Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak koronczarki Jana Pawła II obdarowały

To, że koronkę koniakowską kochają ludzie na całym świecie to żadna nowość. Pokochała ją Królowa Elżbieta II, projektantki mody... nic więc dziwnego, że trafiła również do Watykanu, a szczególnie koronczarki obdarowały nią papieża Polaka - Jana Pawła II.

 Jakie były kulisy powstawania tych koronek, kiedy i z jakiej okazji papież otrzymał te szczególne sploty nici - z ukrytym góralskim sercem? Które z koronczarek otrzymały dar spotkania z papieżem - Polakiem?

18 maja o godz. 11.00 w niezwykły miejscu - Centrum Koronki Koniakowskiej, będzie można znaleźć odpowiedź na te i wiele innych pytań. Zorganizowano tam niecodzienną wystawę.

- Wystawa jest organizowana w ramach Rok Górali w Woj.Śląskim z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II. Będzie ją można oglądać do 18 czerwca, więc serdecznie zapraszam. Muzea już czynne, więc powolutku zaczynamy działać. A jakie to nam potrzebne, nieprawdaż?- mówi Lucyna Ligocka-Kohut, szefowa Centrum Koronki Koniakowskiej.

Centrum Koronki otwarte jest od wtorku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, a w weekend od 10.00 - 18.00. Wtedy też można podziwiać wystawę. Portal OX.PL objął patronat nad ty wydarzeniem.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

36
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-12 17:20:59
Antykler Forte: dzisiaj by mu wydziergały makatkę z napisem "Istebna gmina wolna od LGBT" - tylko nie jest pewne, że dżejpi by się ucieszył, a już na pewno nie cała masa jego podwładnych gejów w Watykanie
2021-05-12 18:00:46
Antykler Forte: Ksiądz Jan Wodniak, długoletni proboszcz z Międzybrodzia Bialskiego, skazany przez Watykan za czyny pedofilskie wobec ministranta, miał przebywać w odosobnieniu. Jak wynika jednak z informacji, do których jako pierwszy dotarł Onet, duchowny po raz kolejny nie dostosował się do kościelnych nakazów. To nie pierwszy raz, kiedy ks. Wodniak złamał warunki kościelnej kary. W przeszłości wielokrotnie nielegalnie odwiedzał Międzybrodzie Bialskie, bezprawnie odprawiał msze oraz spowiadał. Ks. Jan Wodniak został kilka lat temu skazany prawomocnym watykańskiej wyrokiem za wykorzystywanie seksualne Janusza Szymika, teraz wobec duchownego toczą się kolejne postępowania - a PiS-owska prokuratura murem za pedofilem w sutannie: bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,26731462,sledztwo-umorzone-proboszcz-ktory-mial-molestowac-chlopcow.html
2021-05-12 18:07:32
donekT: Szczucie na jedną z kilku wspólnot wyznaniowych jest równie karygodne, jak szczucie na poszczególne osoby deklarujące (i niedeklarujące) orientacje uznawane za mniejszościowe. Polska NIGDY NIE BYŁA WYZNANIOWYM MONOLITEM. Kto na tym wzajemnym szczuciu próbuje zbijać kapitał polityczny?
2021-05-12 18:09:04
donekT: Sprawa optymalnego modelu rodziny, w kulturze europejskiej, była już przedmiotem "publicznej" debaty przeszło dwa milenia temu, za czasów Augusta, kiedy jeszcze nie istniało chrześcijaństwo, zatem nie było wpływu tej religii na powzięte wówczas postanowienia. Polecam zapoznać z nimi.
2021-05-12 18:10:52
św. Patryk.: donuś, takiego mędrka zgrywasz a takich prostych rzeczy nie wiesz? - PiS i biskupi katoliccy od dawna grają szczuciem, zapamiętaj raz na zawsze - a jak te tematy dla ciebie za trudne to studiuj inwentarz IPN, znajdziesz tam ciekawe informacje do historii swego rodu :D
2021-05-12 18:11:14
donekT: To właśnie błędnemu radykalizmowi i osobom ten radylikalizm nakręcającym i krzewiącym nienawiść każdy (katolik, katoliczka, osoba ze społeczności uznawanych za mniejszościowe) powinien się przeciwstawić. Niedawno w Iraku oznaczane były domy zamieszkiwane przez chrześcijan, w okupowanej przez nazistów Europie ludzie podobnie byli segregowani. Nie wolno dopuścić, aby tego rodzaju sytuacje zaistniały we współczesnej Polsce. Każdy powinien zacząć od siebie i tu w pierwszej kolejności mowa o świadomości!
2021-05-12 18:12:00
św. Patryk.: Sprawa toczy się przed Sądem Rejonowym w Żywcu. 61-letni Henryk Pasko mieszka koło kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim. Opowiada, że hałas z kościoła zatruwa mu życie. – Ciężko pracuję. Przyjeżdżam z pracy w nocy, chcę się wyspać. A ksiądz już z samego rana puszcza na pełen regulator głośniki, które są zamontowane nie tylko z przodu kościoła. Cały budynek jest nimi obstawiony – irytuje się mężczyzna. W niedzielę pan Henryk ucieka z domu. Opowiada, że gdy przychodzi niedziela, stara się uciekać z domu, jedzie wtedy na giełdę, bo nie chce się denerwować. Mówi, że gdyby nie był katolikiem, denerwowałoby go to jeszcze bardziej.
2021-05-12 18:16:18
św. Patryk.: Internauci radzą panu Henrykowi: wystawić przez okno porządne głośniki i na cały regulator równolegle nadawać na przykład Behemoth'a. Albo kazanie z konkurencyjnych chrześcijańskich wspólnot wyznaniowych. Coś o miłości do bliźniego, akceptacji par homoseksualnych itp. Do znalezienia w necie. Albo stanowisko nauki w przedmiocie aborcji do 4 miesiąca lub in vitro. Włączyć i spokojnie sobie pojechać na giełdę.
2021-05-12 18:19:54
donekT: Jeszcze stosunkowo niedawno, pewna linia światopoglądowo-polityczna próbowała doprowadzić do rozbicia działającego na terytorium Polski Kościoła na tak nazwany ośrodek „toruński” i jemu przeciwstawny, planowany, mający być nazywanym „łagiewnickim”. Zalążków takiej działalności rozbijackiej możemy się doszukiwać już w PRL, kiedy poprzez nominację przyszłego JPII na biskupa, próbowano osłabić autorytet Stefana Wyszyńskiego. Władze były świadome, iż postacie bezsprzecznie wielkiego formatu różniły się w pewnych kwestiach.
2021-05-12 18:21:49
donekT: Plan próbowano powtórzyć również w okresie III RP, w Łagiewnikach powstało centrum JPII, a twarzą tego ośrodka ponoć miał być Stanisław Dziwisz, przynajmniej w ten sposób ta postać bywa niekiedy przedstawiana. Projekt kreacji tego łagiewnickiego kościoła został pogrzebany już w latach 2010-2012. W 2007 został uruchomiony nawet specjalny kanał telewizyjny Religia.tv, który czynnie działał do 2012, natomiast do 2015 puszczał głównie powtórki, po czym stacja przestała funkcjonować. Na arenie Religia.tv występowały takie osobistości jak SZYMON HOŁOWNIA i RYSZARD PETRU.
2021-05-12 18:22:49
donekT: Ów KOŚCIÓŁ ŁAGIEWNICKI w założeniu miał promować tak nazywany OTWARTY KATOLICYZM (być może nawiązanie do projektów Adama Michnika z lat 80. XX w.), przedstawiać katolicyzm w formie rozwodnionej, bliskiej protestantyzmowi, gdzie chrześcijaństwo nawiązywałoby do form religijności zaczerpniętych z innych wyznań np. joga. Katolicyzm miał być przedstawiany jako wyznanie równe innym religiom i usłużne wobec władzy. Ten łagiewnicki liberalny i "postępowy" kościół miał stanowić przeciwwagę dla konserwatywnego ośrodka toruńskiego.
2021-05-12 18:23:44
donekT: Projekt upadł, a pewna partia wykreśliła DEKALOG ze swego programu i postanowiła zagospodarować elektorat SKRAJNEJ LEWICY i przejęła metody oraz retorykę tej linii światopoglądowo- ideowej.
2021-05-12 22:14:39
miriam11: Niestety lub stety, ten projekt nie upadł. Walka o władzę dzieje się na różnych poziomach.Nie tylko politycznych.
2021-05-12 23:08:03
politykier: Oj tak! Pewnemu Magnatowi Medialnemu, niezachwianemu autorytetowi moralnemu i intelektualnemu III RP, być może marzy się również własny Kościół. Raczej marzył się. Jego ostatnio udzielony wywiad rozwiewa wątpliwości co do tego projektu.
2021-05-12 23:27:02
jasper: „Niewazna jaka bedzie Polska, bogata czy biedna, z wolnoscia slowa czy nie, wazne by byla katolicka” - jak juz ktos powiedzial. No to jest …. Kraj niskich plac, zatrudnienia smieciowego, bezdomnosci, bezrobocia i katolickich „krysztalow“ w rzadzie i w KK.
2021-05-13 00:05:01
politykier: Polska jest wielowyznaniowa i taka zawsze była. Swego czasu Niemcy również przechodziły okres niskich plac, zatrudnienia smieciowego, bezdomnosci, bezrobocia i nienawiści do KK...
2021-05-13 06:23:27
jasper: Istota problemu jest realny rozdzial kosciola i panstwa. Religia - wiara, DLA SIEBIE i ZA SWOJE. Nakazy i zakazy kosciola- wylacznie dla wiernych. Zrownanie kosciola w prawach , obowiazkach i przejrzystoscia finansowa z innymi instytucjami na rynku. I tyle.
2021-05-13 16:00:47
koszor: Jasper - masz rację, ale zauważ, że np. poseł - katolik nie może głosować np za eutanazją czy promowaniem homoseksualizmu właśnie dlatego , że jest katolikiem. Oczywiście mówię tu o osobach żyjących z Bogiem, a nie o takich, którzy przywdziewają maskę pobożności dla doraźnych zysków.
2021-05-13 16:03:59
politykier: Polska jest państwem świeckim zachowującym rozdział związków wyznaniowych od państwa. Współczesna antychrześcijańska propaganda ma wymiar KULTUROWY.
2021-05-13 16:06:35
politykier: Kto sprawę relacji państwo-związki wyznaniowe ogranicza do jednej wspólnoty (grupy wspólnot), nie kieruje się dobrymi intencjami.
2021-05-14 06:59:19
jasper: koszor, dopusc do swej swiadomosci, ze sa ludzie dla ktorych biblia to zbior mitow czy fantazji, bez znaczenia dla nich. To ich prawo. Jak wiesz, swiadkowie Jehowy nie wyrazaja zgody na transfuzje krwi i zastosowanie preparatow krwiopochodnych. Teraz sobie wyobraz, ze posel, wyznawca wiary „Jehowa „ bedzie ustalal prawo dla wszystkich z zakazem transfuzji krwi. Przykladow mozna by mnozyc ... Poslowie powinni ustalac prawo dla kazdego obywatela bez wzgledu na wlasna wiare. Wiara to ich prywatne przekonania i maja prawo do takich czy innych pogladow. Natomiast czym innym sa proby zapisania wlasnych pogladow w ustawach czy Kodeksie karnym dla wszystkich !
2021-05-14 15:25:07
politykier: Polska jest państwem świeckim zachowującym rozdział związków wyznaniowych od państwa. Współczesna antychrześcijańska propaganda ma wymiar KULTUROWY.
2021-05-14 16:49:20
jasper: Kosciol zawsze byl bastionem ciemnoty, obskurantyzmu i zabobonu ( czego przykladem jest chocby politykier). Jakos nie bylo zastrzezen moralnych do wypraw krzyzowych, palenia na stosach, pomocy dla zbrodniarzy nazistowskich, domow matki i dziecka w Irlandii, pralni Magdalenek, „fabryk aniolkow“ prowadzonych przez zgromadzenie Siostr de Bon Secour w tejze Irlandii ( dzieci kobiet niezameznych poddawane nielegalnym testom medycznym , czy sprzedaz dzieci przez siostry do adobcji), aborcji wymuszanych przez ksiezy na partnerkach ksiezy, gwalcenia zakonnic przez misjonarzy, ze o ksiezach pedofilach, zwyrodnialcach nie wspomne. https://zyciewirlandii.com/2014/06/08/masowy-grob-dzieci-nowe-fakty/
2021-05-14 17:54:04
donekT: Dziękujemy za piękny pokaz osobistej ignorancji i powielanie fałszywych narracji. Nie prezentujesz żadnych argumentów, a twoja merytoryka pozostawia wiele do życzenia. Co do wojen sprawiedliwych, polecam zapoznać się np. z dorobkiem Pawła Włodkowica, proces inkwizycyjny zrewolucjonizował prawo karne i to w pozytywnym znaczeniu, Hudal nie reprezentuje całego Kościoła i raczej stanowi jego niechlubny margines, a stosowanie odpowiedzialności zbiorowej, w miejsce indywidualnej, świadczy o totalitarnych skłonnościach i stanowi dobitny przykład, co poszczególne osoby sobą reprezentują. Od ścigania przestępców są kompetentne i przeznaczone do tego organy państwa. Każdy oskarżony/sprawca ma prawo do uczciwego procesu, bez względu na wyznanie, czy funkcję społeczną. Tworzenie atmosfery pod samosądy (a takie mają miejsce, szczególnie tam, gdzie fałszywa propaganda pada na podatny grunt społeczny) nie świadczy o rozwoju, ale hańbiącym regresie. Tworzenie polityki na fałszywej propagandzie i szczuciu także nie jest niczym chwalebnym, podobnie czynili twórcy totalitarnych reżymów.
2021-05-14 17:59:38
donekT: Jak zauważył Richard Dawkins, W czerwcu 2000 gazeta „News of World”, mimo bardzo ostrej konkurencji powszechnie uznawana za najobrzydliwszy szmatławiec na Wyspach Brytyjskich, zorganizowała kampanię pod nazwą „name and shame” („wskaż i zawstydź”); bardzo niewiele oddzielało tę medialną akcję od bezpośredniego podburzania samozwańczych stróżów porządku do wzięcia spraw we własne ręce i zastosowania wobec pedofilów zasad ludowej sprawiedliwości. W jednym z angielskich miast tłum zelotów napadł nawet na dom pediatry z miejscowego szpitala, bo ludność nie potrafiła odróżnić pediatry od pedofila. Lęk przed pedofilią przybrał postać powszechnej histerii, a rodzice zaczęli wpadać w panikę.
2021-05-14 18:04:47
jasper: Wyciszanie przez aparat scigania i wymiaru sprawiedliwosci afer kryminalnych i obyczajowych z udzialem duchowienstwa rodzi przypuszczenie, ze znajduje sie ono pod szczegolna ochrona prawna. Przyklad chocby z ostatnich dni - jak czytamy „ Prokuratura odmówiła śledztwa ws. abp. Głódzia. Chodzi o zaniedbania dotyczące nadużyć seksualnych“ czyli przenoszenia ksiezy pedofilii z parafii do parafii. Zwyrodnialcy PiS zrobia wszystko, zeby ochronic zwyrodnialcow w sutannach !
2021-05-14 18:05:54
jasper: doneczku, dlaczego biskup bydgoski Jan Tyrawa zrezygnowal z urzedu ??? Moze cos na ten temat ?
2021-05-14 18:26:13
donekT: Za co Richard Dawkins ostatnio jest sekowany, jako biolog?
2021-05-14 18:30:04
donekT: To, że przestępcy są na wolności, dowodzi słabości państwa. To państwo jest od karania i wymierzania sprawiedliwości, a nie samozwańczy lokalni szeryfowie, tworzący atmosferę samosądu i jeszcze próbujący na tym zbijać politykę. O czym to świadczy? Bynajmniej nie o postępie.
2021-05-14 18:32:40
donekT: *współcześnie zdarza się, że samozwańcy i uzurpatorzy zwą się dumnie rzekomymi "aktywistami" i "społecznikami"...
2021-05-14 18:36:12
donekT: Od kiedy np. R. Polański nosi sutannę?
2021-05-14 22:01:02
jasper: A tymczasem Episkopat polski zdecydowal, ze nie przekaze koscielnych akt panstwowej komisji ds. pedofilii. Episkopat, ktory odmawia przekazania prokuraturze wewnetrznej dokumentacji dotyczacej przypadkow pedofilii, staje sie automatycznie organizacja chroniaca tych zwyrodnialcow i przestepcow. Z moralnego punktu widzenia jest to kolejny cios wymierzony ofiarom. To przyklad katolicyzmu po polsku i to w sutannie.
2021-05-15 00:06:20
donekT: Zatem polski episkopat spokojnie może podać rękę francuskiemu rządowi. Jaki wniosek? Co te sytuacje ze sobą łączy? Jak widzisz, sprawa ma szerszy kontekst i dotyczy wielu środowisk. Sprawców należy ścigać, a patologii nie ograniczać tylko do jednego środowiska. Tym bardziej pod potrzeby polityczne.
2021-05-15 00:15:29
donekT: Żadne przestępstwo nie ma etykietki wyznaniowej a sprawcami/sprawczyniami są LUDZIE, a nie hipotetyczni katolicy, ateiści, czy pastorzy. Każde przestępstwo jest uwarunkowane społecznie, bynajmniej nie wyznaniowo.
2021-05-15 07:44:33
jasper: Tak doneczku - niemoralni nauczyciele moralnosci to nie tylko polska codziennosc. Wyrozumialosc czy wrecz akceptacja wobec niemoralnych nauczycieli moralnosci nie wziela sie z powietrza, lecz z niemoralnych praktyk wyznawcow, ktorzy raczej nie potrafia byc niewyrozumiali wobec samych siebie. To miedzy innymi o takich jak ty . [ ] Ksiadz z kolendnikami dzwoni. Drzwi otwiera gospodarz, pyta : O co chodzi ? Przyszlismy po kolendzie z Panem Bogiem – odpowiada ksiadz. – Pan Bog wchodzi, reszta spieprzac – odpowiada gospodarz. I tak bedzie coraz czesciej ...
2021-05-15 11:13:58
donekT: I bardzo dobrze! Najważniejsza jest Reszta. Na czym pewna linia światopoglądowo- polityczna wówczas będzie budować swój program? Skoro NIENAWIŚĆ do chrześcijaństwa nie będzie już wystarczać? Może padnie pomysł eksterminacji tej pozostałej garstki? Pewnie byś się ucieszył. Czy rozwiążę to problem konkretnych patologii?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: