przygotować domowym sposobem – dozownik na  nasiona dla sikorek można wykonać na przykład z butelki po wodzie mineralnej – wyjaśnia Alicja Cieślar, dodając, że jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, zadbajmy o to, aby w czasie mrozów i śniegów pokarm znajdował się zawsze w tym samym miejscu i zawsze był dostępny – pamiętajmy również o umiejscowieniu karmnika, tak aby nie mogły się do niego dostać na przykład koty – podkreśla.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: