Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna: radni złamali przepisy?

Kilkukrotnie już pisaliśmy o sprawie Darii Staniek, która miała prowadzić działalność gospodarczą na gruntach miejskich Ustronia przy jednoczesnym sprawowaniu funkcji radnej (co jest zakazane w myśl Ustawy o samorządzie gminnym). Jak się okazuje, podobne zarzuty pojawiają się wobec samorządowców z Istebnej.

Śląski Urząd Wojewódzki, a dokładnie Wydział Nadzoru Prawnego, wystosował do Urzędu Gminy Istebna pisma w sprawie radnego Marka Iwanka oraz przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Legierskiego.

Na sesji, która odbyła się w poniedziałek (2.09) przewodniczący Legierski wyjaśniał sprawę, której dotyczą wątpliwości. Od 2014 roku łączy on funkcję radnego oraz komendanta gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Warto dodać, że sam zarząd gminny OSP nie posiada osobowości prawnej - to pojedyncze jednostki straży ją mają (działają jako stowarzyszenia). - Jako członkowie zarządu gminnego nie możemy występować o dotacje, pobierać pieniędzy, podpisywać umów z Urzędem Gminy, z wójtem, z referatami - zaznaczał samorządowiec.

- Na poprzednią kadencję (komendanta gminnego zarządu OSP - dop. red.) zostałem wybrany w listopadzie 2014 roku. Od razu spotkałem się z radcą prawnym, który stwierdził, że nie ma przesłanek, ale dla tak zwanego "świętego spokoju", z ekwiwalentu w wysokości 300 zł netto mogę zrezygnować - mówił Stanisław Legierski. - Taki też wniosek do ówczesnego wójta złożyłem, wójt go przyjął i od grudnia zaprzestałem pobierać ekwiwalent i nie pobieram go do dziś - wyjaśniał.

Stanowisko przewodniczącego rady poparli inni radni. - Pan przewodniczący jasno przekazał, że tych pieniędzy nie bierze, jest to także łatwe do sprawdzenia - wystarczy podejść do urzędu i poprosić o oświadczenie, że zrezygnował z pobierania tych pieniędzy i to, co robi, robi społecznie - mówiła Barbara Kubas.

Bardziej skomplikowana wydaje się być jednak sprawa radnego Marka Iwanka. Aby ją odpowiednio przybliżyć, warto przytoczyć zapis prawny, na podstawie którego prowadzone są obie sprawy ewentualnego wygaśnięcia mandatów radnych.

Ustęp 1. artykułu 24f Ustawy o samorządzie gminnym mówi, że radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat [...]. Przepis zakłada także, że jeśli radny prowadził wspomnianą działalność przed objęciem funkcji w samorządzie, to jest zobowiązany ją zakończyć w ciągu trzech miesięcy od złożenia ślubowania radnego.

Radny Iwanek złożył ślubowanie 19 listopada 2018 roku. Jak czytamy w piśmie, które trafiło do Rady Gminy 6 czerwca br., na cztery dni przed formalnym objęciem stanowiska radnego podpisano umowy pomiędzy jego firmą a Urzędem Gminy na wykonywanie usług zimowego utrzymania dróg. Cały dokument można pobrać tutaj, poniżej zamieszczamy stosowny fragment:

- Czyniono mi zarzuty, dlaczego podpisałam umowę na odśnieżanie z panem radnym Iwankiem. Nie miałam wyboru - przepisy prawa w sprawie zamówień publicznych są jednoznaczne. Jeżeli taka oferta wygrywa, nie ma przeciwwskazań, należy umowę zawrzeć. Natomiast w tej sytuacji są po stronie wykonawcy konkretne konsekwencje i przed podpisaniem tej umowy pana radnego poinformowałam - mówiła w czerwcu na sesji Rady Gminy Łucja Michałek.

Warto dodać, że Śląski Urząd Wojewódzki domagał się, aby rada podjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego. Jak się jednak okazało, radni nie dostosowali się do zaleceń. Dlaczego? - Niepodjęcie uchwały przez nas nie jest błędem. Wojewoda już rozpoczął procedurę i myślę, że będzie jakiś finał. Natomiast rozpatrując to w kontekście rzeczy, które dzieją się w Istebnej - ta zima akurat pokazała, co znaczy "ciężka". Zakrawała o stan klęski żywiołowej. Moim zdaniem radny Iwanek, wybrany przez społeczeństwo, też temu społeczeństwu służy. Oczywiście, ma z tego gratyfikację, natomiast rozmawiając z mieszkańcami tych przysiółków, które odśnieża, to postrzegany jest bardzo dobrze - mówił w czerwcu przewodniczący Rady Gminy Stanisław Legierski.

Aby wyjaśnić sytuację, chcieliśmy się skontaktować ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi na naszą wiadomość mailową (wysłaną na adres rzeczniczki instytucji, Aliny Kucharzewskiej, w poniedziałek 2 września, oraz przesłanej ponownie w środę, 4 września do Krzysztofa Nowaka, dyrektora Wydziału Nadzoru Prawnego). Nie udało nam się również skontaktować z instytucją telefonicznie.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-07 19:38:31
donekT: Radni złamali przepisy? Czy złamali w tym przypadku, to się jeszcze okaże. W oderwaniu od opisanej sytuacji, politycy w regionie i nie tylko notorycznie łamią przepisy, zwłaszcza kiedy oskarżyciela brak a dowody są w "odpowiednich rękach". PISZĘ OGÓLNIE, a nie tylko o konkretnych politykach. O całej regionalnej wioskowej (mentalnie) arystokracji, radnych bezradnych, samorządowych DYNASTIACH i innych sołtysach, traktujących samorząd przez pryzmat swojego PRYWATNEGO FOLWARKU/własnej klasy politycznej, a nie dobra wspólnego tworzonego przez mieszkańców. W jaki sposób można ograniczać notorycznie pojawiające się patologie, jak i samo zjawisko, opisałem nie raz. Najlepiej rozpocząć od oddzielenia funkcji społecznych od politycznych, wprowadzania zakazu połączalności poszczególnych funkcji politycznych (np. radny z sołtysem etc.), kadencyjność, zerwanie pełniących funkcje polityczne z zajmowaniem stanowisk w poszczególnych grupach wyznaniowych (np. łączenie funkcji radnego z kapłanem, z prowadzącym daną grupę parafialną, z radnym parafialnym) etc.
2019-09-07 21:12:24
krzysztof.mm: https://oko.press/podstawiona-wolontariuszka-szpiegowski-sprzet-ktos-chcial-skompromitowac-kampanie-przeciw-homofobii/
2019-09-07 22:58:27
donekT: Próżne starania, niektóre środowiska kompromitują się samoistnie, wystarczy najzwyklej puścić naprzód i ujawnić co ciekawsze wątki ich "filozofii" na dokładkę.
2019-09-08 08:41:03
jasper: Racja, niektore srodowiska komoromituja sie samoistnie i to nie tylko w Istebnej. Wezmy KK- chronienie, ukrywanie pedofilii w sutannach przez biskupow, a jak juz przestepstwo ujrzy swiatlo dzienne, to robia z dzieci „wspolwinnych“ grzechu. Zapominajac, ze to przestepstwo, za ktore ksieza pedofile powinni isc do wiezienia ( jak obiecal minister Sprawiedliwosci) a nie „grzech“. https://oko.press/ksiadz-skazany-za-napasc-seksualna-jest-proboszczem-na-warmii-kryli-go-trzej-biskupi/
2019-09-08 10:17:08
krzysztof.mm: ci co złamali - nie złamali, jeśli są kolesiami z PiSto włos z głowy im nie spadnie, jeśli nie daj Boże trzymali z opozycją - zrobią wkrótce karierę medialną w TVP - ale to nie jest ważne, problem radnych z Istebnej polega na tym, że bez wyjątku głosując niedawno z a haniebną uchwałą przeciwko LGBT udowodnili, że się do sprawowanych funkcji n i e nadają - i o tej hańbie, a nie o odśnieżaniu, będzie się pamiętać i mówić jeszcze przez pokolenia
2019-09-08 11:14:14
donekT: jasper-Q, krzysztof-Q, Czego domagały się takie organizacje jak: Partia na rzecz Miłości Bliźniego, Wolności i Różnorodności, czy Vereniging Martijn? W jakim państwie te organizacje LEGALNIE DZIAŁAŁY, kiedy i próbowały realizować swój program??? W końcu, z czego "zasłynął" Daniel Cohn-Bendit jako pracownik przedszkola??? Dlaczego polska prokuratura nie posadziła w 2012 r. PEDOFILA ROMANA POLAŃSKIEGO??? No śmiało jasper-Q, krzysztof-Q odnieście się do przedstawionych treści.
2019-09-08 11:51:17
donekT: krzysztof-Q, Kiedy jakiś włos z głowy spadnie aferzystom, zwłaszcza z lat 2007-2015??? Zdaje się, iż na podobieństwo sprawców afery FOZZ czy OSCYLATORA samoistnie się finansującego, czekają na przedawnienie. krzysztof-Q, przez pokolenia będzie się mówić o TOTALITARNYCH SKŁONNOŚCIACH pewnych środowisk, zwłaszcza tych uzurpatorsko uważających się za obrońców mniejszości wszystkich i żadnych.
2019-09-08 15:53:13
altacet: No właśnie,zajmuja się wszystkim tylko nie swoim bagnem.Ot,katolicka hipokryzja.
2019-09-08 16:01:54
donekT: altacet, Odsyłam do lektury KONSTYTUCJI. Od kiedy Istebna miałyby być gminą wyznaniową? Coś Ci altacet się pomerdało.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: