Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna: Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarża uchwałę

Do Urzędu Gminy w Istebnej wpłynęła skarga Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich RP, na uchwałę w sprawie "powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową". Jego zdaniem jest ona niezgodna z Konstytucją.

W obszernym, 28-stronicowym dokumencie (który dostępny jest tutaj - LINK) Adam Bodnar zarzuca Radzie Gminy brak podstawy prawnej do podjęcia takiej uchwały, bezprawną ingerencję w prawa i wolności jednostek, dyskryminujące wykluczenie ze wspólnoty samorządowej, ograniczenie prawa rodziców do wychowania zgodnie ze swoimi przekonaniami, czy wykroczenie poza zakres zadań gminy. - W zaskarżonej uchwale Rada Gminy Istebna kreuje nowe, pozaustawowe zadanie publiczne w postaci "obrony przed ideologią LGBT", a deklarując podjęcie działań w celu jego realizacji, ingeruje w sprawy ogólnokrajowe, a także pozostające z mocy ustawy w zakresie kompetencji innych organów władzy publicznej, a nawet w działalność podmiotów prywatnych. Deklaracja o "ochronie przedsiębiorców przed narzuceniem im nieprofesjonalnych kryteriów działania np. przy doborze pracowników czy kontrahentów", chociaż nie wskazuje na konkretne środki służące realizacji tego założenia, wyraźnie stanowi próbę ingerencji w sprawy o charakterze ogólnokrajowym, takie jak prawo pracy, czy też prawo gospodarcze - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich, który dodatkowo wnosi o uchylenie kontrowersyjnej uchwały w całości.

Dokument był przedstawiony radnym na poniedziałkowym (16.12) posiedzeniu połączonych komisji Rady Gminy Istebna. Samorządowcy byli dość powściągliwi w komentowaniu pisma, chociaż wydaje się, że będą starali się bronić uchwały i o rozstrzygnięciu zadecyduje sąd. - Skarga Rzecznika Praw Obywatelskich skierowana jest do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ale przechodzi przez Radę Gminy Istebna. Nie jest tak, że my nic nie możemy tu zrobić. Pozwoliłem sobie wysłać treść tej skargi do naszych pań radczyń i myślę, że ich opinia pomoże nam zająć stanowisko - mówił Stanisław Legierski, przewodniczący Rady Gminy.

O uchwale pisaliśmy już wielokrotnie na naszych łamach, między innymi tutaj - LINK.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-16 19:04:40
koszor: Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny. św Antoni
2019-12-16 20:03:20
krzywy: No i co Istebno??? WSTYD, WSTYD, WSTYD
2019-12-16 21:22:44
M53: Nie rozumiem ich uporu. Mają teraz okazję wycofać się i wyjść "z twarzą" z tej bzdurnej Uchwały. Nie, oni wolą odwoływać się i dalej stać na "straży cnoty ciotki kokoty". Ciekawa jestem, z co na to mieszkańcy gminy. Nie wierzę, że wszyscy są tam tak zaściankowi i zgadzają się z radnymi.
2019-12-16 21:40:24
donekT: Ostrzegało się wielokrotnie, żeby zmienili ten chwytliwy medialnie tytuł, który wpisuje się idealnie w narracje pewnych środowisk. Zadania są określone tylko i wyłącznie w ustawach;) Uchwała Rady Gminy nie ma charakteru ustawy, tylko aktu prawa miejscowego, który obowiązuje na terenie samorządu i dotyczy tego samorządu, nie państwa. W jakie konkretne kompetencje i jakich organów godzi niniejsza uchwała? Co więcej, zdaje się, iż Pan Rzecznik skupił się głównie na kwestiach natury formalnej, tymczasem gdzie zostało wykazane, jakoby uchwała godziła w Prawa Człowieka? Gdzie konkretnie, na jakiej podstawie? Przyznaję, iż jestem jeszcze przed lekturą pisma Pana Rzecznika, swoją opinię odniosłem do treści zawartych w artykule. Mam nadzieję, iż po lekturze pisma zostaną rozwiane wszystkie moje wątpliwości, co jednak oczywiste nie jest.
2019-12-16 21:57:53
krzysztof.mn+: no tylko nie imputujcie tym ludziom wstydu, to dla nich pojęcie całkowicie abstrakcyjne
2019-12-16 22:09:09
donekT: Pojęcie wstydu wiąże się z honorem i ukształtowaną tożsamością. Zdaje się, iż dla pewnych elementów, zogniskowanych w cieszyńskiej Przykopie, wymienione wstyd/honor/ tożsamość należą do pojęć obcych/wrogich, oczywiście na poczet poprawności ideologicznej.
2019-12-16 22:48:24
jasper: Czekamy na ruch pancia Macury.
2019-12-17 10:27:32
Barxx: Pis wprowadza nowe nie wygodne podatki więc trzeba czymś zająć ludzi.
2019-12-17 11:43:40
donekT: Temat zastępczy??? Bardzo możliwe. Tym bardziej, iż powinien być poruszony temat NEOMARKSIZMU (nazwa ideologii), tymczasem jak na złość głównie mówi się o rzekomej ideologii czterech liter (może być więcej) i jak ulał, pewne środowiska swymi działaniami wpisują się we wcześniej przygotowane schematy i narracje i ewidentnie idą na zwarcie. Tymczasem nie powinno chodzić o to, aby budzić negatywne emocje, tylko przekonać, skąd dana sytuacja/ twierdzenie bierze swój początek, do czego nawiązuje i gdzie prowadzi. Jak mawiali Rzymianie: concordia civium murus urbium. Tymczasem do czego prowadzi kreowanie sporu? Politycy być może na tym skorzystają, tylko co ze społeczeństwem?
2019-12-17 13:32:55
krzysztof.mn+: Córka Jolanty Brzeskiej o spotkaniu Dudy ze Śpiewakiem: "Jakoś, cholera, dla mnie czasu nie znalazł" - i wszystko na ten temat
2019-12-17 13:44:53
donekT: Szczęśliwi czasu nie liczą.
2019-12-17 14:21:31
krzysztof.mn+: "W rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat "stref wolnych od LGBT" w Polsce zaapelowano do Komisji Europejskiej, aby dokładnie przyjrzała się samorządom, które różnego rodzaju uchwałami dyskryminują osoby nieheteroseksualne. W grę wchodzi utrata dużych pieniędzy. KE miałaby bowiem skontrolować wydatkowanie pieniędzy z funduszy EFS, które często wpisaną mają zasadę niedyskryminacji." - dzielne i s t e b n i o k i głodne i bose, ale o b r o n i ą gminę przed i n w a z j ą LGBT, nie ma co do tego wątpliwości - po czym będą się mogły spokojnie paść na górskich łąkach, i tak trzymać, ..... jego mać
2019-12-17 14:46:07
donekT: *nieheteroseksualne??? Raczej ...NIEHETERONORMATYWNE... Zainteresowanych odsyłam do Traktatu z Amsterdamu zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej, Traktaty ustanawiające Wspólnoty Europejskie oraz niektóre związane z nimi akty, tam jest wszystko wyjaśnione w kwestii określonej polityki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: