Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna: radny pozbawiony mandatu!

Wojewoda śląski zdecydował o wygaśnięciu mandatu radnego Marka Iwanka z Istebnej. Powodem jest łączenie funkcji w samorządzie z prowadzeniem działalności gospodarczej na gruntach gminnych.

O sprawie radnego Iwanka oraz Stanisława Legierskiego (wobec którego wojewoda nie wydał podobnego zarządzenia) pisaliśmy już wcześniej:

- W ocenie nadzoru mandat pana Marka Iwanka, radnego Rady Gminy Istebna, wygasł z mocy prawa wskutek naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach działalności - czytamy w dokumencie, jaki wpłynął do gminy.

Z całym tekstem można zapoznać się tutaj - LINK

Pismo przywołuje także rodzaj działalności, którą prowadził radny. - Podczas wykonywania mandatu radnego wymieniony radny wykonywał na terenie gminy Istebna w roku 2018/2019 odpłatne usługi polegające na zimowym utrzymaniu dróg. Jak wynika z przesłanej Wojewodzie Śląskiemu dokumentacji, pan Marek Iwanek w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawarł umowy [tu pojawiają się kolejne numery dokumentów - ostatnia zawarta 13 lutego br. - dop. red.].

Warto dodać, że Rada Gminy Istebna (oraz sam radny Iwanek) może wnieść skargę na decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Termin wynosi 30 dni od dnia doręczenia zarządzenia (do Istebnej wpłynęło ono 15 października).

Pismo wojewody będzie analizowane na posiedzeniu połączonych komisji rady, które odbędzie się w poniedziałek (28.10) o 10:00 w budynku urzędu gminy.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-24 11:10:38
Ebenezer: Innej decyzji nie moglo byc. Teraz Ci radni ktorzy glosowali za utrzymaniem mandatu powinni sie zastanowic. A jak sytuacja wyglada w Ustroniu? Zamieciona pod dywan?
2019-10-24 11:53:23
krzysztof.nn: p r z e k r ę c o n a gmina
2019-10-24 15:34:20
Leszek8592: W świetle zarządzenia Wojewody rodzi się pytanie, co z radnymi pracującymi w szeroko pojętym szkolnictwie (dysponentem środków przeznaczonych na wynagrodzenia i dodatki jest gmina) albo strażakami - ochotnikami (jest im wypłacany ekwiwalent za udział w akcjach gaśniczych, także pochodzący ze środków gminy)? Widzę tu niekonsekwencję bo dlaczego karany ma być tylko ten jeden radny? Może prawnicy Wojewody pochylą się także nad innymi radnymi.
2019-10-24 16:51:01
666: Istebna? Spowiedź powinna zakończyć sprawę.
2019-10-24 20:15:23
krzysztof.nn: trzy zdrowaśki, na kolana i do buzi
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: